aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
„Aventuri” cu facturile Retim

„Aventuri” cu facturile Retim

la 9 October 2018 06:59

„Aventuri” cu facturile Retim

9 October 2018 06:59
Arădenii primesc cu întârziere facturile pentru salubrizare, unii dintre ei fiind obligaţi să plătească şi penalităţi pentru asta.
Scris de Alin Gherasim - Arădenii primesc cu întârziere facturile pentru salubrizare, unii dintre ei fiind obligaţi să plătească şi penalităţi pentru asta.

Trimite articolul

X

Va mai curge multă apă pe Mureşul nostru până când Retim îşi va „regla” toate rotiţele în ceea ce priveşte funcţionarea în Arad. Încă din luna aprilie, de când a început operarea în judeţul nostru, firma timişeană a avut mari carenţe, unele dintre ele nefiind rezolvate nici astăzi. Dacă, în ceea ce priveşte colectarea deşeurilor, lucrurile par că au intrat pe făgaşul normal, nu acelaşi lucru îl putem spune când vorbim despre facturare. Am primit mai multe sesizări de la arădeni, sesizări care se referă la facturile primite de la operatorul de salubrizare. Sau care se referă la lipsa lor. Mai multe asociaţii de proprietari, prin administratorii lor, ne-au transmis faptul că facturile scrise ajung cu întârziere, sau chiar deloc, şi nu pot fi introduse pe tabelul de cheltuieli care se afişează lunar la avizierul blocului. „Tabelele de cheltuieli sunt realizate până în data de 15 ale fiecărei luni. Dacă noi nu primim factura de salubrizare până atunci, nu avem cum să cerem bani pentru acest serviciu. Într-adevăr, primim mesaje scrise pe telefon, dar acel mesaj nu are valoare contabilă. Nu putem să cerem bani în baza unui mesaj primit pe telefon”, ne-a spus unul dintre administratori.
Un alt administrator de imobil spune că facturile ajung după data de 27 a fiecărei luni şi se loveşte de aceeaşi problemă: nu poate cere bani pentru un serviciu, atâta timp cât nu are o factură. Aceeaşi situaţie este întâlnită la zeci, poate sute de imobile din întreg judeţul, acolo unde Retim operează. Iar, dacă factura ajunsă cu întârziere nu este plătită, arădenii riscă să fie penalizaţi. „Nu mi se pare corect să fim penalizaţi, în condiţiile în care noi nu primim facturile la timp şi, drept urmare, nu le putem achita la timp. Facturile de salubrizare sunt introduse în tabelul de plăţi tot cu o lună în urmă, în funcţie de cum le primim”, ne-a spus administratorul unui bloc.
Ce spune Retim?
Contactaţi pentru a oferi un punct de vedere, reprezentanţii societăţii de salubrizare au declarat că vina nu le aparţine lor, ci firmei care distribuie plicurile cu facturi. „Mesajul scris pe telefon este transmis în ziua în care se emite factura. De atunci şi până când factura ajunge propriu-zis la client, durează o perioadă. Din păcate, am primit şi noi sesizări de la oameni care se plâng de faptul că facturile ajung cu întârziere sau nu ajung deloc. Noi avem un contract încheiat cu o societate de profil care distribuie acele plicuri. De aici vin multe dintre probleme. Firma respectivă nu reuşeşte să distribuie facturile la timp. În schimb, în mesajul trimis pe telefon este ataşat şi un link. Dacă se accesează acest link, poate fi descărcată factura online”, a declarat Camelia Ganga, purtătorul de cuvânt al Retim.
O nouă strategie
Aceeaşi Camelia Ganga ne-a mai anunţat faptul că Retim derulează o campanie prin care clienţii din Arad sunt sfătuiţi să treacă pe factura electronică, la fel cum au făcut în cazul companiilor de electricitate sau de furnizare a gazului. „Vrem să intensificăm această campanie şi să încercăm să transferăm cât mai mulţi clienţi spre factura electronică. Este mult mai comod pentru clienţi”, a spus reprezentantul Retim.
Întrebată cum crede că se vor descurca persoanele în vârstă cu această factură electronică, Camelia Ganga a spus că „ţintele noastre pentru astfel de facturi sunt persoanele mai tinere, cu acces la internet şi care au cunoştinţe de operare pe calculator”. Teoretic, dacă numărul arădenilor care aleg factura electronică va creşte, atunci problemele facturilor clasice, pe hârtie, ar putea dispărea. Şi asta pentru că numărul plicurilor distribuite către clienţi va fi mai mic. Însă o astfel de procedură cere destul de mult timp pentru a deveni realitate.

Şi alte situaţii

Din păcate, problemele prezentate mai sus nu sunt singulare. Unii arădeni ne-au contactat la redacţie pentru a sesiza faptul că au trecut şi trei luni de zile de când nu au mai primit factura de gunoi. Alţii ne spun că primesc factura cu întârziere, o plătesc, doar că viitoarea factură vine cu sold pentru că a fost emisă încă înainte ca cea veche să ajungă la destinatar şi să fie plătită. După cum spuneam la început, Retim încă trebuie să îşi mai „regleze” activitatea în Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
aventuri ,
facturi ,
retim
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    FOTO | Acţiune a Poliţiei, în miez de noapte, în centrul Aradului
    3
    Universitatea Craiova, din nou campioană a României după 35 de ani
    4
    POLITIC. Falcă: „România, beneficiar al investițiilor strategice”
    5
    „La nivel de atitudine și implicare va fi cheia meciului”
    6
    Pe 19 iunie au loc alegerile la AJF Arad
    7
    In Memoriam: Publicistul Ioan Iercan a plecat la Ceruri!
    8
    Fitch: Căderea Guvernului României și deteriorarea contextului macroeconomic evidențiază riscuri semnificative pentru eforturile de consolidare fiscală
    9
    Consultări la Cotroceni. Diana Șoșoacă susține că Nicușor Dan a organizat în mod neconstituțional consultările
    10
    Noi tarife pentru rovinietă de la 1 iulie, calculate în funcţie de clasa de emisii poluante?

    Local

    POLITIC. Falcă: „România, beneficiar al investițiilor strategice”
    Parlamentul European face un pas decisiv pentru mobilitatea militară europeană.

    Local

    Gratuitate pentru corturi la Perla Folk Moneasa

    România

    UE a confirmat procedura de deficit excesiv contra Bulgariei
    Consiliul Uniunii Europene a confirmat oficial decizia Comisiei Europene din iunie de a plasa Bulgaria sub procedura de deficit excesiv (EDP), cerând țării să ia măsurile fiscale corective pentru a ține sub control cheltuielile public în creștere, informează Novinite.

    Local

    Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Emilian Crișanul, a murit
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a trecut la cele veșnice la vârsta de 54 de ani, după o lungă și grea suferință, în ziua de vineri, 26 iunie 2026.

    Local

    Dr. Vladimir Câmpeanu, fost șef al Serviciului de Ambulanță, a murit
    Director al Serviciului de Ambulanță Județean Arad în anii 1990-începutul anilor 2000, dr. Vladimir Câmpeanu a condus instituția timp de 17 ani.

    Local

    VIDEO
    UPDATE. S-a răsturnat cu mașina, în Subcetate
    O persoană a fost rănită după ce s-a răsturnat cu mașina, pe strada Eugen Popa din municipiul Arad.

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.