aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Destinele frânte de la Gară

Destinele frânte de la Gară

la 19 February 2018 02:39 Reactualizat la: 19 February 2018 09:29

Destinele frânte de la Gară

<p>FOTO: Valentin Goran</p>
19 February 2018 02:39 Reactualizat la: 19 February 2018 09:29
La 3 ani, doarme pe țevile de termoficare din vecinătatea Stației CFR Arad.
Scris de Valentin Goran - La 3 ani, doarme pe țevile de termoficare din vecinătatea Stației CFR Arad.

Trimite articolul

X

Zeci de suflete își fac veacul pe străzile Micii Viene. Doar că problema oamenilor străzii, care își fac veacul în zona Stației CFR Arad, de exemplu, nu mai este de actualitate pentru nicio autoritate. Este o problemă pe care nicio administrație românească de după 1989 nu a reușit să o rezolve. Aşa că au abandonat-o. Azi nu se mai străduieşte nimeni să rezolve problema. Au trecut aproape trei decenii, degeaba. Acum, în anul 2018, aproximativ 20 de suflete dorm pe țevile de termoficare de la piciorul pasajului ce duce spre Grădiște și își fac veacul cât e ziua de lungă cu pungile de aurolac la gură exact în zona gării. Pentru a afla poveștile dure ale acestor suflete pierdute, am stat de vorbă cu o familie ce locuiește pe stradă, acolo, la gară, printre boschetari.

Familia de pe țevi

Am stat de vorbă cu o familie, cu o fetiță, ce doarme de peste două luni de zile într-o construcție improvizată pe țevile de la baza pasajului ce duce înspre Grădiște. El are 36 de ani, ea 23 de ani, nu sunt căsătoriți însă au o fetiță de trei ani și jumătate. De mai bine de două luni de zile nu mai au unde să stea. Ca atare, au construit din lemne și folii de plastic un adăpost improvizat peste țevile de termoficare. Un cămin improvizat pe o sursă de căldură. Şi o situaţie cruntă, care, din păcate, pare fără ieșire. Din adăpostul improvizat, la un moment dat am zărit atât chipul mamei, cât și al fetiței, care la prima vedere părea curată. Locul în care locuiesc cele trei suflete ne-au dat, însă, fiori gândindu-ne la frigul crunt, mizeria din zonă și oamenii dubioși de aici.

Cum au ajuns în această situație?

Bărbatul ne spune că, până în urmă cu două luni de zile, părinții lui locuiau în municipiu, însă au vândut locuința și s-au mutat din oraș. Astfel, bărbatul și familia lui au ajuns pe străzi. Tot bărbatul ne mai spune că nu vrea să își dea fetița în grija Statului. Acesta este şi motivul pentru care nu merge la adăpost, deoarece o poate pierde. Acolo, ne spune bărbatul, nu sunt primiți minorii, iar el nu acceptă să își dea copilul. Nu știm cât de veridice sunt informațiile furnizate de bărbat, dar cert este că trăiește cu familia lui printre ceilalți oameni ai străzi, un lucru destul de periculos dacă nu faci parte din lumea lor. Despre cum și în ce condiții crește fetița de doar trei ani și cum destinul său este frânt de dinainte de a-și începe viața, nu are sens să mai vorbim. Viaţa pare să nu-i ofere nicio şansă.

„Am copilărit printre oamenii străzii, îi știu pe toți, nu se leagă de noi. Ne lasă în pace”, ne spune bărbatul. „Nu accept să stea aici pe lângă noi și să consume alcool. Ei stau puțin mai încolo de noi”, ne mai explică tatăl încercând parcă să ne ofere o garanţie că viaţa nu-i chiar atât de gravă pe ţevile de termoficare. Nu l-am crezut.

La lucru, direct de pe țevi?

Tatăl vrea să se angajeze. Ne-a spus că va face tot posibilul pentru a putea pleca de pe stradă cu familia lui cât de curând. Ne este greu însă să credem că acesta va putea să lucreze în condițiile în care va pleca și va veni de la lucru direct de pe țevile de termoficare.

De vorbă cu oficialii!

Am stat de vorbă atât cu Florin Barna, directorul general al Poliției Locale Arad, cât și cu Oana Pîrvulescu, directorul Direcției de Dezvoltare și Asistență Comunitară Arad (DDAC) pentru a afla dacă există pârghii pentru a oferi un sprijin acestei familii.

Plan pe termen mediu

De departe una din condițiile ca un om al străzii să poată fi ajutat este să aibă buletin de Arad. Mai apoi, ne spune Oana Pîrvulescu, bărbatul ar trebui să o ducă pe mamă și pe fetiță la un centru primire minori, în regim de urgență, pentru a trăi în condiții decente, iar el să înceapă să lucreze pentru a-și procura o chirie, iar ulterior să o ia pe mamă și pe copil în locul închiriat. În privința unui apartament social, de la Primărie, aproape nicio șansă. Listele de așteptări sunt lungi, cu multe familii nevoiașe.

Poate interveni Poliția TF?

De ce nu se poate interveni în locul în care se știe că, de mai bine de 20 de ani, dorm oamenii străzii, ne explică Florin Barna, directorul Poliției Locale Arad. În primul rând, terenul unde dorm oamenii străzii este al Direcției Regionale Căi Ferate Timișoara. Ca atare, acesta intră sub jurisdicția Poliției Transporturi Feroviare – TF. Adică, Poliţia Locală nu are pârghii nici pentru a-i ajuta și nici pentru a-i dispersa din zona Stației CFR Arad.

În loc de concluzie

Practic, lipsa unei legislații bune, neimplicarea tuturor factorilor care ar trebui să găsească soluții și să le aplice, nu fac altceva decât să încurajeze oamenii străzii să trăiască în astfel de condiții. Despre bolile pe care toți acești oameni ai străzii le au nu vom vorbi de această dată. Mai trist este că, an de an, suflete inocente sunt condamnate încă de la naștere de zeci de ani de zile. Vom reveni pe marginea acestui subiect.

GALERIE FOTO

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cfr ,
gara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Motoare de barcă, în valoare de 5000 de euro, confiscate de polițișții de frontieră
    3
    Un pantograf rupt a oprit tramvaiele
    4
    Ziua Drapelului României, sărbătorită cu ceremonial militar în Piața Catedralei
    5
    Căzi dreptunghiulare și baterii moderne pentru băi contemporane
    6
    Trump, huiduit la Madison Square Garden înaintea unui meci din finala NBA
    7
    CSŞ Gloria Arad, locul 8 la turneul final U13
    8
    „Lada de Zestre” de la Măderat, la a doua ediție
    9
    IPJ Arad a pus mâna pe trofeu
    10
    Bolojan după întâlnirea cu Tomac: Ne-am spus lucrurile direct - un Guvern care nu se bazează pe o susținere politică nu e o soluție

    Evenimente

    Ziua Drapelului României, sărbătorită cu ceremonial militar în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național va fi marcată și în acest an printr-un ceremonial militar și religios organizat în Piața Catedralei din municipiu, în perioada 25–26 iunie 2025, sub coordonarea Instituției Prefectului – Județul Arad.

    Local

    George Călinescu va da numele unei străzi din Pârneava
    Este vorba despre o stradă nou înființată, iar proiectul privind atribuirea numelui se află în procedură de transparență.

    ARADON Sport local

    Alesia Sferlea, până în „optimi” la europenele Under 21
    Sportiva de la CS Municipal Arad a făcut o figură frumoasă în proba de dublu.

    ARADON Sport local

    Andrei Haloș, de la Progresul Pecica la Unirea Sântana!
    SÂNTANA. O mutare poate surprinzătoare a avut loc azi, când unul din cei mai buni jucători ai Progresului Pecica, Andrei Haloș, a fost anunțat la o altă echipă arădeană de Liga a III-a, Unirea Sântana.

    Local

    14 biciclete, dintre care 13 electrice, descoperite fără acte la Nădlac
    Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.

    Local

    Primăria Arad activează punctele anticaniculă
    În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.

    Local

    Prinși la braconaj piscicol, pe Mureș 
    Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu. 2

    Advertorial

    Comunicat de presă
    Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.

    Evenimente

    „Vechile farmacii ale Aradului” se lansează la „Corina”
    Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 iunie, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.