ARAD. Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Arad, în calitate de coordonator, a participat în perioada 28 – 29 iunie 2011 împreună cu cei 14 parteneri din Europa - Institutul Naţional de Cercetare şi Dezvoltare pentru Protecţia Mediului România, Uniunea Camerelor de Comerţ Veneto, Sogesca SRL, Camera de Comerţ şi Industrie din Bulgaria, Camera de Comerţ şi Industrie din Plovdiv, Camera de Comerţ şi Industrie din Slovenia, Centrul Tehnologic de Dezvoltare din Osijek, Fundaţia MIR din Macedonia, Institutul Mihajlo Pupin din Serbia, Camera de Comerţ şi Industrie Heraklion, Centrul Tehnologic din Letonia, Centrul de Inovare din Lituania, Universitatea din Varşovia, Agro Business Park – la cea de-a doua întâlnire a proiectului PROCEED, care s-a desfăşut în Bulgaria, la Sofia.
Scris de JA-A.P.-ARAD. Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Arad, în calitate de coordonator, a participat în perioada 28 – 29 iunie 2011 împreună cu cei 14 parteneri din Europa - Institutul Naţional de Cercetare şi Dezvoltare pentru Protecţia Mediului România, Uniunea Camerelor de Comerţ Veneto, Sogesca SRL, Camera de Comerţ şi Industrie din Bulgaria, Camera de Comerţ şi Industrie din Plovdiv, Camera de Comerţ şi Industrie din Slovenia, Centrul Tehnologic de Dezvoltare din Osijek, Fundaţia MIR din Macedonia, Institutul Mihajlo Pupin din Serbia, Camera de Comerţ şi Industrie Heraklion, Centrul Tehnologic din Letonia, Centrul de Inovare din Lituania, Universitatea din Varşovia, Agro Business Park – la cea de-a doua întâlnire a proiectului PROCEED, care s-a desfăşut în Bulgaria, la Sofia.
„La evenimentul organizat cu spriinul Camerei de Comerţ şi Industrie din Bulgaria, partener în proiectul PROCEED, a participat şi ministrul mediului din Bulgaria. Întâlnirea a avut două componente principale: un workshop de bune practici şi experienţe şi management meeting”, explică Simona Hăprian, coordonator proiect.
Finanţat de Uniunea Europeană, proiectul care are ca obiectiv principal promovarea constantă de practici şi experinţe inovatoare de cercetare a mediului în estul şi centrul Europei în vederea creşterii oportunităţilor de colaborare ştiinţifică şi tehnologică în domeniul tehnologiilor de mediu, poluarea aerului şi poluarea chimică.
Președintele Nicușor Dan afirmă că 20 de ani de la intrarea în Uniunea Europeană au însemnat pentru România modernizare și mai ales creșterea nivelului de trai, punctând însă că în țara noastră „există o corupție care îi sfidează pe români”, în special pe cei cu venituri mici.
Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, că a încheiat un prim set de întâlniri cu partidele pro-occidentale și reprezentanții minorităților naționale, punctând că „România va avea un Guvern pro-occidental într-un termen rezonabil”.
România a fost de multe ori slabă în discuțiile din interiorul Uniunii Europene (UE) și nu și-a apărat în mod coerent obiectivele, dar a spune că liderii români se duc la liderii europeni ca să primească ordine e o lozincă ce ne îndepărtează de dezbaterea reală, afirmă președintele Nicușor Dan.
Comuna Socodor este menționată într-un raport al Cancelariei prim-ministrului printre cele mai performante unități administrativ-teritoriale din țară în ceea ce privește atragerea fondurilor europene în perioada 2016–2024.
Baza sportivă, tabăra din stațiune, dar și dispensarul medical se află pe lista de priorități a Consiliului Județean, pentru care au fost alocate și finanțări. 1
Premierul interimar Ilie Bolojan, preşedinte al PNL, transmite un mesaj de Ziua Europei, arătând că modernizarea României este „o luptă grea” şi mulţumindu-le celor care ies astăzi în stradă pentru a susţine valorile democratice.
Cabana Gențiana de pe Valea Pietrele din Masivul Retezat a ars în totalitate în urma unui incendiu izbucnit în noaptea de vineri spre sâmbătă.
Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă
Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.
Citiți principiile noastre de moderare aici!