ARAD. Pe data de 13 septembrie se sărbătorește „Ziua pompierilor din România”, o zi ce marchează sacrificiul companiei de pompieri condusă de Căpitanului Pavel Zăgănescu în bătălia pierdută în faţa turcilor pe Dealul Spirii în timpul Revoluţiei de la 1848. Cu această ocazie, prefectul județului, Cosmin Pribac a transmis un mesaj de mulțumire și apreciere pentru „prima noastră linie de apărare în fața nenorocirii” cum a numit oficialul, pompierii. „Pompierii au intrat de-a lungul istoriei în luptă deschisă pentru idealul de emancipare naţională iar astăzi, ei sunt prima noastră linie de apărare în faţa oricăror nenorociri. Meseria lor este pe cât de nobilă, pe atât de dificilă, o meserie care cere sacrificiu şi devotament în lupta cu neprevăzutul. Ca preşedinte al Comisiei Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, ţin să mulţumesc tuturor angajaţilor din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Vasile Goldiş” pentru modul exemplar în care au îndeplinit fiecare misiune şi pentru profesionalismul de care au dat dovadă de fiecare dată. De asemenea doresc să le urez tuturor lucrătorilor din cadrul ISU „Vasile Goldiş” multă sănătate, putere de muncă şi o viaţă cât mai fericită alături de familiile lor. Nu în ultimul rând aş dori să mulţumesc şi să felicit şi conducerea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Vasile Goldiş” pentru întreaga sa activitate de până acum, desfăşurată conform tuturor regulamentelor şi standardelor de profesionalism în vigoare. Să ne rugăm bunului Dumnezeu să ne ferească în continuare de orice nenorociri, fie ele provocate de furia naturii ori de neatenţia sau nesăbuinţa omului, şi să le fie alături celor care-şi riscă viaţa pentru salvarea semenilor” a declarat Cosmin Pribac.
De ziua Pompierilor
Reactualizat la:
Mesaj al Prefectului, președinte al Comisiei Județene pentru Situații de Urgență Arad cu ocazia Zilei Pmpierului.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
9
Local
ARAD. Nu a fost prea linişte, miercuri dimineaţă, în unele birouri din Primăria Municipiului Arad. Potrivit unor surse din cadrul instituţiei, arhitectului şef Emilian-Sorin Ciurariu i s-ar fi solicitat demisia de către viceprimarul Lazăr Faur.
Evenimente
Filmul, care îmbină comedia neagră, drama și thriller-ul, spune povestea a doi frați într-o fugă improbabilă.
Evenimente
Primăria ne propune promenadă, gastronomie și programe artistice la o nouă ediție Open Boulevard.
2
România
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.
România
Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.
România
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.
România
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.
Citiți principiile noastre de moderare aici!