„O dorinţă mai veche, aceea de semna acest acord de colaborare, se îndeplineşte astăzi, ţinând cont şi de relaţiile foarte bune dintre cele două judeţe şi municipalităţile acestora. Ambele judeţe sunt membre ale AREV (Adunarea Regiunilor Vitivinicole din Europa) şi au o preocupare comună în ceea ce priveşte zona viniviticolă şi în acelaşi timp a dezvoltării turismului în zona vinului. Această colaborare va fi una benefică, ce va fi urmată, cu siguranţă, de stabilirea unor relaţii economice mult mai apropiate”, a spus Ioţcu. De cealaltă parte, Tiffan a spus că „în ceea ce priveşte regiunea noastră, colaborarea în domeniul vitivinicol va fi o direcţie prioritară. În judeţul Arad există 3.000 de hectare cultivate cu viţă de vie, în timp ce în Baranya există două regiuni care, împreună, au tot 3000 de hectare, cele două judeţe fiind de tradiţie în Europa”.
Colaborare intre Arad si Baranya
ARAD. Sala mare a Consiliului Judeţean Arad (CJA) a fost gazda parafării unei înţelegeri de colaborare semnată de preşedintele CJA, Nicolae Ioţcu, şi preşedintele Autoguvernării Judeţului Baranya din Ungaria, Zsolt Tiffan.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Ciprian Ciucu, candidatul Partidului Național Liberal, a obținut 39.081 voturi (32,5%), în Sectorul 3 al Capitalei, la alegerile locale parțiale organizate duminică pentru funcția de primar general al municipiului București, arată datele publicate, în timp real, pe site-ul Autorității Electorale Permanente, după centralizarea voturilor din toate secțiile de pe raza sectorului, adică 294 de secții.
Mapamond
Președintele francez Emmanuel Macron a avertizat China, duminică, că dacă nu cooperează pentru a reduce excedentul său comercial, Uniunea Europeană va fi obligată să reacționeze în lunile următoare cu măsuri care ar putea include tarife vamale similare celor impuse de președintele american Donald Trump, relatează EFE și AFP.
UT Arad
ARAD. Comisia Centrală de Arbitri a decis ca meciul de mâine, de pe Arena Francisc Neuman, ora 17.30, să fie condus de numărul 1 în arbitrajul românesc, Istvan Kovacs (Carei).
România
Președintele Nicușor Dan se va afla în vizită în Franța luni și marți, când se va întâlni cu românii din diaspora, la Paris și va fi primit de omologul său, Emmanuel Macron, la Palatul Elysee.
7
Mapamond
Trimisul special al președintelui american în Ucraina, Keith Kellogg, a declarat că un acord pentru a pune capăt războiului din Ucraina este 'foarte aproape' și depinde acum de rezolvarea a două probleme principale nerezolvate: viitorul regiunii Donbas din Ucraina și a centralei nucleare Zaporojie, transmite duminică Reuters.
Mapamond
Ajustările făcute strategiei de securitate națională a SUA de către președintele Donald Trump sunt „în linii mari aliniate” cu viziunea Moscovei, a declarat duminică purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, într-un interviu acordat televiziunii de stat, informează AFP.
4
UT Arad
Marius Coman s-a adaptat repede la UTA, dar a avut nevoie de colegi pentru a ieși în evidență. Imediat ce el a ajuns la Arad, UTA n-a mai câștigat multe etape!
Evenimente
SEMLAC. Comuna Semlac pare că este locul preferat al părintelui Constantin Necula.
Citiți principiile noastre de moderare aici!