Mai mult, liderii social-liberali spun că Primăria ar fi întocmit greşit documentaţia şi din această cauză s-a ajuns la prelungirea termenului să fie avizată în ultimul moment. „Am intervenit personal pe lângă membri ai Guvernului, alături de alţi colegi din USL, printre care deputatul Mihai Calimente. A fost nevoie de o intervenţie de la nivel local pentru că documentele întocmite de Primăria Arad au fost returnate de două ori pentru nereguli şi trimise într-o formă corectă cu întârziere. Nu ne-am făcut un titlu de glorie din asta, pentru că este normal să intervenim în folosul arădenilor, al cetăţenilor din Grădişte şi Micălaca. Nu este însă normal ca Gheorghe Falcă să îşi aroge merite care nu îi aparţin. Nu este deloc credibil faptul că Gheorghe Falcă a obţinut ceva în nume personal de la Guvernul pe care încearcă să îl discrediteze pe nedrept, din raţiuni electorale, în fiecare zi. Guvernul USL, aşa cum a demonstrat deja, are în vedere cetăţenii, nu clientela politică. Ar fi bine ca astfel de subiecte să nu fie politizate, tocmai pentru a instaura un climat de colaborare între guvernare, parlamentari şi administraţia locală, în interesul arădenilor. Îi recomand lui Gheorghe Falcă să respecte votul cetăţenilor şi să se ocupe de Primărie, nu de campania electorală. Dacă totuşi caută gâlceavă politică, să nu o facă din biroul primarului, pentru că primarul trebuie să fie al tuturor arădenilor, nu agentul electoral al unui partid politic”, a spus Flavius Măduţa, vicepreşedinte USL Arad.
Avizul pentru lucrarile din Gradiste, obtinut de liderii USL
Reactualizat la:
ARAD. Liderii USL Arad susţin că prelungirea termenului de finalizare a pasajului de la Grădişte nu a fost obţinut de Gheorghe Falcă, ci de USL-iştii arădeni care au făcut lobby la Bucureşti pentru Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Guvernul propus de Adrian Veștea a picat la votul Parlamentului. Deputații și senatorii arădeni ne oferă primele reacții.
România
Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veștea, a declarat, luni seara, liderul formațiunii, Kelemen Hunor.
1
România
Senatul și Camera Deputaților s-au reunit, luni, în ședință comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea.
România
Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, „în acest moment”, parlamentarii AUR nu au mandat să voteze Guvernul Veștea.
România
Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este un om al dialogului și înțelege responsabilitatea de a pune capăt haosului politic.
1
Local
În data de 26 iunie 2026, începând cu ora 19:00, la Casa Pianului Jacques Faix aveți ocazia de a asista la un concert extraordinar susținut de doi artiști remarcabili ai scenei muzicale internaționale: Ștefan Tarara, vioară și Ana Silvestru, pian.
Local
Cățeluș cu părul creț a fost prezentat de echipa de animație Alinutza Kids Party pe platoul din fața Consiliului Județean.
Citiți principiile noastre de moderare aici!