ARAD. De fapt, este de părere Mihai Calimente, între Traian Băsescu şi Victor Ponta există o înţelegere, un acord scris de coabitare, dar şi o identitate comportamentală, amândoi considerându-se la ora actuală singurii „piloni”angajaţi în lupta dreptei cu stânga. Tocmai din acest motiv, spune Calimente, cei care spun că, ieşind din USL şi de la guvernare, PNL i-a făcut un serviciu lui Băsescu, se înşeală. „Lui Traian Băsescu nu îi convine deloc că, ieşind de la guvernare şi din alianţă cu PSD, PNL a devenit principala forţă de opoziţie şi adevărat reprezentant al dreptei. PNL se situează la distanţă egală de Victor Ponta, care înseamnă PSD şi Traian Băsescu, adică PMP. Avem exact aceeaş poziţie şi aceeaş opoziţie faţăde amândoi. Din păcate, Victor Ponta este exact ca şi Traian Băsescu, pentru că, în loc să facă din PSD un partid social democrat modern, şi-a depăşit profesorul, pe Adrian Năstase, în privinţa visului de realizare a partidului-stat, care să-i asigure o dominaţie absolută”, spune Calimente. Acesta este convins că valul de arestări- care va creşte ca amplitudine- nu constituie decât rezultatul preluării de către Ponta a diversiunilor de tip Băsescu, pe care le-a aplicat cu vîrf şi îndesat. Este un lucru deja arhicunoscut, spune Calimente, că Ponta era pregătit ca înainte cu o lună şi jumătate de alegerile prezidenţiale, în condiţiile continuării USL, să anunţe că PSD nu-l mai susţine pe Crin Antonescu.
Calimente: Ponta si Basescu coabiteaza
Deputatul Mihai Calimente spune că Ponta şi Băsescu se consideră singurii „piloni”ai luptei politice.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
România ocupă locul al treilea la nivel global în ceea ce priveşte rata de deţinere a locuinţelor, cu un procent de 93,9%, potrivit celui mai recent studiu realizat de Compare the Market.
România
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a anunțat miercuri că organizarea alegerilor locale și europarlamentare a costat aproximativ 250 de milioane de euro, a alegerilor parlamentare - 120 de milioane de euro, iar cele două alegeri prezidențiale, peste 300 de milioane de euro.
1
Local
Competiția se va desfășura la categoriile Open feminin și Open masculin, în două manșe, pe Pârtia Borlova de la Muntele Mic, în data de 6 februarie 2026, începând cu ora 10:00.
Local
Circulația tramvaielor se suspendă joi şi vineri pe tronsonul Piața Romană – Gara Aradul Nou.
Mapamond
Parlamentul European a decis miercuri, cu o majoritate simplă, să solicite Curții de Justiție a UE să evalueze dacă acordul UE-Mercosur este conform cu tratatele UE.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!