Atât mașina condusă de nonagenar, cât și biciclistul se deplasau în același sens de mers. Se pare că șoferul nu ar fi păstrat o distanța regulamentară în mers față de biciclist. „Din primele cercetări efectuate la fața locului s-a stabilit stabilit că miercuri, 10 octombrie, în jurul orei 11:30, un bărbat în vârstă de 90 de ani, din Arad, a condus un autoturism pe DC109, din direcția DJ 709C, înspre localitatea Sânpaul. La aproximativ 1,7 kilometri de intersecția cu drumul județean, nu a păstrat o distanță de siguranță în mers, intrând în coliziune cu o bicicleta condusă în aceeași direcție de un bărbat în vârstă de 73 de ani, din Arad. În urma evenimentului, a rezultat decesul biciclistului”, a declarat agent șef adjunct Claudia Iuga, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad. Polițiștii au întocmit în acest caz un dosar de cercetare penală pentru ucidere din culpă.
Biciclist lovit mortal de un șofer în vârstă de 90 de ani
Biciclist lovit mortal de un șofer în vârstă de 90 de ani
Reactualizat la:
Un bărbat în vârstă de 73 de ani, din Arad, și-a găsit sfârșitul miercuri în localitatea Sânpaul, după ce a fost fost lovit de o mașină condusă de un bărbat în vârstă de 90 de ani.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Rezultatele extragerilor din data de 08-02-2026 sunt următoarele:
Mapamond
Prim-ministrul ungar, Viktor Orban, a etichetat Ucraina, care este atacată de Rusia, drept inamic al propriei ţări, informează Reuters.
1
Local
144 de tone de azot erau depozitate fără a respecta normele legale de protecție a mediului, în apropierea Crișului Alb, la Șicula.
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani.
1
Mapamond
Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.
5
România
Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.
Citiți principiile noastre de moderare aici!