Astfel, poliţiştii recomandă conducătorilor auto să se asigure că luminile autovehiculului sunt în stare de funcţionare şi că acestea nu sunt acoperite de praf sau noroi. De menţionat este că lămpile şi numărul de înmatriculare trebuie curăţate frecvent când plouă sau când carosabilul este umed. Totodată, şoferii trebuie să verifice buna funcţionare a ştergătoarelor de parbriz; să verifice rezervorul cu lichid pentru curăţarea parbrizului şi să păstreze o distanţă suficientă faţă de autovehiculul din față, astfel încât să poată opri în siguranţă, în situaţia în care acesta încetineşte sau opreşte brusc. Conducătorii auto trebuie să ştie că în situația în care drumul pe care circulă are porțiuni acoperite cu apă, Poliţia Română recomandă să nu se anagajeze în traversarea acestora fără o temeinică asigurare. Poliţia Română are recomandări şi pentru pietoni şi motociclişti: „Pietonii trebuie să circule numai pe trotuare, iar traversarea străzii să se facă pe la locurile marcate, la culoarea verde a semaforului electric şi numai după ce sunt siguri că intenţia lor de a traversa a fost observată de conducătorii auto. Motocicliştii să aibă la îndemână un accesoriu cu care să şteargă viziera căştii de protecţie şi să folosească echipament cu elemente reflectorizante”.
Conduceţi prudent în condiţii de vreme nefavorabilă
Conduceţi prudent în condiţii de vreme nefavorabilă
Reactualizat la:
Având în vedere că pentru perioada 2 iunie, ora 12:00 - 3 iunie, ora 22:00 Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare cu cod galben referitoare la instabilitate atmosferică, Poliţia Română recomandă conducătorilor auto să manifeste prudență sporită la volan.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Somonii expuși la cocaina prezentă în apă parcurg distanțe mai mari comparativ cu cei care nu sunt expuși la aceasta, conform unui studiu realizat în colaborare de universități din Australia și Suedia, informează miercuri AFP.
România
Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că deficitul total al României a scăzut de la 9,3% în 2024 la 7,9% în 2025, potrivit datelor Eurostat, menționând că aceste date arată că direcția este una corectă, economia se stabilizează fără a pune presiune pe viitorul generațiilor următoare și ar fi păcat ca țara să se întoarcă de unde a plecat.
Ştiri sportive
Campionul olimpic David Popovici a câștigat proba de 50 metri liber, miercuri, în prima zi a Campionatelor Naționale de înot găzduite de Complexul Sportiv de Natație din Otopeni.
România
Președintele Nicușor Dan a declarat că le-a cerut partidelor care au participat miercuri la discuțiile de la Palatul Cotroceni să „dezescaladeze” retorica publică.
Local
ARAD. Miercuri, 22 aprilie, cu ocazia Zilei Pământului, jandarmii arădeni din cadrul Detașamentului 4 Chișineu-Criș, alături de reprezentanți ai Ocolului Silvic Chișineu-Criș și elevi jandarmi aflați în stagiu de practică, au desfășurat o acțiune de împădurire în localitatea Socodor.
1
Local
Mai multe sonde petroliere din zona Pecica, dezafectate în ultima perioadă, au fost vizate de hoți de cupru, iar polițiștii au reușit să prindă un bărbat care a furat componente în valoare de aproximativ 40.000 de lei, provenite de la nouă instalații.
Local
Echipa de robotică a reușit, prin bunăvoința mai multor companii, să adune banii necesari participării la competiția internațională FIRST Robotics Competition World Championship, ce va avea loc la Huston.
România
Rogobete: Prima zi de concediu medical va fi plătită acolo unde nevoia de protecție este și mai mare
Prima zi de concediu medical va fi plătită pentru pacienții cronici, pentru cei care sunt incluși în programele naționale de sănătate, pentru bolnavii care beneficiază de spitalizare de zi, dar și în cazul urgențelor medico-chirurgicale, a anunțat, miercuri, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
România
Casa Națională de Asigurări de Sănătate va putea controla și decizia medicală în cazul concediilor de boală, depășindu-se limitele verificărilor administrative care se efectuau până în prezent, a declarat miercuri președintele CNAS, Horațiu Moldovan, la „HEALTH FORUM: Știința vieții-sănătatea bazată pe dovezi”, eveniment organizat de platforma DC Medical.
Citiți principiile noastre de moderare aici!