aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Cultura județului, sub „zodia” folclorului și a spiritualității

Cultura județului, sub „zodia” folclorului și a spiritualității

De Eugen Rogojan
la 16 March 2024 09:58
5 Comentarii

Cultura județului, sub „zodia” folclorului și a spiritualității

16 March 2024 09:58
Iuliana Tudor, Nicolae Botgros, Marius Ciprian Pop, Constantin Necula, Dan Negru și Veta Biriș sunt „starurile” care vor urca pe scenele evenimentelor organizate de Centrul Cultural Județean.
Scris de Eugen Rogojan - Iuliana Tudor, Nicolae Botgros, Marius Ciprian Pop, Constantin Necula, Dan Negru și Veta Biriș sunt „starurile” care vor urca pe scenele evenimentelor organizate de Centrul Cultural Județean.

Trimite articolul

X

Anul acesta va fi unul al muzicii populare, al pricesnelor, al conferințelor cu teme religioase. În cadrul unei conferințe de presă organizată la începutul acestei săptămâni la Complexul Muzeal Arad, în care managerii instituțiilor de cultură din subordinea Consiliului Județean Arad au adus laudatio-uri conducerii instituției județene, Ioana Engelhardt, managerul Centrului Cultural Județean Arad, a vorbit despre calendarul evenimentelor pe care instituția la conducerea căreia se află le plănuiește pe anul acesta.

„Evenimentele de succes care au atras un public numeros în anii trecuți vor continua și anul acesta”, a dat asigurări managerul CCJ.

Anul 2024 a fost declarat „Anul Avram Iancu”, pentru aniversarea a două secole de la nașterea revoluționarului român, iar din acest motiv „vom avea la Arad un eveniment special, realizat în parteneriat cu Televiziunea Română, care o va avea ca prezentator chiar pe Iuliana Tudor”, conform declarației managerului CCJ Arad. Aceasta nu a dat detalii suplimentare, spunând doar că vor fi invitați interpreți din toată țara, acompaniați de „Lăutarii lui Botgros”, însă ulterior instituția a transmis pe pagina proprie de Facebook că evenimentul va avea loc în Cetatea Aradului. Evenimente dedicate Anului Avram Iancu vor mai fi organizate de instituție și la Beliu, Hălmagiu și Hășmaș.

Printre evenimentele despre care Ioana Engelhardt a oferit câteva detalii se află și un concert ce va fi susținut de preotul-cântăreț Marius Ciprian Pop, în preajma Paștelui, dar și un „festival de pricesne, în mai multe localități din județ”. Și în municipiu va fi organizat un festival de pricesne și cântece bisericești – „Osana”, ce va fi organizat în Bujac. Aici, Centrul Cultural Județean o va avea ca invitată specială pe Veta Biriș.

Nu doar concerte de muzică populară și festivaluri de pricesne va organiza CCJA-ul, ci și conferințe cu invitați din lumea bisericească. Primul va fi pe 5 aprilie, la Filarmonică – conferința „Credință și mărturisire”, ce îi va avea ca invitați pe Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, și pe membrii Grupului Tronos al Catedralei Patriarhale. Un alt eveniment de acest gen va fi o nouă ediție a conferinței „Crede numai”. După ce anul trecut conferința i-a avut ca invitați pe preotul Constantin Necula și pe prezentatorul radio Daniel Bzdugan, anul acesta Constantin Necula îl va avea ca interlocutor pe omul de televiziune Dan Negru. Alături de ei pe scenă va urca și Ovidiu Lipan Țăndărică, artistul urmând să prezinte publicului un recital de toacă.

Nu vor lipsi din program, însă, nici evenimentele precum Caravana Sportului, Caravana Filmului în Județ, Caravana Tradițiilor de Iarnă, Parada Clătitelor de la Moneasa, Târgul Florilor, Teatrul de Vară sau școala de vară a Centrului Cultural Județean Arad. Un eveniment nou care își va face loc în calendarul instituției este „Festivalul Familiei”, care va avea loc în fața Consiliului Județean Arad. Conform celor spuse de managerul CCJA, evenimentul „va aduce activități pentru copii și un spectacol cu artista Theo Rose”.

În total, în calendarul pe 2024 al Centrului Cultural Județean Arad sunt cuprinse 138 de acțiuni, conform datelor publicate pe site-ul instituției. Calendarul poate fi consultat pe www.ccja.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
calendar evenimente ,
CCJ Arad ,
Centrul Cultural Judeţean Arad ,
Cetatea Aradului ,
cj arad ,
conferinte pe teme religioase ,
evenimente ,
folclor ,
Ioana Engelhardt ,
Iuliana Tudor ,
manager ,
Marius Ciprian Pop ,
muzica populara ,
Nicolae Botgros ,
pricesne ,
spiritualitate ,
Televiziunea Română ,
veta biris
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ady says:
    March 16, 2024 at 12:56 pm

    Ar fi minunat daca aceste evenimente ar fi promovate de voi si primărie cat mai des si cu date exacte înainte de producerea lor…ar ajuta mult sa participe cat mai mulți doritori.

    Reply
  2. Dorel Pomohaci says:
    March 16, 2024 at 9:09 pm

    Sa merg sa vad cum rage dan negru pe scena? Nu multumesc de oferta

    Reply
  3. Croco says:
    March 16, 2024 at 11:35 pm

    Marele om de cultura Sabin Bodea participa?

    Reply
  4. Lee says:
    March 17, 2024 at 9:43 am

    M-am emoționat până la lacrimi…
    Doar că e prea puțin și prea târziu.
    De aproape 35 de ani singurul eveniment ”cultural” cu adevărat național a fost apariția manelelor.
    Și ne-a ”prins” așa de bine că folclorul românesc (și ăla violat la greu) a ajuns o manifestare de nișă.
    Și ne mai mirăm că străinii ne văd pe toți ca fiind ”bronzați”.

    Reply
    • Ionel says:
      March 18, 2024 at 1:22 pm

      Daca ne numim Lee si Cra, de ce te miri?

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Oana Gheorghiu, propusă viceprim-ministru al Guvernului
    3
    NATO despre reducerea trupelor americane în Europa: O „ajustare”
    4
    Motocicliștii primesc undă verde: locuri dedicate, benzi speciale și clarificări în Codul Rutier
    5
    Educația sportivă, dezbătută la Moneasa
    6
    Presa ucraineană: SUA vor retrage militari din România
    7
    Medici din Florența au umplut listele de așteptare cu programări false pentru a lucra mai puțin
    8
    AFM: Ecotichete în valoare de 6,51 milioane de lei, aprobate în Programul „Rabla” pentru persoane fizice
    9
    Pe podium la CN de gimnastică aerobică
    10
    Începe recensământul câinilor cu stăpân din municipiul Arad

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 2

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Ce au căutat românii pe Google în 2025 - păpușa Labubu, kendama sau idei de afaceri
    Păpușa Labubu, kendama, idei de afaceri, dar și trecerea în neființă a unor persoane publice s-au aflat în topul căutărilor din 2025 pe Google, conform unei statistici publicate, joi, de către companie. 1

    Mapamond

    Grupul ungar MOL este interesată să cumpere rafinăriile și benzinăriile Lukoil din Europa
    Grupul petrolier ungar MOL i-a informat pe oficialii americani că este interesată să cumpere activele internaționale ale gigantului petrolier rus Lukoil, compania ungară alăturându-se unei liste tot mai mari de ofertanți, au declarat pentru Reuters trei surse din apropierea acestui dosar. 1

    Mapamond

    Germania mută avioane de luptă în Polonia după recentele incursiuni ale Rusiei în spațiul aerian NATO
    Mai multe avioane de luptă germane Eurofighter Typhoon au decolat joi de la baza aeriană Nörvenich, lângă Köln, îndreptându-se către baza aeriană poloneză Malbork, la sud-est de Gdansk, pentru a consolida flancul estic al NATO, relatează joi dpa.

    Mapamond

    Putin a autorizat otrăvirea cu Noviciok a fostului spion rus Skripal în 2018, potrivit anchetei britanice
    Președintele rus Vladimir Putin trebuie să fi ordonat atacul cu agent neurotoxic Noviciok asupra ex-colonelului agenției de spionaj militare ruse GRU Serghei Skripal în 2018 într-un act „uimitor de imprudent” care a dus la moartea unei femei britanice nevinovate, concluzionează o anchetă independentă efectuată în Marea Britanie, potrivit Reuters. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.