„Deşi beneficiază de subvenţii, cei de la CTP s-au plâns mereu că nu pot face profit pentru că au activitate socială, iar pentru aceasta au crescut preţul biletelor după bunul plac. Nici nu mă mir că această companie se duce direct spre faliment. Pot să şi tripleze preţul biletelor, că tot acolo ajung dacă sunt manageriaţi de o învăţătoare şi au în Consiliul de Administraţie şi în AGA oameni paraleli cu activitatea de transport. Dealtfel, toate societăţile unde Primăria este majoritară sunt în faliment. Dacă Primăria persistă în a-şi menţine acolo oameni care nu au altă calitate decât aceea de membri de partid şi obedienţa, CTP va ajunge în scurt timp ca şi Gospodărirea Comunală, Recons şi celelalte”, spune preşedintele PC Arad, Mircea Purcaru.
Conservatorii intrevad falimentul CTP
ARAD. Liderii PC Arad protestează împotriva scumpirii tarifelor la Compania de Transport Public, dar spun că, având în vedere modul în care este manageriată această companie, falimentul ei este previzibil.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.
Mapamond
Alegerile parlamentare din Ungaria din 2026 vor fi „ultimele alegeri înaintea războiului care se apropie de noi”, a declarat sâmbătă premierul ungar Viktor Orban, în timpul unui miting desfășurat la Kecskemet (centru), transmite MTI.
1
Local
Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.
Mapamond
Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.
Mapamond
Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii.
2
Local
Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.
Mapamond
Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!