aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Câteva of-uri ale cetățenilor din Arad: lucrări abandonate, semafoare și parcări

Câteva of-uri ale cetățenilor din Arad: lucrări abandonate, semafoare și parcări

De Adriana Barbu
la 4 November 2021 08:25
19 Comentarii

Câteva of-uri ale cetățenilor din Arad: lucrări abandonate, semafoare și parcări

4 November 2021 08:25
Două lucrări executate pe Calea Radnei, două semafoare nefuncționale, precum și o parcare cam dificilă sunt nemulțumirile aduse în atenția noastră de o arădeancă.
Scris de Adriana Barbu - Două lucrări executate pe Calea Radnei, două semafoare nefuncționale, precum și o parcare cam dificilă sunt nemulțumirile aduse în atenția noastră de o arădeancă.

Trimite articolul

X

Care sunt micile nemulțumiri ale arădenilor și unde și le fac publice? De cele mai multe ori aceștia ajung să ne spună nouă problemele cu care se confruntă, convinși fiind că la autorități vocea lor nu se va face auzită decât după ce mass-media a pus pe tapet subiectul.

Un astfel de caz îl descriem în rândurile care vor urma. O arădeancă ne-a scris pe adresa redacției câteva dintre nemulțumirile sale legate de Arad, semafoare și parcări, în speranța că astfel vocea să se va face auzită, iar cei care au obligația să intervină o vor face mai repede, chiar dacă problemele înșirate de dânsa nu sunt dintre cele considerate prioritate de administrația locală.

Iată-le: „Aș avea niște întrebări, poate reusiți să ne ajutați și pe noi, micălăcenii și nu numai. 1. S-au terminat lucrările de canalizare (sau ce or fi fost, pentru că nu existau garduri de împrejmuire cu înscrisul companiei care execută lucrările) pe Calea Radnei sens către Vladimirescu, la coborârea de pe pod până la intersecția cu Kaufland. S-a reparat și partea carosabilă (de circa o luna -o lună jumătate). Nici acum nu au dat drumul la semafoare. Dacă dorim să ieșim de la Kaufland până trecem pe sensul către Podgoria stam și 10 minute.

2. Aceeași situație și la intersecția de la Lidl – Micalaca (acolo încă n-au reușit nici acum să refacă șoseaua după ce au spart-o), dar problema nefuncționării semafoarelor e și mai acută.

3. Ar mai fi o problemă: când mergi de la Piața Mică către Casa Sindicatelor, la interesecția Tudor Vladimirescu cu Andrei Mureșanu, parcările de pe Andrei Mureșanu sunt de partea dreaptă, trebuie să intri bine în intersecție ca să te asiguri (oglinda din intersecție nu ajută la nimic). Oare nu s-ar putea muta parcările pe partea stângă a străzii A. Mureșan încât să ai vizibilitate?”. Problemele ne-au fost scrise de către Gabriela F. „în speranța că ne faceți of-ul auzit”.

Cetățenii, în primul rând
Cu toate că, așa cum am menționat și mai sus, nu vorbim cele mai grave probleme din municipiu, acestea ar trebui să ajungă la cei din administrație care se ocupă de astfel de neajunsuri și care ar trebui să urgenteze remedierea problemelor. Remediere care în primele două cazuri nu costă mai nimic, ci necesită doar o doza mai mare de interes în ceea ce privește modul în care se execută și se finalizează lucrările din Arad și cât folosesc acestea cetățenilor. În definitiv, vocea locuitorilor Aradului ar trebui să se facă prima auzită în administrația locală, fie că vine de la cetățeni – încă neobișnuiți să-și spună of-urile direct la țintă, fie prin intermediari (prin vocea presei și nu numai).

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
lucrări abandonate ,
of-uri arădeni ,
semafoare și parcări cu probleme
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Țuțuț says:
    November 4, 2021 at 8:58 am

    Legat de pct 1, semafoarele de la Koifland sper să nu mai fie pornite vreodată, erau inutile si mai mult încurcau.
    Vreau eu sa vad când doamna a stat 10 minute? Poate daca aștepta sa fie liber până în Vladimirescu ca să facă stânga către Polivalentă, atunci da, inteleg de ce a stat 10 minute…

    Reply
    • SoldatD says:
      November 4, 2021 at 9:19 am

      Subscriu, semaforul acela ii foarte bine ca sta pe intermitent, mai ales ca acuma se poate circula si prin spatele Koifland-ului

      Reply
    • raspuns Țuțuț says:
      November 4, 2021 at 9:30 am

      si eu pt Tutut
      ai fost macar odata in Germania Elvetia sau Franta? Nu cred pt ca ai fi vazut ca pana si in comune unde traficul rutier e mic semafoarele sunt in functie pe fiecare strada dar sunt sincronizate
      Semaforizarea isi are rostul ei sa fie clar.
      Sigur sunt si cazuri cand stai la rosu cateva secunde dar asta e ceva normal ori cum mult mai putin decat stai la ”stop„ sau ”cedeaza trecerea”
      Cand stai la ”stop” sau la ” cedeaza trecerea” asteptand sa treaca zeci de masini pe strada principala cum e?
      Ce ar fi daca de pe str Muresan de ex trebuie sa traversezi Revolutiei ? Ai sta mult si bine acolo pana sa te lase cineva sa traversezi bulevardul. Sau la Kaufland unde zici matale ca nu trebuie semafoare .O prostie pt ca daca vine omul de la Kaufland si vrea sa mearga spre casa sindicatelor ar sta acolo mult si bine daca nu ar exista semaforul stiind ca str B Maracine e f circulata
      Un alt exemplu e si cel de pe Str Saguna pe care daca vrei sa o traversezi venind de pe strazile perpendiculare pe ea ai sta mult si bine fara semaforizare si exemplele pot continua
      Asa ca las-o jos ca macane. Vremea carutelor cu coviltir a trecut de mult.

      Reply
      • jack says:
        November 4, 2021 at 11:41 am

        bai nebunule cu ce te compari tu cu germania ?sti ca romania are zero la suta din poluarea germaniei iar romania platrste certificate verzi iar germania are derogari?grrmania are autostrazi urbane si pasaje aradul nici centura completa…cat sa fi de prost?

        Reply
        • @Jack says:
          November 4, 2021 at 2:58 pm

          Nu mă amestecam in disputa voastră dar omul de care te iei are dreptate El vorbeste de semaforizarea traficului rutier nu de altceva
          Pe lângă faptul că nu ai priceput nimic mai postezi si cu greseli gramaticale mai ceva ca un elev din clasa a II-a
          Ia niste meditatii de la vreun dascăl . Vrei să te dai mare folosind termeni pe care nu ii cunosti dar din păcate nu te prea duce bibilica decât la injurături.

          Reply
          • jack cel mare says:
            November 4, 2021 at 5:09 pm

            esti prost ca si fufa de fapt esti bulangiu rujat

    • jack says:
      November 4, 2021 at 11:39 am

      pe mine ma deranjeaza ca poluam degeaba cu semafoarele de pe arterele principale stam ka semafoare de multe ori seara degeaba nu trece nimic si poluam acea doamna crd ca e o conducatoare auto foarte proasta de pe orice strada latyralnica din arad iesi in maxim 20 de secunde ar trebui ca marile bulevarde sa aibe intermitent tot timpul si salvarea gestioneaza mai usor intersectile unde nu se formeaza coloane de masini sa ai nevoie de semafor pt a iesi de la kaufland denota ca esti un sofer submediocru!

      Reply
    • Geremy says:
      November 4, 2021 at 3:10 pm

      In Arad toate semafoarele, in afara de cele de pe Revolutiei si Aurel Vlaicu, sunt inutile.

      Reply
  2. Anonimus says:
    November 4, 2021 at 9:09 am

    Sunt de acord cu toate punctele mai putin semaforul de la Kaufland cred ca stat o singura data maxim un minut la acea intersectie ca sa merg de la Kaufland la podgoria. Faptul ca e pe intermitent ajuta enorm traficul.

    Reply
  3. anonim says:
    November 4, 2021 at 9:34 am

    Domnilor de la ziar iesiti ca pietoni pe bulevarde si incercatio sa le traversati pe un singur verde . veti vedea ca e imposibil. Daca tyot ne laudam cu IT isti buni, de ce nu sunt in stare cei responsabili cu organizarea circulatiei in oras sa armonizeze semafoarele asa incat atat soferii cat si pietonii sa aiba unda verde asa cum e de dorit .De ce se tolereaza ca pe unele strazi cate un ratan sa parcheze in diagonala la colt de strada , incat nimeni nu mai are vizibilitate.
    Nimuricul ce sta sa pandeasca femei de amendat la podgoria, mai bine s-ar catara in Dacia de serviciu si ar peria strazile din cartier sa ii amendeze pe cei parcati dupa cum vor muschii lor sau pe cei ce pe Iuliu Maniu distrug cu totul ceea ce ar trebui sa fie zona inierbata langa sosea catarandu-si masinile pe aceea.. Par piticotul alb la tample vede doar femei

    Reply
    • cititor pt anonim says:
      November 4, 2021 at 10:15 am

      dle anonim tradu in limba română ce ai vrut sa spui …!

      Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      November 4, 2021 at 10:36 am

      “Domnilor de la ziar iesiti ca pietoni pe bulevarde si incercatio sa le traversati pe un singur verde . veti vedea ca e imposibil. Daca tyot ne laudam cu IT isti buni, de ce nu sunt in stare cei responsabili cu organizarea circulatiei in oras sa armonizeze semafoarele asa incat atat soferii cat si pietonii sa aiba unda verde asa cum e de dorit .” Corect. Raspunsul insa este unul descurajator: fiindca nu le pasa celor care conduc orasul asta decat de propriile interese meschine.

      Reply
      • Vasile says:
        November 4, 2021 at 10:51 am

        Bibi impreuna cu city managerul tau, trziti-va odata , faceti ceva si ptr noi locuitorii din satul asta nu doar ptr interesele voastre !! dracu o sa mai voteze cu voi !!!!

        Reply
  4. Optimist says:
    November 4, 2021 at 12:02 pm

    Chiar crede cineva ca vreun serviciu din primarie sau chiar primarul ar fi interesați de problemele cetățenilor ?

    Reply
    • jack says:
      November 4, 2021 at 1:10 pm

      dar chiar din greseala era ok pe intermitent ce ar fi daca le ar lasa asa pe intermitent ar fi un lucru bun se grabeste gabriela sa iasa de la kaufland nu stie sa se asigure stanga dreapta e handi

      Reply
  5. Deyu says:
    November 4, 2021 at 2:35 pm

    Dați drumul la semafoare la intersecția cu Lidl Micălaca! Se iese foarte greu mai ales de pe Pășunii sau Argeș

    Reply
    • deyu says:
      November 4, 2021 at 5:11 pm

      deyu daca iesi greu ai minte ioc

      Reply
      • Deyu says:
        November 5, 2021 at 1:03 pm

        Sunt sigur că tu ești din ăla șmecher cu tupeu și dacă vii pe Pășunii și vrei sa mergi la Podgoria dar ești al 7-lea in coadă,treci cam în 15 secunde, la oră de vârf,nu?Mai ales că trebuie să acorzi prioritate la 3 sensuri de mers.In fine, sper să nu fi din ăla idiot ce poarta masca singur în mașină,că văd că la condus ești inteligent ca un semafor din Germania

        Reply
  6. @Jack says:
    November 4, 2021 at 2:59 pm

    Nu mă amestecam in disputa voastră dar omul de care te iei are dreptate El vorbeste de semaforizarea traficului rutier nu de altceva
    Pe lângă faptul că nu ai priceput nimic mai postezi si cu greseli gramaticale mai ceva ca un elev din clasa a II-a
    Ia niste meditatii de la vreun dascăl . Vrei să te dai mare folosind termeni pe care nu ii cunosti dar din păcate nu te prea duce bibilica decât la injurături.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Liga 5 – Două echipe rămân neînvinse
    3
    Amplasamente pentru comerţul ambulant cu flori de Paștele Blajinilor
    4
    Simulare Bacalaureat - luni, prima probă
    5
    Circulație închisă temporar în zona intersecției str. Lalelelor – str. Mioriței
    6
    Plante care cresc repede: ce alegi în această primăvară pentru o grădină verde în doar câteva săptămâni
    7
    Alcool, deșeuri și prostituție, pe „lista” Poliției Locale
    8
    FOTO | Aradul, vizitat de tineri din 9 țări
    9
    Se prefigurează o nouă candidatură la Primăria Arad: Anamaria Nyeki
    10
    Juniorii de la Şoimii Şimand, primii la futsal

    UT Arad

    Adrian Mihalcea continuă „șahul” cu UTA
    Antrenorul echipei arădene nu poate pleca de la Arad fără acordul conducerii, dar el menține așa-zisul suspans.

    Mapamond

    Zelenski confirmă încetarea focului de trei zile şi schimbul de prizonieri cu Rusia. Kremlinul confirmă şi el
    Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a confirmat vineri seară că o încetare a focului de trei zile a fost convenită cu Rusia în cadrul eforturilor Statelor Unite de a negocia sfârşitul războiului care durează de peste patru ani, transmite Reuters. 1

    Mapamond

    Trump anunţă o încetare a focului între Ucraina şi Rusia între 9 şi 11 mai
    Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri seara o încetare a focului de trei zile între Ucraina şi Rusia începând de sâmbătă, 9 mai, până luni, 11 mai, transmit Reuters şi AFP. 1

    Local

    CARP Arad organizează o excursie la Oradea
    ARAD. Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) Arad organizează sâmbătă, 30 mai 2026, cu o zi înaintea Sfintei Sărbători a Rusaliilor, o excursie la Oradea.

    Local

    POLITIC. Unanimitate pentru Bolojan, prin votul primarilor PNL Arad
    53 de primari liberali arădeni au votat sprijin pentru Bolojan și direcția PNL în cadrul Colegiului Director Județean. 1

    România

    VIDEO
    Criminalul din Parhida a fost prins de polițiști. Unde se ascundea acesta
    BIHOR. Cadavrul unei tinere a fost descoperit vineri, în jurul amiezii, pe un câmp din localitatea Parhida, comuna Tămășeu, la 25 de kilometri de Oradea. 1

    UT Arad

    Au venit cele trei puncte! Locul 7 nu se poate?
    UTA face presing la FCSB, doar, doar se poate mai mult decât locul 8. Abdallah, eroul arădenilor cu FK Csikszereda.

    România

    Valentin-Florin Ciocan, revocat de la șefia Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate
    Valentin-Florin Ciocan a fost revocat vineri din funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, al Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate.

    Local

    FOTO
    De Ziua Crucii Roşii, sediu nou, inaugurat la Nădlac
    Anul acesta, Crucea Roşie Română marchează, pe 8 mai, 150 de ani de activitate.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.