aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
„Doborâturile de arbori sunt o realitate”

„Doborâturile de arbori sunt o realitate”

De Andreea Pintea
la 5 May 2020 10:25
16 Comentarii

„Doborâturile de arbori sunt o realitate”

Fenomenele meteo extreme au făcut ravagii în păduri/Foto: FAN
5 May 2020 10:25
Secretarul de stat arădean Iulian Stana a tras un semnal de alarmă cu privire la doborârea arborilor și situația pădurilor.
Scris de Andreea Pintea - Secretarul de stat arădean Iulian Stana a tras un semnal de alarmă cu privire la doborârea arborilor și situația pădurilor.

Trimite articolul

X

ARAD. Milioane de metri cubi de lemn sunt la pământ. Motivul? Fenomenele meteo extreme. Secretarul de stat din cadrul Ministerului Mediului, arădeanul Iulian Stana, a explicat situația din România și ce trebuie făcut în următoarea perioadă.

„Doborâturile de arbori sunt o realitate astăzi, la nivelul întregii Uniuni Europene. În România, numai de la începutul acestui an, fenomenele meteo extreme au pus la pământ peste 2,2 milioane metri cubi de lemn, de pe o suprafață care totalizează peste 200.000 de hectare. Cele mai multe sunt în județul Harghita, cu circa 840.000 mc de lemn doborâți, urmat de Mureș cu 450.000, Argeș cu 235.000, Prahova cu 190.000 și Neamț cu circa 110.000 mc. Însă românii trebuie să știe că, față de restul Europei, țara noastră stă mult mai bine la acest capitol. În Europa Centrală și până în sud este o adevărată criză în prezent, sunt peste 200 milioane de metri cubi doborâți de vremea extremă, care așteaptă să fie scoși din pădure.

Este încă o dovadă că modul în care silvicultorii români gospodăresc pădurea, prin încurajarea regenerării naturale și promovarea pădurilor în amestec. Spre comparație, monoculturile promovate, în ultimele decenii, în pădurile din Europa Centrală, sunt mult mai expuse și mai puțin rezistente în fața acestor fenomene”, a punctat Iulian Stana.

Risc de infestare

Acesta a mai precizat și că „acum, cel mai mult ne preocupă faptul că cele peste 2 milioane de metri cubi de lemn proveniți din doborâturi, majoritatea molizi, pot infesta pădurea sănătoasă. Dacă nu extragem rapid această masă lemnoasă, pot apărea insecte dăunătoare, cum ar fi ipidele, care fac ravagii în pădurile din Europa Centrală, cum este cazul pădurii Bialowieza, din estul Poloniei, considerată ultima pădure străveche a Europei”.

Unde ajunge lemnul?

Ce se va întâmpla cu toată această cantitate de lemn și unde va ajunge ea? Iulian Stana vine cu explicații: „Toată această cantitate trebuie acum inventariată, scoasă rapid din pădure și valorificată. Am început deja acest proces, însă el este unul de durată, pentru că multe dintre zonele afectate sunt greu accesibile specialiștilor silvici”.

Trimite articolul

X
Taguri:
doboraturi arbori ,
fenomene meteo extreme ,
Iulian Stana ,
secretar de stat ,
situatia padurilor
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Eli says:
    May 5, 2020 at 11:14 am

    Măcar de s-ar planta alți copacii în locul celor doborâți…. Așa am salva și mai mult pădurea….

    Reply
  2. Chris says:
    May 5, 2020 at 12:53 pm

    Al dracului cum stiu ei justifica orice furt! Ba ratatilor,sa vedeti voi in UK ce inseamna sa tai copaci,un vecin a taiat un copac ca sa faca o extensie la o casa,copacul era la limita proprietatii si il incurca la lucrari. Au venit astia de la consiliul local si l-au amendat cu 850£. Pt un copac! Au spus ca e amenda minima,putea fi 3500£!

    Reply
    • george says:
      May 6, 2020 at 3:54 am

      Va rog sa urmariti acest video facut de o echipa de reporteri cu coloana vertrebrala: https://www.youtube.com/watch?v=sb4FCyRiuro
      Asta se intampla cu padurile noastre in momentul de fata. Domnii de la guvern spun in acest video ca ei trebuie sa plece la ceva parangelie la Marasesti. Nici nu se jeneaza sa spuna pe fata ca nu il intereseaza de padurile din Moldova. Este mai important sa participe la acea festivitate decat sa ia masuri pentru a apara padurile tarii. Investigatiile echipei RECORDER sunt geniale. Totul sa intamplat in toamna anului 2019, doar de cateva luni. Asa zisul numar de telefon al politiei este inutil pentru ca cei de acolo vorbesc cu cei care suna la fel cum au vorbit acei politisti din Caracal cand acea fata a sunat dupa ajutor. Foarte mare rusine autoritatillor romane

      Reply
  3. Adelin Stoianov says:
    May 5, 2020 at 1:28 pm

    Oare ce hotie mai vrea sa ascunda secretaru?

    Reply
    • Skrim says:
      May 5, 2020 at 3:25 pm

      Nu ai văzut și pe posturile tv ce vijelii au fost în unele zone de munte?

      Reply
      • mircea says:
        May 5, 2020 at 3:47 pm

        da am vazut vijeliile din birourile ministerului>

        Reply
      • Adelin Stoianov says:
        May 6, 2020 at 4:11 pm

        De vreo 2 ani nu vreau sa mai aud de tembelizor. M-am enervat cand psd tot modifica legile sa isi scape hotii, asa ca l-am intrerupt. Doar de pe net ma informez.
        Respect parerea dvs dar ptr mine se este de-a dreptu tembelizor si sursa de nervi. nu mai vrea asa ceva in casa. In tot raul si un bine, am un monitor aditional mare si decent sa citesc sitrile mai usor 😀

        Reply
    • joseph porta says:
      May 5, 2020 at 9:29 pm

      cipercarule ai aparut mancamia-i spongiile!

      Reply
      • Adelin Stoianov says:
        May 6, 2020 at 4:20 pm

        bozgorule, vezi ca faci boala de inima de la atata ciuda 😛

        Reply
    • joseph porta says:
      May 5, 2020 at 9:31 pm

      hai ca te iau iar de nevasta prostovane!

      Reply
      • Adelin Stoianov says:
        May 6, 2020 at 4:19 pm

        joseph prosta, amarat si prost mai esti. cum zicea Sorin Ovidiu Vantu? “Ba, nici curve nu aveti!” exact la tine se referea 😀
        https://m.hotnews.ro/stire/18781988
        la asa IQ nici nu este de mirare ca fug si femeile alea de tine…
        se pare ca formu aradon este ultima solutie ptr tine
        Ce retardat esti…

        Reply
  4. ion says:
    May 5, 2020 at 4:32 pm

    fenomene meteo extreme ”drujbimzmul exportus”

    Reply
  5. Helmut says:
    May 5, 2020 at 5:40 pm

    Garda forestiere din Arad nu face nimic. Cu doi oameni pensionari si un sef zburdalnic. Raiul hoților!

    Reply
  6. SATTAN 666 says:
    May 5, 2020 at 7:10 pm

    se taie anumiti arbori si cand vine un vant asteptat se prabusesc mii!

    Reply
  7. SATTAN 666 says:
    May 5, 2020 at 9:44 pm

    eu daca as fi corona virisul asta as fi mai selectiv si mai feroce!
    eu ca Corona virus as fi mai eficace! nici Birkenau nu ar fi asa productiv ca mine!

    Reply
  8. george says:
    May 6, 2020 at 3:54 am

    Va rog sa urmariti acest video facut de o echipa de reporteri cu coloana vertrebrala: https://www.youtube.com/watch?v=sb4FCyRiuro
    Asta se intampla cu padurile noastre in momentul de fata. Domnii de la guvern spun in acest video ca ei trebuie sa plece la ceva parangelie la Marasesti. Nici nu se jeneaza sa spuna pe fata ca nu il intereseaza de padurile din Moldova. Este mai important sa participe la acea festivitate decat sa ia masuri pentru a apara padurile tarii. Investigatiile echipei RECORDER sunt geniale. Totul sa intamplat in toamna anului 2019, doar de cateva luni. Asa zisul numar de telefon al politiei este inutil pentru ca cei de acolo vorbesc cu cei care suna la fel cum au vorbit acei politisti din Caracal cand acea fata a sunat dupa ajutor. Foarte mare rusine autoritatillor romane

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Conducea prin Arad cu permisul anulat din 2004
    3
    Falcă anunță: PNL se „deschide”
    4
    Start la depunerea cererilor pentru ajutorul de încălzire a locuinţei
    5
    Un liceu din Polonia introduce în programă pilotarea dronelor
    6
    Instituțiile publice somate să-și achite datoriile la Fisc
    7
    Cum va reacționa Mihalcea la sosirea lui Balint?
    8
    Adrian Mihalcea: „Ceea ce s-a întâmplat azi este umilitor”
    9
    Proiect de prevenire a violenței școlare, la Sântana
    10
    Halloween-ul coboară din piramidă la ATRIUM MALL!

    România

    VIDEO
    6 decembrie: Sfântul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni
    Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP. 1

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC. 1

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel. 3

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA. 2

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.