aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Cionca răspunde criticilor legate de starea unor drumuri județene: "Sunt șantiere în lucru!"

Cionca răspunde criticilor legate de starea unor drumuri județene: "Sunt șantiere în lucru!"

De Sorina Ambruș
la 21 January 2023 17:30 Reactualizat la: 21 January 2023 18:07
4 Comentarii

Cionca răspunde criticilor legate de starea unor drumuri județene: "Sunt șantiere în lucru!"

Drumuri în lucru/Foto: FAN
21 January 2023 17:30 Reactualizat la: 21 January 2023 18:07
În urma postărilor cu și despre starea unor drumuri județene, apărute în ultima săptămână pe paginile de socializare, Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, reacționează.
Scris de Sorina Ambruș - În urma postărilor cu și despre starea unor drumuri județene, apărute în ultima săptămână pe paginile de socializare, Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, reacționează.

Trimite articolul

X

ARAD. Ploile abundente din ultima vreme au îngreunat circulația pe unele drumuri județene, multe dintre ele aflate încă la stadiul de șantier. Criticile la adresa conducerii Consiliului Județean Arad nu au întârziat să apară din partea cetățenilor, dar și a politicienilor din opoziție. Intervenția pe facebook a senatorului PSD, Eusebiu Pistru, care vorbea despre starea în care se află drumul dintre Hălmăgel și Târnăvița, a determinat o reacție destul de vehementă a președintelui Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca.

Într-o postare pe facebook, acesta îi acuză pe cei care distribuie astfel de mesaje și fotografii că nu fac decât să vâneze like-uri:

„Știu că pentru unii este deranjant că muncim, pe alții chiar îi frustrează, am totuși o rugăminte de sâmbătă către cei care urmăresc doar cu ochi critic activitatea noastră, a Consiliului Județean Arad: nu mai postați fotografii de pe șantiere în lucru, cu lucrări în curs sau nerecepționate, pretinzând că sunt finalizate dar prost făcute! Vă simțiți împliniți cu înjurăturile, cu blestemele, cu amenințările pe care le postați de dragul unor like-uri de la oamenii pe care îi dezinformați intenționat?! Un șantier nu este un drum finalizat! Știți foarte bine asta, mai ales politicienii care ne terfeliți pentru că nu turnăm direct al doilea strat de asfalt pe un drum! O lucrare are diferite faze, de la decopertare la săpături, la pietruire, săparea și betonarea șanțurilor, compactare, primul și apoi al doilea strat de asfalt, realizarea acceselor la gospodării, marcajele, indicatoarele și în unele cazuri chiar plantarea de copaci pe marginea drumului. Nu blocăm drumurile pe care muncim, nu obligăm oamenii să ocolească zeci de kilometri, dar asta nu înseamnă că lucrarea e gata! Se prezintă și se circulă acolo în condiții de șantier! Facem ce trebuie, respectăm toate aceste etape, nu sărim niciuna. Și acolo unde constatăm că un constructor nu respectă proiectul, deci implicit nu îi respectă pe arădeni, îl obligăm să refacă lucrarea pe banii lui. S-a întâmplat nu o dată!”, scrie președintele Consiliului Județean.

“Știu că se fac greșeli”

mai spune președintele Consiliului Județean Arad, accentuând faptul că instituția „a avut curajul să se apuce să modernizeze 750 km de drumuri județene și am construit de la zero (!) 115 km! În numai șase ani am făcut ce nu a mai făcut nimeni niciodată în România, nu doar după revoluție. Lucrăm la cel mai mare proiect de modernizare a drumurilor județene din țară, iar majoritatea banilor i-am adus din proiecte europene nerambursabile. Asta înseamnă că la 2 lei ai dumneavostră, am adus 98 de lei de la Bruxelles! Da, știu că se fac și greșeli, mai ales că suntem primii care au îndrăznit să se înhame la o treabă atât de dificilă. Puteam sta la birou, să ne plângem de lipsa de bani și să ne luăm salariul fără nicio bătaie de cap. Dar i-am mobilizat pe toți din jur, am adus fonduri europene, am scos funcționarii din birouri, am injectat sute de milioane de euro în economia Aradului. Nu așteptăm recunoștință pentru asta, doar vă cerem rabdare, să încheiem cu bine marile proiecte, să dăm în folosință drumurile și ele să fie așa cum ne dorim cu toții.”

Deschiși observațiilor oneste

Cionca îi îndeamnă pe arădeni la răbdare în chestiunea drumurilor județene și spune că așteaptă, în continuare, sesizările îndreptățite:

„Deci, vă rog să aveți răbdare, nu îi credeți pe cei care insistă că gropile sau piatra de pe un ȘANTIER ÎN LUCRU ar demonstra ceva. Așteptați al doilea strat de asfalt, cel final, și gândiți-vă că acolo unde nimeni nu a mișcat un deget 60-70 de ani, noi am venit să refacem totul din temelie! Asta e o sarcină dificilă și nu se face de pe o zi pe alta. Faceți diferența între cei care muncesc și cei care vă mint! P.S.: Așteptăm în continuare și dăm curs tuturor observațiilor corecte, mesajelor și sesizărilor dvs., pentru că ideea nu este să nu avem un dialog, ci ca dialogul să fie onest.”

Trimite articolul

X
Taguri:
cetateni ,
critici ,
drum Halmagel-Tarnavita ,
drumuri judetene ,
facebook ,
interventie ,
Iustin Cionca ,
judetul arad ,
pagini de socializare ,
postari ,
presedinte CJ Arad ,
reactie ,
santiere in lucru ,
stare drumuri ,
stare drumuri judetene
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. agrisumijlociu says:
    January 21, 2023 at 6:20 pm

    MINCIUNI..marcã inregistratã….PDL-PNL…..cupãrãtori de Diplome

    Reply
  2. Jack says:
    January 21, 2023 at 7:08 pm

    ce bani ati adus ma de la brusel romania contribuie anual cu 4 miliarde de euro la fondul ue nico macar nu am atras banii pe care i am cotizat din 2007 incoace

    Reply
  3. Unu says:
    January 21, 2023 at 7:16 pm

    Pai de 30 de ani administrația județului are aceeași culoare.

    Reply
  4. Alin G. says:
    January 22, 2023 at 9:49 am

    Schimbare de direcție la Aradon .. păcat… păcat…Unfolow

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Premierul Bolojan: Măsurile de redresare pe care le-am luat până acum funcționează. România e pe calea cea bună
    3
    Infecții nosocomiale, raportate doar în două spitale arădene
    4
    INTERVIU JA cu prof.univ.dr. Lizica Mihuț: De la strategia de economisire a fondurilor, la patrimoniu și cheltuieli
    5
    Manifestări culturale în weekend: „Muzeu pentru o zi” și Simpozionul „Sever Frențiu”
    6
    Viitorul, examen dificil contra liderului Unirea
    7
    Mai puțin de jumătate dintre elevii români sunt optimiști privind viitorul profesional. Salvați Copiii lansează o platformă interactivă de orientare vocațională
    8
    Arădeni cercetaţi în Franţa pentru săvârșirea unor fapte la regimul mediului
    9
    UE solicită României să transpună complet legislaţia privind pieţele instrumentelor financiare
    10
    Cum se manifestă ADHD la copii și adulți și care sunt cauzele posibile

    Local

    INTERVIU JA cu prof.univ.dr. Lizica Mihuț: De la strategia de economisire a fondurilor, la patrimoniu și cheltuieli
    Prof.univ.dr. Lizica Mihuţ vorbește, în premieră, despre patrimoniul Universității „Aurel Vlaicu” Arad, strategia de economisire a fondurilor și situația actuală.

    România

    Reacție a judecătorilor din CSM: Referendumul propus de președinte nu este prevăzut de dispozițiile legale
    Exercitarea atribuțiilor constituționale de către autoritățile publice trebuie să se realizeze cu respectarea strictă a principiului separației și echilibrului puterilor în stat, astfel cum este consacrat de Constituție, precizează duminică judecătorii din CSM, ca reacție la inițiativa președintelui Nicușor Dan de a organiza un referendum în cadrul corpului magistraților.

    Local

    Polițiștii și jandarmii au desfășurat activități preventive în cinci școli din Arad
    Acțiunile au vizat prevenirea faptelor antisociale, combaterea traficului și consumului de substanțe interzise, precum și creșterea gradului de siguranță în rândul elevilor.

    România

    Administrația Prezidențială: Legile justiției - efecte asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor
    Legile justiției adoptate în anul 2022 au reconfigurat profund structura de conducere a instanțelor de judecată, cu efecte directe asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor, reiese din analiza scrisorilor magistraților publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.

    România

    Administrația Prezidențială: Observațiile magistraților par să descrie vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție
    Observațiile transmise de magistrați Administrației Prezidențiale nu par să descrie incidente izolate, ci un cumul de vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție care, în lipsa unor corecții, ar fi condus la erodarea independenței interne a magistraților (în special în cazul judecătorilor), a calității actului de justiție și a încrederii publice, se arată în concluziile analizei scrisorilor magistraților publicate duminică.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 21-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Administrația Prezidențială: Peste 250 de magistrați de la 27 de instanțe și 14 parchete au răspuns invitației publice, lansată de Președintele României
    Peste 250 de magistrați activi sau retrași din activitate de la 27 de instanțe și 14 parchete din țară au răspuns invitației publice care a fost lansată de Președintele României, pe fondul dezbaterilor publice privind sistemul de justiție, al pozițiilor divergente exprimate la nivel instituțional în sistemul de justiție, a luărilor de poziție din rândul societății civile și mass-media, reiese din analiza publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.

    Local

    VIDEO
    Trafic îngreunat pe autostrada A1, în zona nodului rutier Margina
    Potrivit autorităților, în momentul de față s-a format o coloană de 11 kilometri pe sensul Nădlac–București. Șoferii sunt sfătuiți să aleagă rute alternative.  3

    Local

    Spitalul Județean: Rezultate încurajatoare pentru doi pacienți cu Parkinson, după terapia asistată de dispozitiv
    Terapia a contribuit la îmbunătățirea mobilității, la creșterea nivelului de funcționalitate și la redobândirea unei relative independențe, în cazul a doi pacienți internați la Spitalul Județean Arad.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.