aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Detaliile indemnizaţii cu bucluc de la CET

Detaliile indemnizaţii cu bucluc de la CET

la 25 May 2017 07:51

Detaliile indemnizaţii cu bucluc de la CET

<p>Noi acuze de după uşile închise ale CET<br /> Foto: JA</p>
25 May 2017 07:51
Sindicatul de la CET revine cu detalii pe tema indemnizaţiilor crescute - spun ei, ilegal - pentru membrii CA ai centralelor arădene.
Scris de Alin Gherasim - Sindicatul de la CET revine cu detalii pe tema indemnizaţiilor crescute - spun ei, ilegal - pentru membrii CA ai centralelor arădene.

Trimite articolul

X

Pentru ca arădenii să-şi formeze o opinie corectă vis-a-vis de indemnizaţiile pe care membrii Consiliului de Administraţie al S.C. Centrala Electrică de Termoficare Arad S.A. ar urma să le primească, Sindicatul Liber Independent „Termoelectrica” din cadrul C.E.T. Arad a revenit în atenţia opiniei publice cu un nou comunicat de presă la nicio săptămână distanţă faţă ce cel care cuprindea primele acuze la adresa conducerii celor două CET-uri. Atunci sindicaliştii făceau referire, printre altele, la viitoarele majorări substanţiale, de ministru, ale indemnziaţiilor membrilor Consiliului de Administraţie al centralelor, negate vehement însă de conducerea ambelor centrale printr-o replică scurtă la comunicatul lung al sindicatului.

În noua informare, sindicaliştii fac referire doar la propunerile de majorare a indemnizaţiilor faţă de cele din trecut.

„Prin Bugetul de venituri şi cheltuieli pe anul 2017 (depus la Primăria Arad dar neaprobat de către CLM până la data prezentului comunicat), societatea are prevăzută suma de 137 mii lei cheltuieli brute cu indemnizaţiile Consiliului de Administraţie, ceea ce înseamnă: 1.638 lei/membru CA/lună x 7 membri CA = 11.467 lei indemnizaţie brută lunară x 12 luni = 137.604 lei pe tot anul 2017. Din suma de 137.604 lei prevăzută în buget, a fost cheltuită deja suma de 45.864 lei cu indemnizaţiile brute ale vechiului Consiliu de Administraţie, aferente lunilor ianuarie – aprilie 2017. Prin HCLM Arad nr. 128/20.04.2017 se mandatează reprezentanţii consiliului local în adunările generale ale acţionarilor din cadrul societăţilor comerciale aflate sub autoritatea CLM Arad, să încheie contracte de mandat cu membrii consiliilor de administraţie desemnaţi de autoritatea publică tutelară, modelul contractului de mandat prevăzut în anexă indicând, la Art. 22. (1), faptul că «indemnizaţia fixă lunară este reprezentată de media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar pentru activitatea desfaşurată conform obiectului principal de activitate, înregistrat de societate». În contractele de mandat încheiate cu noii membrii ai Consiliului de Administraţie de la C.E.T. Arad, numiţi prin HCLM Arad nr. 135/25.04.2017, apare însă – spun sindicaliştii – o modificare a acestui articol, realizată de preşedintele Consiliului de administraţie Neamţiu Corneliu, care sună aşa: «respectiv producerea în cogenerare a energiei electrice şi termice» şi… de aici apare abuzul, respectiv ilegalitatea”, se arată în informarea venită de la sindicat.

Obiectul principal de activitate

Aceştia continuă, legat de abuz, cu faptul că  „În primul rând, prin această adăugare se încalcă HCLM Arad nr. 128/20.04.2017, care nu prevede că se permit adăugări sau modificări ale celor stabilite/votate de consilierii locali. În al doilea rând, se încalcă prevederile Ordinului Institutului Naţional de Statistică nr. 337 din 20 aprilie 2007 privind actualizarea Clasificării activităţilor din economia naţională – CAEN, prin definirea, într-o manieră proprie, a activităţii principale/obiectului principal de activitate ca fiind producerea în cogenerare a energiei electrice şi termice.  (…) S.C. Centrala Electrică de Termoficare Arad S.A. are înregistrată la Oficiul Registrului Comerţului Arad drept activitate principală producţia de energie electrică – cod CAEN 3511, producerea în cogenerare a energiei electrice şi termice nefiind definită ca şi clasă distinctă (nivel de 4 cifre), în codul CAEN cele 2 activităţi (producerea de energie electrică şi producerea de energie termică) fiind codificate separat. Ce se urmăreşte de fapt prin acest lucru vă spunem în continuare: S.C. Centrala Electrică de Termoficare Arad S.A. este producătoare în cogenerare de înaltă eficienţă a energiei electrice şi energiei termice. În unităţi fizice (MWh), producţia de energie electrică reprezintă aprox. 30-31% din total producţie, restul de 69-70% reprezentând producţia de energie termică. În unităţi valorice, treaba stă cam la fel: media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar înregistrat de C.E.T. ARAD este de aprox. 3.900 lei (inclusiv tichete de masă), ceea ce înseamnă că media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar pentru activitatea desfăşurată conform obiectului principal de activitate (producţia de energie electrică) este de aprox. 1.200 lei. Iată cum, prin modificarea contractului de mandat d-nul preşedinte Corneliu Neamţiu încalcă legea şi fiecare membru al Consiliului de Administraţie de la C.E.T. ARAD va primi o indemnizaţie brută lunară cu aprox. 2.700 lei mai mare decât cea cuvenită conform HCLM Arad nr. 128/20.04.2017 (3.900lei – 1.200 lei)”.

Calcule dureroase?

Concluziile sindicatului? „Rezultă deci că, pentru lunile mai – decembrie 2017, cheltuielile brute cu indemnizaţiile celor 6 membri CA, numiţi prin HCLM Arad nr. 135/25.04.2017, vor fi de aprox. 187.200 lei (3.900 lei/membru CA/lună x 6 membri CA = 23.400 lei indemnizaţie brută lunară x 8 luni ), cu aprox. 95.460 lei mai mari decât suma prevăzută în buget pentru 7 membri CA (1.638 lei/membru CA/lună x 7 membri CA = 11.467 lei indemnizaţie brută lunară x 8 luni = 91.728 lei).

Dacă s-ar aplica prevederile HCLM Arad nr. 128/20.04.2017 coroborată cu prevederile Ordinului INS nr. 337/2007 atunci, pentru lunile mai – decembrie 2017, cheltuielile brute cu indemnizaţiile celor 6 membri CA, numiţi prin HCLM Arad nr.135/25.04.2017, vor fi de aprox. 57.600 lei (1.200 lei/membru CA/lună x 6 membri CA = 7.200 lei indemnizaţie brută lunară x 8 luni ), cu aprox. 34.140 lei mai mici decât suma prevăzută în buget pentru 7 membri CA”.

Nici la Hidrocarburi nu-i bine

Sindicalitşii  mai spun că la „S.C. CET Hidrocarburi S.A. Arad lucrurile sunt şi mai grave, deoarece aceasta are înregistrată la Oficiul Registrului Comerţului Arad drept activitate principală producţia de energie electrică – cod CAEN 3511, deşi nu produce deloc energie electrică, neavând astfel bază legală pentru plata indemnizaţiilor către membrii Consiliului de administraţie. Cu toate acestea, membrii Consiliului de administraţie îşi primesc indemnizaţia lunar, raportat la media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar înregistrat de societate, care este aproximativ acelaşi ca la S.C. Centrala Electrică de Termoficare Arad S.A”.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
bucluc ,
CEt ,
detalii ,
Indemnizaţii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Bolojan: S-a găsit o soluție ca pachetul social să fie susținut de coaliție
    2
    Mâncăruri ușoare de primăvară: 10 idei de rețete
    3
    Concert cu vioară Stradivarius, la Casa Pianului
    4
    România a avut cea mai mică rată a locurilor de muncă vacante din UE, în trimestrul patru (Eurostat)
    5
    Comisiile reunite de buget-finanţe au aprobat proiectul Legii bugetului asigurărilor sociale de stat
    6
    ANAF, cu ochii pe stațiile de carburanți
    7
    A furat portofelul unui bărbat care a vrut să îl ajute
    8
    Primăria Arad: proprietarii de terenuri, obligați să elimine ambrozia până la înflorire
    9
    A fost adoptat proiectul legii bugetului de stat pe anul 2026
    10
    Războaiele din Iran și Ucraina și prețul la combustibili, în prim-planul reuniunii Consiliului European

    Local

    Concert cu vioară Stradivarius, la Casa Pianului
    Casa Pianului Jacques Faix din Arad îi invită pe melomani la o întâlnire rară cu sunetul unei viori Stradivarius.

    Local

    10 incendii de vegetație uscată, în trei zile
    În perioada 20-22 martie 2026, pompierii militari arădeni au intervenit la zece incendii de vegetație uscată, pe raza județului.

    Mapamond

    Lumea, ameninţată de cea mai gravă criză energetică din ultimele decenii, avertizează şeful AIE
    Lumea s-ar putea confrunta cu cea mai gravă criză energetică din ultimele decenii din cauza războiului din Orientul Mijlociu, a avertizat luni Fatih Birol, directorul Agenţiei Internaţionale pentru Energie (AIE), descriind o „ameninţare majoră” pentru economia mondială, notează AFP.

    România

    Simulare Bacalaureat - luni, prima probă
    În peste 95% dintre unitățile de învățământ din țară se organizează, începând de luni, simularea examenului de Bacalaureat.

    Advertorial

    Ultimele bilete: Nikos Vertis aduce la Oradea cel mai mare show al anului

    România

    Nicușor Dan: Anul acesta - crucial pentru finalizarea ecosistemului de carte electronică de identitate și a portofelelor digitale
    Cetățenii români, inclusiv cei din diaspora, au dreptul la servicii publice moderne, digitalizate și de calitate, iar anul acesta este crucial pentru finalizarea ecosistemului de carte electronică de identitate și a portofelelor digitale, a afirmat, duminică, președintele Nicușor Dan. 3

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 22-03-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Slovenia restricţionează vânzările de carburanţi
    Premierul sloven, Robert Golob, a anunţat duminică restricţii la vânzările de carburanţi, în contextul presiunilor create de conflictul din Orientul Mijlociu asupra aprovizionării benzinăriilor, transmite dpa.

    Local

    Un arădean a fost tâlhărit în Vlaicu! Hoțul a fugit cu 5.500 de lei, dar acum e arestat
    În dimineața de sâmbătă, în jurul orei 3:00, un bărbat a fost tâlhărit în Vlaicu, fiindu-i sustrasă suma de 5.500 de lei. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.