Arad. „România nu are încă un buget pentru anul în curs, pentru că cifrele economiei nu se potrivesc cu minciunile şi promisiunile PSD”. Aceasta este o primă afirmație făcute de liderul PNL Arad, Sergiu Bîlcea, în cadrul unui comunicat de presă remis marți, 8 ianuarie. „Tot mai multe informaţii arată că Guvernarea PSD măsluieşte şi ascunde cifrele reale din economie. Pentru a susţine promisiunile electorale şi pentru a păcăli anumite categorii de români, cei de la PSD au făcut un buget care va duce la un deficit bugetar de aproximativ 5%, deşi trebuie să ne încadrăm în ţinta de 3% asumată. Pe scurt, cheltuielile asumate sunt mult mai mari decât ceea ce produce economia reală. Pentru că politica PSD nu se potriveşte cu realitatea, România a rămas fără buget. Fără să avem un buget votat de Parlament, nu avem nici bugetele judeţelor, bugetele locale. Pentru a mai minţi o dată românii, se stabilesc ţinte de colectare nerealiste pentru ANAF, care vor încerca să mai ascundă o vreme deficitul bugetar. În final, Guvernul va trebui ori să taie din cheltuieli, ori să impună noi taxe, să mai găsească «duşmani» în economie pe care să îi suprataxeze, fără să spună că, de fapt, nota de plată o suportă românii”, adaugă Sergiu Bîlcea.
Președintele PNL pe municipiu punctează, la finalului comunicatului, faptul că „potrivit estimărilor, cheltuielile cu salariile bugetarilor ar urma să ajungă la 100 miliarde de lei în 2019, adică circa 10% din PIB, mai mare decât în anul crizei 2009, când era de 9%! În schimb, românii s-au ales cu cea mai mare creştere de preţuri (inflaţie) din Europa, cu un preţ mare la combustibili, energie, mâncare, cu ratele bancare mai mari şi cu deprecierea Leului în raport cu Euro şi Dolarul. Constatăm că parlamentarii PSD de Arad nu au nicio preocupare faţă de buget, nu am văzut să pună în dezbatere bugetul, să încerce să obţină bani pentru judeţul nostru”.
Bîlcea acuză: „România rămâne fără buget”
Bîlcea acuză: „România rămâne fără buget”
Președintele PNL Municipiul Arad, Sergiu Bîlcea, afirmă faptul că „minciunile PSD se lovesc de cifre, iar România rămâne fără buget”.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
ANAF a anunţat că va lansa o platformă digitală pentru vânzarea bunurilor sechestrate.
ARADON Sport local
Cu rezultate remarcabile în competiții, Jessica Culda este o promisiune pentru atletismul arădean.
Local
Care sunt condiţiile şi modalitatea prin care pot beneficia de concediu medical persoanele care însoţesc la tratament bolnavii oncologici.
Local
Se pare că Anamaria Nyeki ia în calcul o candidatură la alegerile pentru Primăria Arad, din anul 2028.
5
România
Premierul Ilie Bolojan declară că România ar putea participa la misiuni de deminare în vederea deblocării Strâmtorii Ormuz, dar numai după ce se va ajunge la un armistiţiu în Orientul Mijlociu.
România
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.
Mapamond
Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul o încetare a focului în războiul dintre cele două țări, a declarat marți președintele Donald Trump, relatează AFP.
2
Mapamond
Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.
Citiți principiile noastre de moderare aici!