La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta violent, prin ardere generalizată la o casă pe o suprafață de aproximativ 250 mp cu posibilitate de propagare la o anexă gospodărească. Din nefericire, în interiorul casei a fost găsită o persoană de sex masculin în vârstă de 38 de ani, decedată.
Incendiul fost lichidat în limitele găsite fără a se fi propagat și la alte construcții. Cauza probabilă a producerii incendiului a fost stabilită ca fiind scurtcircuitul electric.
Pompierii militari arădeni reamintesc măsurile ce trebuie respectate pentru a preîntâmpina producerea unor astfel de evenimente nedorite, care se pot solda cu pagube materiale și, uneori, cu pierderi de vieți omenești:
„nu utilizaţi aparate electrice, cabluri, prize, întrerupătoare sau dispozitive de protecţie defecte ori improvizate; nu lăsaţi nesupravegheate aparatele electrice aflate sub tensiune (fier de călcat, radiator, reşou, lampă, televizor etc.); instalaţi şi utilizaţi aparatura electrocasnică respectând cu stricteţe indicaţiile producătorului menţionate în prospectul produsului; verificaţi periodic cordoanele de legătură ale aparatelor electrice și înlocuiți-le dacă sunt uzate; evitați suprasolicitarea prizelor. Avertismentul vizează în mod special electrocasnicele mari (frigider, reșou, televizor, maşină de spălat etc.). Alocaţi fiecărui aparat câte o priză. Utilizarea aceleiași surse pentru mai multe aparate poate duce la supraîncălzire și, implicit, la incendii”, a transmis ISU Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!