,,Guvernul condus de premierul Victor Ponta dovedeşte încă o dată că se ţine de cuvânt. POS Transporturi va fi deblocat. Acest lucru înseamnă că Romania va avea la dispoziţie 4,5 miliarde de euro pentru autostrăzi, dar şi pentru infrastructura feroviară. Să nu uităm că în ultimul an guvernarea a deblocat POSDRU, POR, POS Mediu, iar acum POS Transporturi. În continuare se depun toate eforturile pentru a debloca şi POS Creşterea Competitivităţii Economice. Ca membru în Comisia de Afaceri Europene pot spune că faţă de începutul anului 2012, rata de absorbţie a fondurilor europene aproape s-a triplat! Am reuşit să dublăm într-un singur an rata de absorbţie a fondurilor europene, de la 7,5% la 15%, deşi am pornit cu un mare handicap, cu aproape toate programele europene suspendate sau presuspendate, ca urmare a neregulilor făcute în timpul guvernarilor PDL”, a spus deputatul Dorel Căprar, co-preşedinte USL Arad.
Deblocarea POS Transport, obiectiv atins
ARAD. Comisarul european Johannes Hahn a declarat că Programul Operaţional Sectorial Transporturi va fi deblocat, cel mai probabil, săptămâna aceasta, după îndeplinirea unor formalităţi administrative.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Revenirea lui Donald Trump la Casa Albă a determinat-o pe Joan Baez să se întoarcă în studio, după cum a declarat pentru AFP legenda americană a muzicii folk, adăugând că a terminat recent de înregistrat o nouă melodie de „protest”.
Mapamond
SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.
Local
Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.
Mapamond
Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.
Mapamond
Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii.
2
Local
Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.
Mapamond
Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!