aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Decesele nasc discuţii: e coronavirus sau nu?

Decesele nasc discuţii: e coronavirus sau nu?

De Alin Gherasim
la 8 May 2020 08:40
53 Comentarii

Decesele nasc discuţii: e coronavirus sau nu?

8 May 2020 08:40
Orice deces este provocat de coronavirus. Cam aceasta pare a fi decizia autorităţilor. La Arad apar discuţii.
Scris de Alin Gherasim - Orice deces este provocat de coronavirus. Cam aceasta pare a fi decizia autorităţilor. La Arad apar discuţii.

Trimite articolul

X

Coronavirusul a provocat peste 850 de decese în România, dintre care aproape 70 în Arad. Cel puţin, asta anunţă Grupul de Comunicare Strategică, singurul organism abilitat să transmită informaţii despre Covid-19. Numai că, de câteva zile, la nivel naţional au început să apară discuţii. Unele dintre decesele atribuite SARS-CoV-2 ar fi fost provocate, de fapt, de alte afecţiuni ale pacienţilor care au murit. Drept urmare, apare o întrebare firească: câte decese a provocat, la modul real, coronavirusul? Se pare, însă, că la întrebarea aceasta nu vom primi răspuns vreodată. Încearcă autorităţile să inducă panică în rândul oamenilor? Virusul chiar este atât de periculos? Sau majoritatea deceselor au fost provocate de bolile, unele dintre cele mai grave, de care oamenii sufereau înainte de infectarea cu SARS-CoV-2? Sunt alte întrebări la care, probabil, nu ni se va răspunde oficial niciodată. Drept urmare, legat de decesele anunţate de autorităţi, apar tot felul de discuţii. Iar tonul (oficial) al discuţiilor l-a dat chiar Horaţiu Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii. Acesta a spus, pe un post de televiziune, că multe dintre decesele atribuite coronavirusului au fost cauzate, de fapt, de afecţiunile grave de care sufereau pacienţii înainte să fi fost infectaţi cu SARS-CoV-2. Practic, reprezentantul Ministerului Sănătăţii a punctat un aspect dezbătut de mulţi oameni: decese ale persoanelor bolnave foarte grav, dar care au fost puse „în cârca” coronavirusului.

„Sunt raportate multe decese la pacienți care mor din altă cauză. Urmărim în fiecare zi decesele, punctual, caz cu caz, și 80 la sută sunt pacienți care au comorbidități, care ar fi murit oricum, care au un cancer terminal. Fenomenul morții este un fenomen complex din punct de vedere medical. E o întreagă știință care se ocupă de chestia asta, se numește tanatologie. În momentul trecerii în neființă sau, mă rog, la instalarea suferinței terminale, pacientul dezvoltă multiple complicații – se infectează, își pierde imunitatea și până la urmă, într-o epidemie de Covid, ia și Covid. Dar el moare de insuficiență cardiacă terminală, moare de cancer cu boală metastatică avansată, moare de ciroză hepatică, se asociază cu vârste extreme, de 90 și ceva de ani, și așa mai departe. Incidența acestor pacienți este relativ importantă, deci, după părerea mea, fără să fim în posesia unor date statistice precise, pentru că sunt greu de făcut – dar vor trebui să fie făcute la un moment dat – sunt foarte mulți pacienți despre care nu putem spune că au murit din cauza infecției cu Covid”, a declarat Horaţiu Moldovan pentru postul de televiziune Antena3.

Şi la Arad

Declaraţia secretarului de stat a provocat valuri şi la Arad. În cadrul unei conferinţe de presă, Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad, a lăsat să se înţeleagă, pe bună dreptate, faptul că majoritatea persoanelor decedate, oficial, din cauza coronavirusului în Arad au avut afecţiuni mult mai grave. „La nivel naţional a început o dezbatere despre modul de raportare a deceselor. Pacienții cu afecțiuni oncologice, coronariene, diagnosticați Covid-19, sunt automat considerați decedați din cauza Covid-19. Din păcate, Aradul are cele mai multe afecțiuni de cancer la nivel naţional, iar la bolile coronariene suntem pe primele locuri din țară”, a declarat preşedintele CJA. Cumva, printre rânduri, Cionca a lăsat să se înţeleagă că, de fapt, numărul deceselor provocate în judeţul nostru de coronavirus este mult mai redus decât cele anunţate oficial, majoritatea deceselor fiind provocate, de fapt, de bolile grave de care arădenii sufereau înainte să fie infectaţi cu SARS-CoV-2.

Obligaţi de lege

De ce multe dintre decesele totale de la nivel judeţean sunt considerate provocate de coronavirus? Pentru că aşa zice legea. Cei care au întocmit ordinele în baza cărora se centralizează datele legate de cazurile de coronavirus au stabilit clar că orice deces al unui pacient care are şi Covid-19, pe lângă alte afecţiuni, va fi declarat deces cauzat de Covid-19. Asta numai dacă decesul nu a survenit în urma unor traume grave. Practic, dacă pacientul nu şi-a pierdut capul, la propriu, ori nu a fost împuşcat mortal, a murit din cauza coronavirusului. Nu o spunem noi, ci chiar cei care iniţiază aceste ordine. „Decesul la pacient confirmat cu Covid-19 este definit ca decesul survenit la un pacient confirmat cu Covid-19, cu excepția situațiilor în care există o altă cauză clară de deces care nu poate fi în relație cu Covid-19 (ex. traumatism, hemoragie acută majoră etc) și la care nu a existat o perioadă de recuperare completă între boală și momentul decesului. Decesul la un pacient confirmat cu Covid-19 nu poate fi atribuit unei boli pre-existente (de ex. cancer, afecțiuni hematologice etc.) și Covid-19 trebuie raportată ca și cauza a decesului, independent de condițiile medicale pre-existente care se supectează că au favorizat evoluția severă a Covid-19. Covid-19 trebuie menționată pe certificatul de deces drept cauză a decesului pentru toate persoanele decedate la care Covid-19 a cauzat sau se presupune că a cauzat sau a contribuit la deces”, se arată în „Definiţiile de caz pentru Covid-19”, document întocmit de Ministerul Sănătăţii.

Trimite articolul

X
Taguri:
coronavirus ,
decese ,
discutii
53 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. AnonimUnic says:
    May 8, 2020 at 9:07 am

    NINENI NU ESTE TESTAT!
    Urmariti pe YT canalul “GaVo” clip “Cum/Cand se face testarea Covid in realitate!?”

    Reply
    • Rodi says:
      May 8, 2020 at 9:31 am

      Ce bine-i de tine ca n-ai minte si nu trebuie sa gandesti

      Reply
      • Nu mai fii ridicolă says:
        May 8, 2020 at 11:58 am

        Băi rodi sau cum o fi mă fată tu urmăresti din când in când stirile sau scoți perlele astea asa cu mintea ta luminată? Nu ți-e rusine de loc să jignesti asa pe cineva care nu ti-a făcut nimic practi sau nu ai fost pe lume când s-a impărțit tu stii că orice gând ,vorbă nu se pierde in univers intr-o zi ti se va reintoarce cu …dobândă !si te va lovi ca un bumerang,asa că profită de izolare,nu zic să te rogi că tu nu ai pe Dumnezeu,dar meditează,gândestete la ce ai făcut bine si ce ai făcut rău si este treaba ta dacă regreți sau incă …nu ,dar cu siguranța va veni timpul. Asa că nu mai fii răutăcioasa si frustată si nu mai lovi cu vorbe urâte in semenii tăi ,nu mai fii urâciosăj ,intr-o zi te asigur că vei regreta.

        Reply
        • musk elone says:
          May 8, 2020 at 1:05 pm

          Globalismul “elitelor” sau oamenii in sclavie. Orice mijloc, care serveste scopului, e bun, vai de lumea asta.

          Reply
          • jucausu says:
            May 8, 2020 at 3:46 pm

            si ce legatura are postarea ta cu morala buna de altfel, facuta lui Rodi?
            ai picat din pod pe tastatura?

          • brother of man says:
            May 8, 2020 at 3:51 pm

            botnita la toata lumea.
            sau masca, cum i se zice medical. adio omenire civilizata, bun venit in lumea (pandemica) a lui soros si bill gates 🙂

          • oros says:
            May 8, 2020 at 8:36 pm

            Stapinii de sclavi se cred vesnici, ca pot sa-i tina, oricand, cit vor inchisi ssi a arate ca ei fac ce vor in lume: ” Bill Gates avertizeaza ca o pandemie s-ar putea repeta o data la 10 ani”.
            Asta de acum a fost light, sa li se arate amarastenilor ce se poate intampla, daca le trece prin cap sa conteste “globalismul ” …….

      • AnonimUnic says:
        May 8, 2020 at 12:02 pm

        Rodi(cuta) cand acuzi pe cineva de ceva, sau pui epitete – intotdeauna argumenteaza inainte!!!

        Reply
        • dromi says:
          May 8, 2020 at 1:51 pm

          globalismul si europenismul e la fel de rau ca si comunismul. posibil, mai rau, le da voie la toti retarzii de hastagi rezistenti sa se drogheze……

          Reply
          • nu-i voie says:
            May 8, 2020 at 3:48 pm

            pe tine te roade inividia ca de ce pe vrenmea ta nu era voie…

          • cordoba says:
            May 8, 2020 at 3:54 pm

            Planeta maimutelor vaccinate “multinational”…….

        • Rodi says:
          May 8, 2020 at 2:04 pm

          Im-i cer acute, am crezut ca fac la fel ca tine
          Nu stiu,esti cumva om de siinta?

          Reply
      • eugen says:
        May 8, 2020 at 12:27 pm

        Rodi, se vede ca esti detinatoarea adevarului unic… Esti spalata bine pe creier. Esti si mandra pentru asta…. Sti cum se spune, proasta te nasti, nu devii…

        Reply
        • Rodi says:
          May 9, 2020 at 11:20 am

          Multumesc sant La fel ca tine

          Reply
    • Sorin says:
      May 8, 2020 at 12:48 pm

      Daca dupa retardatul ala de Gavo te iei, imi dau seama cat te duce capul…

      Reply
      • AnonimUnic says:
        May 8, 2020 at 3:29 pm

        Nu-i nimic despre mine in toate chestia asta, dar daca atat ai inteles, atunci pun punct.

        Reply
  2. moca@ says:
    May 8, 2020 at 9:51 am

    Adevarul despre corona aici: Deschide linkul sa vezi un film adevarat:
    https://www.brighteon.com/2acde4be-8c87-4168-9589-65ecca937167

    Reply
    • AnonimUnic says:
      May 8, 2020 at 12:23 pm

      18:00-23:18 esenta clipului

      Reply
  3. Aurelian says:
    May 8, 2020 at 9:54 am

    Exact acest lucru spun de cateva saptamani! In Italia, Spania, Franta este absolut la fel! Oameni care de luni sau ani de zile stau in pat cu alte afectiuni grave, daca mor in perioada asta, sunt trecuti ca morti de Coronavirus, cand poate nici nu au avut virusul.

    Reply
    • Marian says:
      May 8, 2020 at 12:13 pm

      Da ,Alexandru ai dreptate in supoziția ta ,chear azi as-a spus pe mai multe posturi tv,am observat la stiri că este o ințelegere intre unii aparținători si medici ca să semneze in alb că sunt de acord ca sa pună diagnostic de Covid 19 decedaților lor in schimbul unei sume de bani cuprinse intre 2000lei până la 9000 de lei aprox 2000 euro si in schimbul banilor ei ingropau un scriu sigilat ,erau băgați in carantină etc. In conformitate cu normele actuale,acuma io nu zic că nu o fi ceva dar nici chear așa! ba in curând vom fi obligați ca să ne vaccinam obligatoriu pentru că este preconizat ca o dată cu vaccinul să se introducă si CIPUIREA,CIPATU mult asteptat de unii si vom primi câte un certificat care să ateste ( cât de naivi sunem) se le avem ca să putem lucra,cumpara,vinde etc dar oare pentru cât timp?

      Reply
  4. Ion Ion says:
    May 8, 2020 at 10:03 am

    Nu este COVID.
    Este o ciuma atipica care ataca: relatiile de cuplu, sanatatea mintala, libertatea, moralitatea guvernantilor, economia, educatia corespunzatoare a copiilor, socializarea, normalitatea noastra de zi cu zi. Si adevarul.

    Reply
    • Emil says:
      May 8, 2020 at 10:45 am

      Și de care eu o să mor dacă o contactez(virusul) având aproape 70 de ani și cu probleme cardiace. Și e posibil tu să fi cel care mă va infecta (fiind asimtomatic) căci pentru tine nu există covit.

      Reply
      • Ion Ion says:
        May 8, 2020 at 11:06 am

        Deja esti atacat in una din variante. Nu mai exista dubii. Stai acasa inca 2 ani sa fii in siguranta si lasa-ne pe noi ceilalti sa ne traim viata si sa ne castigam existenta si pe a voastra deopotriva.

        Reply
        • Gheorghez says:
          May 8, 2020 at 4:00 pm

          Subscriu, cei care va e frica stati in casa acoperiți cu paturi și cu tot felul de dezinfectant, noua lasati-ne libertatea de a muri în strada.

          Reply
          • Ion says:
            May 8, 2020 at 9:12 pm

            Ești liber să mori pe stradă, dar ar fi bine să se întâmple înainte de a infecta pe alții pe stradă.

    • Rodi says:
      May 9, 2020 at 11:23 am

      Intelligent Asimptomatic

      Reply
  5. stefan says:
    May 8, 2020 at 10:55 am

    Un articol, “curajos “, nesemnat, neasumat, care preia pasaje si idei din alte surse. De mai multe ori se precizeaza ca ” orice deces al unui pacient, care are şi Covid-19, pe lângă alte afecţiuni, va fi declarat deces cauzat de Covid-19.” E logic si normal. Orice boala cronica sau terminala , duce la deces, dar daca bolnavul este confirmat infectat cu Covid 19 ii este grabita boala cronica, evolutia ei, si decedeaza mai repede, adica ar mai fi putut trai, daca nu facea infectia cu Covid. Pai, sint zeci, daca nu sute de mii de diabetici, care duc boala, unii pina la peste 70 de ani, cu toate complicatiile ei. Cei care fac infectia Covid , datorita complicatiilor bolii mor mult mai repede, unii chiar inainte…de 50 de ani. E limpede ca, infectia grabeste sfarsitul, deci este logic sa fie trecuti la decese Covid. Apoi pentru decedatii care sfarsesc in spital, toti au testul facul, e logica treaba. Cei ce mor acasa, de boli grave nu il au. De unde sa stii, daca au murit, daca sint infectati sau nu ?Sa le iei testul, dupa deces e …aiurea. Asa ca toata tevatura asta este fara sens. Articolul pare sa vrea sa induca ideea ca Corona virusul nu este asa de grav, ca nu mor multi din cauza lu, ca masurile luate sint excesive. Principial este o idee gresita. Intrebati-l pe calegul Ando…cum a fost ?

    Reply
    • K9 says:
      May 8, 2020 at 11:14 am

      Mai taci dreq cu ando al tau

      Reply
      • 10K says:
        May 8, 2020 at 3:53 pm

        K9 era sa faca infarct dupa postarea asta :)))

        Reply
    • vdcd says:
      May 8, 2020 at 11:33 am

      Si de gripa nu ar fi murit sau cum? Ne spuneti si cate cazuri si decese de rujeola au fost anul acesta? Inclusiv la copii?

      Reply
      • Emil says:
        May 8, 2020 at 12:31 pm

        Pentru gripa obișnuită și rujeolă există vaccin.

        Reply
    • marcel says:
      May 8, 2020 at 12:32 pm

      Foarte tare… Bravo… Si matale esti spalat binisor pe creierut….. Orice fel de infectie slabeste sistemul imunitar care poate duce la complicatii majore… Si te referi la cei sub 1000 de cazuri mortale din Romania ??? Asta ti se pare un numar pt o criza mondiala ???? Dar nicio problema, sper sa va izolati in casa pentru urmatorii 10 ani si lasati-ne pe noi, astia mai prosti si nespalati..pe creier sa ne traim viata..

      Reply
      • Rodi says:
        May 9, 2020 at 7:44 am

        Intelligent Asimptomatic

        Reply
  6. Miut says:
    May 8, 2020 at 11:10 am

    Este Covid 100%.Lucrez in spital si stiu ce complicatii au la plamini.Sunt si pacienti care sufera si de alte afectiuni,insa Covidul din pacate ai afecteaza cel mai tare.Organismul nu mai poate lupta cu acest virus sau si cu acest virus.
    Ar fi bine sa fiti mai responsabili

    Reply
    • cristina says:
      May 8, 2020 at 12:35 pm

      Ar fi bine ca toti cei care nu cred sau bagatelizeaza acest virus sa faca un scurt voluntariat la unul din spitalele care trateaza covid si sa se convinga cu ochii lui. Si deoarece oricum nu cred in virus, nu ar trebui sa li se dea nici echipament de protectie, ca nu-i asa, totul e o gaselnita. Si sutele de medici si asistenti tineri care au murit tratand bolnavi, au murit din motive total aleatorii. Acesta este un articol total iresponsabil. Presa facuta dupa standardele unor simple postari de pe retelele de socializare. Total nedocumentat, nesemnat, neasumat.

      Reply
      • Candy says:
        May 8, 2020 at 2:11 pm

        Mitu și Cristina, chiar va riscați să duceți pe cineva din afara sistemului să vă agite cuibul de viespi și să vadă adevărul adevărat? Vă riscați? Merg eu.

        Reply
        • Adi Csandi says:
          May 9, 2020 at 10:28 am

          Păi du-te odată. te dai brav aici și… cam atât.
          Te dai mare și tare dar în fond sigur nu faci nimic altceva.
          Viteaz doar la tastatura

          Reply
        • Rodi says:
          May 9, 2020 at 11:25 am

          Mult success

          Reply
  7. NICU says:
    May 8, 2020 at 11:13 am

    Combinatie perfecta Virus+Manipulare=Frica , nu va mai uitati la Alfred Hitchcock!!!

    Reply
  8. vdcd says:
    May 8, 2020 at 11:34 am

    Nasc discutii pentru tembelii care inca mai cred.

    Reply
    • Extraterestru says:
      May 9, 2020 at 10:32 am

      Mai degrabă ptr voi care nu credeți :))
      Aruncă o geană sa vezi câte comentarii neagă existența coronavirusului.

      Reply
  9. macrina says:
    May 8, 2020 at 1:07 pm

    Sobolanii stapanilor lui soros in plina expansiune pe tot mapamondul. In aceasta lume traim 🙂

    Reply
    • hater profi says:
      May 8, 2020 at 2:57 pm

      si tu stai asa ca momaia? nicio reactie, un protest, un #rezist de cealalta parte…
      bocitoare te umfla rasu, treci la actiune

      Reply
    • Vio says:
      May 9, 2020 at 11:28 am

      Tembel
      Ai inteles

      Reply
  10. coco says:
    May 8, 2020 at 1:07 pm

    Doamna doctor care vorbeste despre aceasta spalare de creiere a fost inchisa fara drept de apel in USA. Romania suge ciorapii la tarile dezvoltate care o conduc din exterior. Marionetele din guvern respecta ordinele din exterior. https://www.brighteon.com/2acde4be-8c87-4168-9589-65ecca937167

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      May 8, 2020 at 3:05 pm

      Fiecare om poate sa-si foloseasca propriul discernamant(daca are) si sa creada ce spun cei din documentarul de mai sus(mai sunt si altele cam pe aceasi linie) sau varianta opusa sustinuta de adeptii mastilor si izolarii(pe care a imbratisat-o si actuala conducere a tarii. Eu aleg sa-i cred pe cei din documentarul asta, de aia si am fost de la inceput adeptul modelului suedez. Modelul romanesc instituit de neamt e laudat de ei insisi ca ce bine a functionat la nivel de infectari si decese, etc. Din pacate nu putem sti cu certitudine ce s-ar fi intamplat in tara noastra pe modelul suedez… un lucru e incontestabil, nu s-ar fi prabusit economia… si poate la total morti /1 an ar fi iesit mai bine. Sa nu uitam ca nr total al deceselor in Romania inainte de pandemie era 261.500/an (media 721/zi)

      Reply
  11. SARS-CoV-2 says:
    May 8, 2020 at 3:56 pm

    Cine nu crede, il primesc cu bucurie in vizita. Ba ii mai dau si un pupic la plecare ca sa stim o treaba

    Reply
  12. cititor says:
    May 8, 2020 at 4:36 pm

    Am citit in presa azi ca o femeie de 36 de ani testata initial pozitiv apoi negativ a murit la spitalul Campulung Muscel sotul urma sa vina definitiv acasa azi fiind militar in Afganistan Au 2 copii minori Dumnezeu sa o odihneasca Ce sa mai crezi despre asemenea testari si carantinari??

    Reply
  13. anonim says:
    May 8, 2020 at 11:17 pm

    Am citit comentariile si nu mi vine sa cred ce citesc , oameni care tremura de frica argumentand ca sunt batrani si toate aceste masuri cu izolarea sunt bine venite , dar nu avand alt argument decat varsta lor inaintata si pericolul la care ei ar fii expusi altfel , ……. stau si ma intreb , acesti oameni nu mai merg nici la cumparaturi ? nu mai merg la farmacie ? etc.etc. egoismul de care dau dovada acesti batranei te pune pe ganduri , tind sa cred ca si ar sacrifica si propii copii doar sa mai traiasca o luna , un an . oameni buni !!! nu puteti fii chiar atat de egoisti , e inuman isteria voastra vis a vis de boala , vreti sa traiti izolati ? pai atunci nu mai bine mergeti in varf de munte unde nu va deranjeaza nimeni cu prezenta ??? cum puteti fii atat de egoisti incat sa considerati ca toata lumea trebuie sa traiasca dupa regulile voastre ? ma intreb , aveti copii ????? ce fel de parinti a ti fost si sunteti ?

    Reply
    • Seran f says:
      May 9, 2020 at 10:41 am

      Că bătrânii ăștia sunt majoritatea. Ai uitat cum țipau pe aici acum 2 luni că vine diaspora și ne infectează? Și uite că nu s-au infectat decât vreo 10 mii în total. Iar în țară au intrat poate și un milion,nu știu.
      Mentalitatea aia rigidă Dacă ți-am spus, atunci așa este, nu ai voie să mai pui la îndoială, este enervanta la culme. Dacă nu ii crezi te fac bou și prost crescut de ei deținătorii adevărului.
      Sa nu încep cat sunt ei de prost crescuți când nu erau restricțiile și programul orar special și se sta la coadă la ghișee…

      Reply
  14. Rodi says:
    May 9, 2020 at 11:36 am

    Intelligent Asimptomatic

    Reply
  15. Sven says:
    May 9, 2020 at 1:11 pm

    Muje tuturor comentatorilor fara minte. Multa! Multa sa va ajunga!

    Reply
  16. Ioan Jupanu says:
    May 9, 2020 at 1:18 pm

    Mai fratilor,eu am scris de doua luni ca de cand cu Covis 19,nimeni nu mai moare de batranete, de inima ,de ficat,de diabet,de afectiuni pulmonare,de AVC,toti sunt raportati cu Covid 19.Hai sa fim seriosi,mortalitatea a scazut fata de anul trecut,pentru primele 4 luni ale anului.Mai ales ca restrangandu-se traficul nu s-a mai murit din accidente.Daca e sa te ia Dracul te ia si din pragul Bisericii.90 % dintre cei care au decedat au avut peste 75 de ani si au avut boli incurabile,Cov 19 numai le-a ajutat sa moara cu o saptamana -doua mai repede

    Reply
  17. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    GALERIE FOTO| Două zile de culoare la Curtici: festivalul florilor a animat centrul orașului
    3
    Arbitru „de mondiale” la UTA – Farul Constanța!
    4
    David Popovici, campion național la 200 m liber
    5
    Șilindia: amendă uriașă pentru deșeuri de asfalt
    6
    Incident armat în timpul cinei corespondenţilor de la Casa Albă
    7
    USR sesizează CNCD în urma declarațiilor lui George Simion la adresa președintelui Nicușor Dan
    8
    Nazare: Am demarat reorganizarea teritorială a administrației fiscale. Un număr important de sedii fiscale fizice vor fi desființate
    9
    POLITIC. Încep alegerile interne în PNL Arad
    10
    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar

    România

    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
    Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
    Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Cosmina Cerva - propunerea de premier din partea PACE - Întâi România
    Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.

    România

    Consultări la Cotroceni/Chiriță (Grupul parlamentar Uniți pentru România), l-a propus pe Ponta premier: Are o experiență guvernamentală și o expertiză
    Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Gavrilă: POT susține o formulă pro-occidentală, pro-americană. Ne disociem de comportamentul AUR
    Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.

    România

    Consultări la Cotroceni/Șoșoacă: Am solicitat să avem un program de guvernare, dar nu dat cu două ore înainte în Parlament
    Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Pambuccian: Viitorul Guvern va fi probabil minoritar
    Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, estimează că viitorul Guvern va fi unul minoritar.

    Local

    Răsturnare de situație în dosarul Andrényi: Prefectura câștigă definitiv procesul cu Primăria Arad
    Instanța anulează definitiv certificatul de urbanism și autorizația de construire care au permis dezvoltarea proiectului de la fostul Antrepozit Andrényi, de pe 6 Vânători.

    Local

    Primăria Arad schimbă regulile pentru comercianți și restaurante. Proiectul se află la transparență
    Proiectul actualizează și regimul sancțiunilor. Pentru o serie de abateri prevăzute de regulament, inclusiv pentru neconcordanțe între declarația de protecție fonică și situația constatată în teren, amenzile vor fi cuprinse între 2.000 și 2.500 de lei. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.