Judeţul cu cei mai mulţi bolnavi este Mureşul, unde au fost confirmate 168 de cazuri. Pe locul doi a urcat judeţul Arad, aflat săptămâna trecută pe locul trei în ţară. În 7 octombrie, în judeţul nostru erau confirmate 131 de cazuri de rujeolă. În ceea ce priveşte vecinii noştri geografici, în Timiş sunt 75 de cazuri, în Hunedoara sunt 17 cazuri, iar în Bihor un singur caz, în timp ce în Alba erau înregistrate 5 cazuri. „Majoritatea cazurilor reprezintă focare în comunitățile cu acoperire vaccinală scăzută. Astfel, au fost organizate acțiuni de vaccinare cu RRO a copiilor incomplet vaccinați sau nevaccinați. Apelul Ministerului Sănătății către părinți este de a respecta calendarul de vaccinare ROR pentru sănătatea copiilor. În zonele afectate, Institutul Național de Sănătate Publică recomandă vaccinarea copiilor la vârsta de 7 luni cu refacerea vaccinului la vârsta normală de 1 an. De asemenea, reamintim că există suficiente doze de vaccin pentru toți copiii care au nevoie de imunizare”, spun reprezentanţii Ministerului Sănătăţii.
Aradul, pe locul doi în topul ruşinos al rujeolei
Aradul, pe locul doi în topul ruşinos al rujeolei
Ministerul Sănătăţii (MS) a făcut publică evoluţia epidemiei de rujeolă prin prisma datelor adunate în ultimele zile. Potrivit MS, în România, în perioada 1 ianuarie – 7 octombrie 2016, au fost confirmate 753 de cazuri de rujeolă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
1
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
1
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
Local
Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel.
3
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!