aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Continuă protestele la Tribunalul Arad

Continuă protestele la Tribunalul Arad

De Ioana Costas
la 29 January 2020 18:51
14 Comentarii

Continuă protestele la Tribunalul Arad

Flavius Bradin, vicepreședintele Tribunalului Arad anunță continuarea protestelor FOTO: I.C.
29 January 2020 18:51
Vicepreședintele Tribunalului Arad a precizat, miercuri, că vor continua protestele la Tribunalul Arad, în urma eliminării pensiilor speciale ale magistraților.
Scris de Ioana Costas - Vicepreședintele Tribunalului Arad a precizat, miercuri, că vor continua protestele la Tribunalul Arad, în urma eliminării pensiilor speciale ale magistraților.

Trimite articolul

X

ARAD. Camera Deputaților a adoptat marți, 28 ianuarie, un proiect de lege, în calitate de for decizional, prin care vor fi eliminate pensiile speciale ale magistraților și a personalului auxiliar. Tribunalul Arad a protestat față de acest proiect de lege încă de săptămâna trecută prin amânarea tuturor cauzelor aflate pe rolul instanței, cu excepția celor urgente. Iar protestul va continua, a anunțat vicepreședintele Tribunalului Arad, cel puțin până la o hotărâre definitivă și favorabilă magistraților.
„Prin hotărârea Adunării Generale a judecătorilor, numărul 1 pe anul 2020, care a fost adoptată săptămâna trecută, marți, am decis inițierea unor forme de protest care să dureze până la soluționarea definitivă a problemei cu care se confruntă în acest moment sistemul judiciar, respectiv cu atacul care a venit sau care s-a produs asupra independenței judecătorilor, independență privită sub componenta financiară a acesteia, și am hotărât continuarea protestelor până la soluționarea definitivă favorabil a acestei chestiuni”, a explicat Flavius Bradin, vicepreședintele Tribunalului Arad.

Magistratul a continuat: „După cum știți, marți, 28 ianuarie, în ședința Camerei Deputaților, proiectul de lege pe care noi l-am vizat a fost adoptat, iar miercuri, 29 ianuarie, la ora 18.00, Înalta Curte de Casație și Justiție se întâlnește în ședință comună pentru a decide cu privire la sesizarea Curții Constituționale referitor la neconstituționalitatea acestui proiect de lege. Vom continua măsurile de proteste care le-am adoptat, noi, judecătorii. De asemenea, grefierii după cum știți au intrat și ei în proteste, inclusiv pensia lor de serviciu a fost vizată de aceste măsuri. Vom continua procesul pe o perioadă nedeterminată care depinde de modul în care se va ajunge la un final. N-aș putea să vă spun data până la care va continua acest protest, dar cu siguranță el continuă”. Personalul auxiliar de specialitate a Tribunalului și Judecătoriei Arad protestează prin suspendarea activității în intervalul orar 10:00 – 12:00. „Personalul auxiliar de specialitate nu va efectua niciun fel de activități specifice funcției și nu va îndeplini niciun act de procedură”, se arată într-o informare a grefierilor postată pe site-ul Judecătoriei Arad. Magistrații au „amenințat” chiar cu retragerea personalului din cadrul Biroului Electoral Central, constituit cu ocazia alegerilor ce vor avea loc anul acesta.

Învrăjbirea populației

Vicepreședinele Tribunalului Arad a răspuns că „nu vreau să fac speculații cu privire la rațiunea care a condus la adoptarea acestei măsuri” când a fost întrebat dacă crede că măsura luată în Camera Deputaților este una populistă, făcută pentru a câștiga capital de imagine acum că alegerile sunt atât de aproape. Ceea ce a ținut să puncteze magistratul a fost că „dacă analizăm atât sub aspectul legalității, cât și sub aspectul oportunității această măsură – printr-o analiză rațională și nu o analiză emoțională – ajungem la o concluzie simplă: că ceea ce se pierde este mult mai mult decât ceea ce se câștigă. La un calcul de legalitate m-am referit când am spus că o astfel de măsură, supusă controlului de constituționalitate de mai multe ori în trecut, a fost declarată neconstituțională. La un calcul de oportunitate, dacă ne gândim că din totalul pensiilor speciale, cele ale magistraților reprezintă un procent mai mic de unu la sută din câte sunt, că efortul bugetar este în jur de 450 de milioane de lei pe an, că de fapt, toată contribuția pe care magistrații în funcție o au la sistemul de pensii pe parcursul unui an este mult mai mare decât suma care se câștigă din tăierea pensiilor, că această învrăjbire a populației – și de fapt a unei părți a populației – vor afecta încrederea cetățenilor în justiție, vor afecta imaginea justiției nemeritat. Dacă analizăm obiectiv, cred că sistemul judiciar dintre toate sistemele statului probabil este singurul care se bucură de o reală independență sub aspectul influențelor politice”.

Trimite articolul

X
Taguri:
proteste ,
Tribunalul Arad
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Someru says:
    January 29, 2020 at 7:10 pm

    Imaginea justitiei o stricati voi, ca voi eliberati toti coruptii si hotii. De Nadas nu ne spuneti nimic? Mergeti lșa Coltei sa va dea pensie speciala, mergeti si va angajati la privat, mergeti in lume… Chiar nu vedeti ca tara asta nu mai suporta:??? Mai platim si pentru procesele de la cedo tione de bani in urma ”deciziilor” voastre. Vreti independenta, mai ieri alaltaieri erau pline ziarele de articole cu judecatoruil ala de conduce beat si face mereu circ. Cate nu stim noi??? Mi-e sila sa mai si scriu, mi-e sila de tot…

    Reply
  2. EU says:
    January 29, 2020 at 7:53 pm

    Da voi astia cu pensii speciale mancati cu mai multe guri decat alti pensionari? Cred ca nu. Si oricum daca esti la pensie nu mai trebuie sa judeci pe nimeni, nu mai trimiti pe nimeni in judecata. Ca oricum salarii aveti si asa destul de grase ca sa zic asa. Sau v-ati obisnuit sa mancati icre negre si acum la pensie daca primiti o pensie dupa contributivitate , ca toti ceilalti pensionari nu mai puteti cumpara icre negre. Sa va fie rusine!

    Reply
  3. Ferenc says:
    January 29, 2020 at 8:49 pm

    Stimabililor, nu va crapa obrazul de rusine?!
    Modul de calcul al pensiilor la care nu vreti sa renuntati:

    judecătorii, procurorii, magistraţii-asistenţi de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi personalul de specialitate juridică asimilat judecătorilor şi procurorilor, precum şi foştii judecători şi procurori financiari şi consilierii de conturi de la secţia jurisdicţională care au exercitat aceste funcţii la Curtea de Conturi beneficiază de pensie de serviciu în cuantum de 80% din baza de calcul reprezentată de indemnizaţia de încadrare brută lunară sau de salariul de bază brut lunar, după caz, şi sporurile avute în ultima lună de activitate înainte de data pensionării;
    Nu va ajunge ca luati80% din indemnizatii, in ultima luna va dati si niste sporuri nesimtite, care va umfla pensia pe tot restul vietii. Unde este principiul contributivitatii, al echitatii, bunul simt?! Unde va este afectata independenta?! In nerusinsre

    Reply
  4. Corina says:
    January 30, 2020 at 8:45 am

    Mama mea de ce nu are pensie speciala? Voi nu sunteti egali cu ceilalti romani? Am auzit DOAR scuze penibile de genul ca voi nu puteti face afaceri. Imi vine sa mor de ras. Dati-va demisia si faceti afaceri daca nu va convine!!!! Mai traieste cineva in tara asta mai bine ca IMBUIBATII de procurori si judecatori? Sunteti bugetari de lux si vreti doar privilegii. RUSINE !!!!!!! Va pute sa fiti egali cu oamenii care va platesc salariile. Dupa ce ca ii beliti de bani cat munciti, vreti sa-i beliti pe romani si dupa ce iesiti la pensie. Sa va fie rusine!!!!!!!!!

    Reply
  5. contribuabil roman says:
    January 30, 2020 at 9:46 am

    CUM E POSIBIL CA CINEVA SA PRIMEASCA PENSIE MAI MARE DECAT LEAFA PE CARE A AVUT-0?HA? MI SE PARE ANORMAL ASA CEVA !
    SPUNETI CE LEAFA AU AVUT MAGISTRATII CE AU ACUM PENSII DE ZECI DE MII DE RONI …!!!!!

    Reply
  6. helmut says:
    January 30, 2020 at 11:31 am

    la muca neispravitilor!!
    lua-v-ar dracu, sunteti mai speciali ca si noi, mancati cu 10 guri???
    nu va este rusine, !!

    Reply
  7. ionel says:
    January 30, 2020 at 11:40 am

    AVETI SALARII DE SALARII CIOCU MIC CU PENSIILE SPECIALE SA LUATI CIT ATI CONTRIBUIT VOI LA STAT ATIT NIMIC MAI MULT.

    Reply
  8. adevarul says:
    January 30, 2020 at 11:40 am

    Nu ne spuneti ce pensii au parintii judecatorilor…
    Macar cateva sa fie exemplificate, daca nu va este rusine?
    Nu exista pensionari de dreapta si de stanga din bugetul national. Cei care sunt de sens giratoriu, sunt cei care au o pensie privata, în sesnsul că este liber fiecare sî aleagă ce intelege sa plateasca în timpul cât este activ, dar principiul contributivității este prevăzut în lege și nimeni nu este mai presus (v. art. 16 al. 2 din Constituția României), așa că reunuți-vă într-o nouă adunare și reanalizați cât de ciudat gândiți!

    Reply
  9. BOX POPULIME says:
    January 30, 2020 at 1:11 pm

    Pana acum am crezut caci clasa cea mai ticalosita din Romania este clasa politica, care dupa prestatia ei am ajuns dupa 30 de ani sa fie mai rau ca in comunism ! Acum insa, imi dau seama ca o clasa mai ticalosita decat clasa politica, este gasca de mafioti judecatori + procurori +militieni ! Pentru caci clasa ticalosita a politicienilor, nu putea sa faca atatea porcarii fara ajutorul clasei ticalosite a magistratilor ! Picioare-n fund v-as da, nu pensii sp[eciale !

    Reply
    • adevarul says:
      January 30, 2020 at 9:18 pm

      Corect, daca justitia ar functiona in tara asta ar fi doar lapte si miere. Pana mai ieri era coruptie, acum se vede tot mai mult analfan=betismul functional ca urmare a scolilor de drept terfelite de interese meschine si incompetenti…

      Reply
  10. Aristocrația parazita says:
    January 30, 2020 at 1:30 pm

    ,,specialiști ăstia “” au salariu de 7000 de euro, acum, si mai vreti si pensie speciala?
    La pregătirea voastră, ar trebui să știți despre Bismarck, autorul pensiilor si care este scopul acestora.
    ,,pensiile speciale”, sunt o invenție pur romaneasca, o sinecură de tip bolsevic introduse de pezde începând cu 1997.

    Reply
  11. non votant pnl says:
    January 30, 2020 at 2:16 pm

    Cred ca dl.vicepresedinte sau ce o fi,a cazut in plasa intinsa de jurnalisti,cind a iesit din nou intr-un articol de presa,chipurile a explica starea justitiei aradene.Din natura si cuprinsul majoritatii comentariilor,unele vadit rauvoitoare,cred ca rezerva de a comenta si a iesi ar fi fost,pe moment,o atitudine mai inteleapta.Chiar se crede ca in varianta continuarii asa zisului protest,de fapt o veritabila greva,se usureaza starea magistratilor si scade numarul de dosare de solutionat ?

    Reply
  12. un oarecare says:
    January 30, 2020 at 4:11 pm

    Pensie speciala pentru ce ???????? ce fac astia asa de special de vor pensie speciala ??? sunt ceva eroi ai Romaniei sau cum ? si asa ce decizii se da in Aradca de altfel cam in toata tara te apuca rasul ,plansul ,,,pensie speciala iar altii nu au pensie nici sa supravietuiasca de la luna la luna ….cat contribui atat primesti

    Reply
  13. . says:
    February 27, 2020 at 2:57 pm

    Dupa ce va bateti joc de oameni cu deciziile voastre mai vreti si pensii speciale .Au dreptate cei care spun ca voi ati stricat imaginea justitiei .Nu taierea pensiilor speciale invrajbeste populatia ci deciziile ,, intelepte”, pe care le dati in sfidarea legii .

    Intradevar aveti nevoie de independenta ca sa continuati in liniste si netulburati de nimeni in acelasi stil .Cind nu erau salariile si pensiile speciale era mai multa dreptate .

    Va doresc ,, succes ” !

    Reply
  14. Cele mai citite știri

    1
    Două companii din Arad primesc undă verde pentru angajări și majorări salariale aprobate de Guvern
    2
    Procurorul Sandu critică „listele negre” de la CSM: Afirmația că 3.580 de judecători susțin acest demers e o minciună
    3
    O nouă încercare pentru centrul din Sântana
    4
    Urmărită pentru complicitate la trafic de migranți, prinsă la Nădlac
    5
    Percheziții ale DNA la Arad și Timișoara: Prejudiciu de 13,5 milioane de lei
    6
    Pîslaru: Rata de ocupare a forţei de muncă în România este o catastrofă
    7
    Cerșetorii, „vizitați” de polițiști 
    8
    Trump anunță reluarea bombardamentelor împotriva Iranului
    9
    Secetă devastatoare în mare parte din Arad
    10
    Este oficial: UTA se desparte de 7 jucători!

    Local

    Urmărită pentru complicitate la trafic de migranți, prinsă la Nădlac
    O femeie de 45 de ani, cetățean bulgar, pe numele căreia autoritățile din Grecia emiseseră un mandat european de arestare, a fost depistată de polițiștii de frontieră pe autostrada A1, la Nădlac. Aceasta este acuzată de complicitate la trafic de migranți.

    Local

    Două zile până la eclipsa de Soare
    Miercuri, 12 august, o eclipsă parțială de Soare va putea fi observată din județul Arad.

    România

    INS: Sporul natural al populaţiei României s-a menţinut negativ şi în luna iunie
    Populaţia României a înregistrat, în luna iunie a acestui an, un spor negativ (-7.247 persoane), numărul deceselor înregistrate fiind de 1,6 ori mai mare decât cel al născuţilor-vii, arată datele publicate, luni, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

    Local

    Povestea lui Bruce Springsteen și a albumului „Nebraska”, la Cinema Arta
    Povestea uneia dintre cele mai importante perioade din cariera lui Bruce Springsteen ajunge pe ecranul Cinematografului „Arta” din Arad. Filmul „Springsteen: Eliberează-mă de nicăieri” va fi proiectat joi, 13 august, în grădina de vară, iar intrarea este liberă.

    Local

    Cod Portocaliu de caniculă în Arad. Temperaturile urcă până la 38 de grade
    Județul Arad se află sub Cod Galben de caniculă, iar de marți avertizarea va fi ridicată la Cod Portocaliu. Temperaturile vor ajunge până la 38 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat.

    UT Arad

    Academia UTA a pornit „ca din pușcă” noul sezon

    România

    ANAF activează bodycam-urile la controale. Ce se întâmplă dacă ești filmat de inspectori
    Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF vor putea înregistra audio și video controalele pe care le desfășoară, după ce instituția a stabilit procedurile de utilizare a camerelor de corp (bodycam).

    România

    Termenul pentru succesiuni se prelungește. Moștenitorii pot evita impozitul de 1% până la finalul lunii septembrie
    Persoanele care trebuie să finalizeze o succesiune și riscau să plătească impozitul de 1% din valoarea masei succesorale vor beneficia de o perioadă suplimentară pentru încheierea procedurii.

    Mapamond

    Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone rusești (studiu)
    Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone lansate de Rusia și nu pot atribui în mod clar în prezent aceste atacuri, conform unui studiu realizat de Institutul Internațional pentru Studii Strategice (IISS), cu sediul la Londra, publicat duminică, relatează dpa. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.