aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Disprețul - unitatea de măsură a guvernării lui Dragnea

Disprețul - unitatea de măsură a guvernării lui Dragnea

la 10 April 2019 06:31 Reactualizat la: 10 April 2019 06:31

Disprețul - unitatea de măsură a guvernării lui Dragnea

10 April 2019 06:31 Reactualizat la: 10 April 2019 06:31
ADVERTORIAL. PSD are pata pusă pe românii din Diaspora. Că PSD ține România în subdezvoltare, nu mai e nicio surpriză pentru nimeni, cum nu e nicio surpriză că acest lucru a pus România pe primul loc în topul migrației din motive economice. Doar în 2017, primul an al guvernării PSD-ALDE, au părăsit România 219.327 de români, cel mai mare exod din ultimii ani.
Scris de tripon - ADVERTORIAL. PSD are pata pusă pe românii din Diaspora. Că PSD ține România în subdezvoltare, nu mai e nicio surpriză pentru nimeni, cum nu e nicio surpriză că acest lucru a pus România pe primul loc în topul migrației din motive economice. Doar în 2017, primul an al guvernării PSD-ALDE, au părăsit România 219.327 de români, cel mai mare exod din ultimii ani.

Trimite articolul

X

Consecințele acestui fenomen sunt dramatice: zone întregi sunt depopulate, cu populație îmbătrânită, piața forței de muncă este decimată, iar natalitatea se află la cele mai scăzute valori din istorie. În plan social, România se confruntă cu mii de familii destrămate, cu copii care stau departe de unul sau de ambii părinți.

Performanța administrativă a lui Liviu Dragnea este foarte sugestivă în acest sens: județul Teleorman, condus de președintele PSD timp de 12 ani și de atunci de apropiați ai lui, era în 2017 județul cu cea mai accelerată diminuare a populației.

Pesediștii au dovedit că nu sunt capabili să rezolve marile probleme ale migrației economice prin bună guvernare, centrală și locală. Modelul lor este disprețul, cei plecați sunt bun-plecați sau măsurile restrictive privind libera circulație.

Diaspora românească – batjocura pesediștilor

Pesediștilor le displac oamenii liberi, care vor să trăiască pe picioarele lor. Ei mențin zone întregi în sărăcie și oamenii dependenți de statul controlat de ei. De aici, disprețul pentru românii care au plecat în afara țării. Scandalul privind restricționarea votului din diaspora la alegerile prezidențiale din 2014 este unul din exemplele cele mai elocvente.

Ministrul PSD pentru românii de pretutindeni, Natalia Intotero, pe vremea când era deputat, le dădea românilor soluția pentru a rămâne în țară: să-și ia câte trei meserii, să muncească și să fie mai conștiincioși.

Mai nou, confruntat cu migrația specialiștilor cu înaltă calificare, PSD lasă din nou la o parte ideea că ar putea să guverneze mai bine și reacționează în stilul cunoscut – introduce ideea unor restricții pentru românii care muncesc și care vor să muncească peste hotare.

La reuniunea miniștrilor de finanțe ai UE de săptămâna trecută, ministrul de finanțe Teodorovici a avansat ideea introducerii unui ”pachet agresiv” de măsuri, referindu-se migrația creierelor în străinătate. Teodorovici a încercat ulterior să-și nuanțeze declarațiile pe rețelele de socializare, dar nu a reușit să convingă pentru că sintagma ”pachet agresiv de măsuri” amintea de propunerea lui de anul trecut care a scandalizat opinia publică și partenerii europeni. Atunci, Teodorovici viza limitarea liberei circulații a forței de muncă prin introducerea unor permise de muncă valabile doar cinci ani pentru românii care vor să lucreze într-un alt stat membru al Uniunii Europene. Cu alte cuvinte, românii ar avea dreptul să muncească doar cinci ani în străinătate după care, că vor că nu vor, trebuie să-și găsească de lucru în altă parte.

La acel moment, inițiativa PSD a fost primită cu critici severe de către Comisia Europeană care a subliniat că ”libera circulație a lucrătorilor este un drept fundamental în UE, unul dintre pilonii pieței interne consacrat în tratate”.

În luna noiembrie a anului trecut, Sorina Pintea, ministrul Sănătății, a avansat ideea ca statul român să-i oblige pe medicii rezidenţi să muncească un anumit număr de ani în țară, printr-un act adițional la contractul de muncă.

Ce se fac că nu înțeleg pesediștii

Este clar că pentru cei de la PSD valorile europene precum dreptul la libera circulație și piața comună a muncii nu înseamnă nimic. Factorul decisiv care îi face pe oameni să muncească în altă țară nu este nivelul de salarizare ci calitatea vieții, buna guvernare și calitatea serviciilor publice. Românii nu pleacă din România doar din cauza salariilor ci mai ales din cauza condițiilor proaste de viață, la care PSD a contribuit și contribuie cu vârf și îndesat. Românii pleacă în țări unde sistemul de învățământ este modern, unde nu se moare cu zile în spitale și unde nu se circulă pe drumurile publice și pe calea ferată ca la sfârșitul secolului XIX.

România în primul rând în Europa înseamnă acasă pentru cetățenii ei

Partidul Național Liberal are soluțiile cele mai concrete pentru a-i încuraja pe români să rămână acasă în România pe care și-o doresc.

Modelul de dezvoltare al PNL aplicat în administrațiile locale este unul apropiat de oameni, de problemele și dorințele lor și este realizat cu competență. Este singurul model de succes de la intrarea României în Uniunea Europeană și până astăzi. Primarii și aleșii locali PNL au arătat că în România, în comunitățile pe care le conduc, se poate trăi ca-n Occident, că putem ține românii acasă, cu locuri de muncă și condiții de viață mai bune. Au făcut-o cu fonduri europene atrase și folosite cu pricepere, cu investiții, prin inovație și digitalizare. Sibiu, Cluj-Napoca, Timișoara, Arad, Oradea, Brașov, Blaj, Sinaia, Suceava și atâtea alte localități administrate de PNL sunt locuri din care nu numai că nu se mai pleacă, dar reprezintă comunități care atrag oameni din toată țara.

Administrațiile orașelor liberale în care calitatea vieții a crescut după intrarea în Uniunea Europeană au făcut o primă schimbare, un prim pas atât către o Românie în primul rând în Europa, cât și către o Românie care înseamnă acasă pentru cetățenii ei.

(204137)

Trimite articolul

X
Taguri:
PNL
0 Comentarii

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    UTA pierde, dar rămâne la un punct de play-off!
    2
    Vrei să te faci detectiv în Arad? Acum e momentul
    3
    Bolojan: Vom începe o negociere cu firma Pfizer pentru vaccinuri; unele decizii negândite se întorc împotrivă
    4
    Protest cu banderole albe, la Pâncota
    5
    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    6
    Franţa şi Canada au inaugurat consulate în capitala Groenlandei
    7
    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    8
    Rucsacuri elegante de damă: când și cum le porți
    9
    Relația România-SUA. Sau cum greșelile strategice te costă scump
    10
    Gunoaiele, problemă continuă

    România

    Bolojan: Vom începe o negociere cu firma Pfizer pentru vaccinuri; unele decizii negândite se întorc împotrivă
    Premierul Ilie Bolojan a anunțat joi că autoritățile vor contacta compania Pfizer, cu care va începe o negociere, apreciind că unele „decizii negândite se întorc împotrivă într-un timp mai lung sau mai scurt”.

    Local

    FOTO / VIDEO
    GALERIE FOTO| Demonstrații tactice, echipamente și câini de intervenție, de ziua Jandarmeriei
    Parcul Eminescu din Arad a devenit joi, 2 aprilie, locul în care jandarmii s-au întâlnit cu publicul, cu ocazia evenimentului „Ziua Porților Deschise”, organizat pentru a marca 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române.

    România

    Parchetul olandez: Artefactele românești furate au fost returnate României
    Coiful de aur de la Coțofenești și două dintre cele trei brățări dacice din aur furate anul trecut de la Muzeul Drents din Olanda și recuperate au fost returnate României, a anunțat joi Parchetul olandez într-un comunicat de presă publicat pe site-ul său.

    România

    Toni Greblă, fostul președinte al AEP, declarat de ANI în conflict de interese și incompatibilitate
    Fostul președinte al Autorității Electorale Permanente (AEP), Toni Greblă, a fost declarat în conflict de interese administrativ și incompatibilitate de către Agenția Națională de Integritate (ANI).

    România

    Ministrul român de Externe: Coiful de aur de la Coțofenești și brățările dacice se întorc acasă
    Șefa diplomației române, Oana Țoiu, a discutat joi cu ministrul de Externe al Regatului Țărilor de Jos, Tom Berendsen, despre recuperarea coifului de la Coțofenești și a brățărilor dacice.

    România

    Autoritățile olandeze au prezentat Coiful de aur de la Coțofenești și două brățări furate în 2025 și recuperate
    1

    UT Arad

    Clipe de groază trăite de Marius Coman la naționala României

    ARADON Sport local

    A fost Cupa Prieteniei la şah

    Local

    Apel pe sentința concursurilor trucate
    Toți inculpații condamnați în dosarul concursurilor trucate de la Ministerul Agriculturii au atacat sentința.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.