Un microbuz şi două autoturisme au fost implicate, în noaptea de sâmbătă spre duminică, într-un accident care a avut loc pe DN7, la ieşirea din localitatea Vladimirescu spre Deva. Evenimentul rutier s-a petrecut în jurul orei 1.40 din cauza neatenţiei şoferului unei limuzine Mercedes. Acesta a agăţat un Peugeot, apoi a fost proiectat într-un microbuz marca Mercedes.
„Din primele cerectări efectuate la faţa locului, s-a stabilit că un autoturism care se deplasa pe DN7, la ieşire din localitatea Vladimirescu, din cauza neatenţiei în conducere, a intrat pe contrasens în coliziune laterală cu un autoturism care se deplasa regulamentar pe sens opus de mers. Ulterior, a fost proiectat într-un alt autoturism care se deplasa regulamentar pe DN7, direcţia Arad-Deva. În urma impactului, şoferul care a provocat accidentul a fost rănit grav. Se continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidentul” – precizează Lorena Pîrvulescu, purtător de cuvânt al IPJ Arad.
Şoferul autoturismului Mercedes a rămas blocat în maşina contorsionată. „S-a intervenit cu două autospeciale ale Detaşamentului de Pompieri Arad – o autospecială SMURD şi o autospecială descarcerare. La momentul sosirii, am constatat că este vorba despre o victimă încarcerată în autoturism. Prin manevre specifice, s-a trecut la scoaterea acesteia din autoturism şi predarea către chipajul SMURD, în viaţă” – subliniază George Pleşca, purtător de cuvânt al ISU Arad.
Două Mercedes-uri, implicate într-un accident grav pe DN7
Şoferul maşinii care a provocat accidentul a rămas blocat în autoturism. A fost nevoie de intervenţia echipajului de descarcerare.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Revenirea lui Donald Trump la Casa Albă a determinat-o pe Joan Baez să se întoarcă în studio, după cum a declarat pentru AFP legenda americană a muzicii folk, adăugând că a terminat recent de înregistrat o nouă melodie de „protest”.
Mapamond
SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.
Local
Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.
Mapamond
Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.
Mapamond
Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii.
2
Local
Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.
Mapamond
Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!