Tot răul spre bine, pentru că, odată ajuns la spital, medicii, care i-au făcut investigaţii specifice, au descoperit că băiatul suferă de o malformaţie la rinichi. La cererea părinţilor, copilul va fi externat, starea lui fiind stabilă. Incidentul s-a petrecut joi seara, în jurul orei 19:00, pe ştrandul municipal. Băiatul de 5 ani ar fi căzut la duşuri şi s-a lovit la cap, suferind un traumatism cranio-cerebral acut cu pierdere de cunoştinţă. Medicii de la Ambulanţă i-au acordat băiatului primul ajutor, după care l-au transportat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă. Aici, conform purtătorului de cuvânt al unităţii, directorul medical Ciprian Pribac, pacientul, cetăţean german, a fost diagnosticat cu TCC acut închis, cu hematom parietal prin cădere, fiind internat în secţia de chirurgie şi ortopedie pediatrică. De asemenea, conform aceleaşi surse, în urma investigaţiilor, băiatului i-a fost depistată o malformaţie congenitală la unul dintre rinichi. Totuşi, dat fiind faptul că starea copilului, care a fost ţinut peste noapte sub observaţie, nu este gravă, părinţii au decis să-l externeze, pe propria semnătură şi, cu acordul medicilor, vineri el va pleca din spital.
Copil de 5 ani lovit la cap după ce a căzut la ştrand
Copil de 5 ani lovit la cap după ce a căzut la ştrand
Reactualizat la:
Un copil în vârstă de 5 ani, cetăţean german, a alunecat la duşuri, pe Ştrandul Neptun şi şi-a pierdut cunoştinţa, după ce s-a lovit la cap.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
Arbitrul Vădana nu a mai lăsat ultima fază, un corner pentru arădeni, iar de acolo lucrurile au degenerat!
2
Local
Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad (SCJU) a fost nevoit să explice de ce practică tarife ridicate la parcare, de până la 30 de lei/oră, arătând că banii adunați în ultimii trei ani, respectiv 1,2 milioane de lei, au fost folosiți pentru cumpărarea unui echipament medical esențial și că se dorește descurajarea staționării îndelungate cu mașina.
2
Local
Proiect imobiliar dezvoltat de Astra Vagoane Călători, în zona străzilor I.R.Șirianu și Kogălniceanu
Un teren de peste 3.600 de metri pătrați, situat între străzile Mihail Kogălniceanu și Ion Rusu Șirianu, ar urma să fie transformat într-o zonă rezidențială cu locuințe, servicii și spații verzi.
România
Deficitul bugetar s-a redus în primele șase luni din acest an cu 1,65 puncte procentuale față de aceeași perioadă a anului trecut, ajungând la 2% din PIB, comparativ cu 3,64% din PIB în intervalul ianuarie - iunie 2025, pe fondul temperării cheltuielilor curente, al creșterii colectării și absorbției de fonduri europene, potrivit datelor publicate vineri de Ministerul Finanțelor.
Local
Primăria Arad extinde din nou spațiile de învățământ la Școala Gimnazială „Aurel Vlaicu” (fosta Școală Generală nr. 21). Vor fi amplasate noi module care vor găzdui cinci săli de clasă și un laborator, pentru ca elevii să poată învăța într-un singur schimb.
România
Abrudean crede că este puțin probabil ca legea salarizării să intre pe agenda sesiunii extraordinare
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, consideră că, așa cum arată lucrurile acum, este puțin probabil ca proiectul legii salarizării să intre în dezbatere în această sesiune extraordinară, adăugând că nu este nicio problemă să mai fie o sesiune, pentru că această lege trebuie adoptată.
România
România a aderat, vineri, la Tratatul de Prietenie și Cooperare în Asia de Sud-Est, după demersurile diplomatice ale Ministerului Afacerilor Externe pe lângă statele membre ale ASEAN în ultimii doi ani.
România
O aeronavă F-16 a Forțelor Aeriene Române, decolată de la Baza 86 Aeriană de la Fetești, a doborât vineri cu o rachetă drona la peste o oră după pătrunderea în spațiul aerian național, lovirea având loc deasupra unei zone nelocuite, în apropiere de localitatea Padina, din județul Buzău, după ce aparatul străin a fost monitorizat pe durată traseului său, a informat Ministerul Apărării Naționale (MApN), printr-un comunicat de presă.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!