aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Dr. Gheorghe Domșa, propus cetăţean de onoare al municipiului Arad

Dr. Gheorghe Domșa, propus cetăţean de onoare al municipiului Arad

De Diana Duțu
la 30 July 2020 11:35 Reactualizat la: 30 July 2020 15:02
23 Comentarii

Dr. Gheorghe Domșa, propus cetăţean de onoare al municipiului Arad

Foto: J.A.
30 July 2020 11:35 Reactualizat la: 30 July 2020 15:02
Primăria a anunţat numele personalităţilor care vor primi titluri și distincții cu prilejul „Zilelor Aradului”, ediția 2020.
Scris de Diana Duțu - Primăria a anunţat numele personalităţilor care vor primi titluri și distincții cu prilejul „Zilelor Aradului”, ediția 2020.

Trimite articolul

X

ARAD. Începând de miercuri, 29 iulie 2020, la intrarea în Primăria Municipiului Arad, este afişat proiectul de hotărâre privind conferirea unor titluri și distincții cu prilejul „Zilelor Aradului”, ediția 2020. Potrivit documentului, municipalitatea intenţionează să premieze 14 personalităţi din diverse domenii de activitate.

Dr. Domşa, cetăţean de onoare

Astfel, dr. Gheorghe Domșa, director general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Arad va fi recompensat cu titlul de „Cetăţean de onoare al municipiului Arad”, în semn de recunoaştere şi preţuire pentru realizările prefesionale deosebite prin care a contribuit la ridicarea prestigiului municipiului Arad, precum și pentru dedicarea cu care s-a implicat în prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.

Gheorghe Domșa s-a născut la data de 22 februarie 1958. Din anul 1985 este licențiat al Institutului de Medicină şi Farmacie Cluj, a urmat cursuri la Open University Business School London, e doctor în ştiinţe medicale. Este participant activ în grupurile de lucru de pe lângă Ministerul Sănătăţii şi finanţate de Banca Mondială pentru elaborarea contractului cadru şi a contractelor de furnizare servicii medicale în sistemul asigurărilor de sănătate. De asemenea este participant activ în grupurile de instruire în domeniul asigurărilor sociale de sănătate organizate de asociaţii de specialitate din Germania, Banca Mondială, PHARE şi Ministerul Sănătăţii. E trainer al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate privind instruirea şi dezvoltarea performanţelor profesionale ale angajaţilor Casei Naţionale de Sănătate. Este şef de lucrări – catedra Sănătate publică şi management sanitar, la Facultatea de Medicină din cadrul Universităţii „Vasile Goldiş”Arad.

Anamaria Effler, Pro Urbe

Anul acesta, Titlul „Pro Urbe” va merge la Anamaria Effler, fizician de prestigiu, pentru contribuția adusă la dezvoltarea fizicii moderne precum și pentru promovarea valorii învățământului preuniversitar arădean.

Anamaria Effler are 33 de ani și s-a născut la Arad, unde a termiant Colegiul Național „Moise Nicoară”, în anul 2003, fiind parte a unei generații de elită. Imediat după termianrea liceului, a primit burse la mai multe universități din străinătate, optând pentru CalTech (California Institute of Technology), un institut asemănător cu celebrul MIT (Massachusetts Institute of Technology). CalTech este un institut de elită, axat exclusiv pe domeniul științelor.

Acum, Anamaria Effler face parte din proiectul LIGO, care a reușit observarea undelor gravitaționale. Acest proiect este unul de colaborare și a implicat peste 1.000 de cercetători din mai mult de 20 de ţări. Pionierii în acest domeniu sunt Rainer Weiss şi Kip S. horne, împreună cu Barry C. Barish. Comitetul Nobel de la Stockholm a premiat în anul 2017 în domeniul fizicii, echipa care conduce Institutul, formată din trei profesori emeriţi, care au primit acest premiu, în numele celor peste 900 de specialiști care lucrează în centru.

De 10 ani, Anamaria Effler lucrează în cadrul acestui proiect. De doi ani, de când a terminat doctoratul, este angajată la LIGO.

12 titluri de excelenţă

Tot cu ocazia Zilelor Aradului, ediţia 2020, se vor conferi 12 titluri de excelenţă „pentru merite profesionale remarcabile, precum și pentru interesul consecvent de promovare a Municipiului Arad”.

Iată şi personalitățile premiate: •În domeniul literaturii – prof. Gheorghe Schwartz, scriitor; •În domeniul artei dramatice – Adina Doba, actor păpușar; În domeniul învăţământului – Emilia Sorițeu (inspector școlar), Monica Băltărețu (profesoară, director al Colegiului Economic din municipiul Arad), Livia Marinescu (profesoară, fost director al Colegiului Național „Elena Ghiba Birta” din municipiul Arad); •În domeniul artelor vizuale – More Șaghi Anamaria (artist plastic), Maria Furnea (artist plastic), Adrian Sandu (artist plastic), Nelu Scripciuc (artist fotograf); •În domeniul sportului – Liptak Martin (antrenor natație), Ioan Igna (arbitru de fotbal), Marcel Coraș (fotbalist); •Alte domenii – Fekete Carol, pentru promovarea valorilor culturale ale municipiului Arad.

Detalii tehnice

Potrivit Primăriei, stabilirea personalităţilor cărora urmează să li se confere titluri distincţii cu ocazia Zilelor Aradului a fost făcută „în urma analizării propunerilor cuprinzând persoane cu merite deosebite, înaintate de către diverse instituții din municipiul Arad”. Desigur, în realizarea selecţiei, au contat „remarcabilele succese obținute de către diverse personalități arădene, implicarea și responsabilitatea cu care și-au desfășurat activitatea, identificarea lor cu idealurile comune ale orașului în decursul atâtor ani în care și-au demonstrat competența profesională”.

Ca de obicei, iniţiativa acordării titlurilor şi distincţiilor le aparţine membrilor Comisiei de Cultură a Consiliului Local Municipal: Ionel Bulbuc, Mariana Cismașiu, Laura Andreș, Gheorghe Otto Furău, Antoanela Luciana Naaji, Adina-Liana Dumitrean, Anca-Patricia Stoenescu.

Cele 14 personalităţi cu merite deosebite vor fi omagiate în cadrul întâlnirii festive a Consiliului Local al Municipiului Arad ce va avea loc cu prilejul „Zilelor Aradului” ediția 2020.

 

La transparenţă

Arădenii interesaţi de proiectul de hotărâre privind conferirea unor titluri și distincții cu prilejul „Zilelor Aradului”, ediția 2020, pot depune în scris recomandări, sugestii şi opinii până la 15 august 2020, la registratura Primăriei Municipiului Arad. Proiectul poate fi consultat începând de joi, 30 iulie 2020, pe pagina www.primariaarad.ro (secțiunea Activități normative – Transparență decizională – Proiecte de hotărâri) sau la Serviciul Relaţii cu Publicul, camera 5, luni marți şi miercuri, între orele 8.30-15.30, joi, între orele 8.30- 17.30, vineri între orele 8.30-14.00.

Trimite articolul

X
Taguri:
„Zilele Aradului” ediția 2020 ,
cetatean de onoare ,
distinctii ,
dr. Gheorghe Domșa ,
Personalitati aradene ,
Primaria Municipiului Arad ,
titluri
23 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cata says:
    July 30, 2020 at 1:12 pm

    Omul asta e cel mai mare escroc si voi il propuneti ca cetatean de onoare………….??
    RUSINEA TARII am ajuns !

    Reply
    • Olgav says:
      July 30, 2020 at 2:50 pm

      Bravo,Cata !De obicei ,excrocii sunt premiati !
      Vezi si alte “valori” de pe lista .Inca nu te ai obisnuit cu criteriile de selectie ale lor .Mai ai timp !

      Reply
  2. decoratie says:
    July 30, 2020 at 1:14 pm

    O asemenea distinctie sau decoratie ar merita echipa consiliului judetean,care a gestionat cu maxima pricepere si competenta perioada coronavirus; as propune ca fiecare dintre indivizi sa fie declarat cetatean de oroare al Aradului,ca o recunoastere a meritelor;cit despre dl.dr.Domsa,cunsocindu-l sper ca va avea inspiratia sa nu accepte titlul,nu pentru ca nu l-ar merita,ci pentru ca vine din partea unor politruci,care nu au nimic cu medicina,in afara de manifestari.

    Reply
  3. un ins din urbe says:
    July 30, 2020 at 1:26 pm

    Stiam că această distincție se acordă pentru merite deosebite. Care ori acestea?

    Reply
    • NCIS Macea aeroport says:
      July 31, 2020 at 12:23 pm

      Munca la stat !

      Reply
  4. john free says:
    July 30, 2020 at 1:34 pm

    ce legatura are Domsa cu securitatea? cand a venit in Arad si de unde? daca a avut el sau tatal lui legaturi cu securitatea eu spun sa nu il propunem

    Reply
    • Gheorghe says:
      July 30, 2020 at 2:59 pm

      De acord! Acum hartuieste toate farmaciile din judet in ideea de a mai pune mana pe niste bani care sa-i aduca GLORIA!Asta este meritul lui pentru Arad!

      Reply
    • pt Jhon free says:
      July 30, 2020 at 3:33 pm

      iti dau o idee dar nu stiu daca are legatura cu acest personaj poatee doar coincidenta de nume..
      In anii 66-80 am locuit pe str Rusu Sirianu cu parintii si bunicii si aveam un vecin maiorul de secu Domsa Gabriel loctiitor al sefului securitatii Arad Era mai mic de statura si corpolent Ca vecin era cumsecade . Nu cred ca e vreo legatura de rudenie cu acest medic cred ca e coincidenta de nume doar ca sunt multi cu numele asta in Arad, habar nu am, dar fiindca ai amintit de secu iti postez asta. pa !

      Reply
  5. viorel radu says:
    July 30, 2020 at 1:54 pm

    Daca il recompensam pe dr. Domsa cu acest titlu cred ca lista se poate completa si cu alte personulitati cum ar fi: Doru Organ, Otilia Popa, Luputa Carmen, cacatul cu servieta si nu in ultimul rand toata conducerea PNL Arad, pentru meritele deosebite in transformarea frumosului nostru oras intr-o comuna cu tramvai. Multumim distinsului domn propus si a celorlalti pentru ca au asigurat toate condițiile ca Aradl sa devina un judet sigur de COVID ca si judetul Suceava.

    Reply
  6. mike says:
    July 30, 2020 at 3:26 pm

    propun iotcu…sau daca vreti voi domsa …sau cionca..nu e nici o diferenta intre ei toti hoti..cica onoare!!???;))

    Reply
  7. helmut says:
    July 30, 2020 at 4:45 pm

    un falconistoid notoriu si mancator de rahat cetatean de onoare??
    sa va fie rusine!!

    Reply
    • Angajat says:
      July 30, 2020 at 5:51 pm

      Imi pare rău dar acest domn Domsa isi bate joc de societatile comerciale din Arad si ține casa de sănătate închisă. Trebuie să meargă societatile cu concediile medicale ale angajaților să le trimită cu poșta la ei.Mentionez că am sunat la alte case de sănătate din țară și nu se întâmplă asta decat la Arad.Rusine.

      Reply
  8. George Orwell says:
    July 30, 2020 at 5:16 pm

    1984, Ferma animalelor !
    Isi ofera disctinctii si titluri porcii de la stat ! Adica pt. ca si-au facut treaba pt care sunt platiti de contribuabili !
    Fir-ati ai dreacu de paraziti penelo-pezdisti !

    Reply
  9. Angajat says:
    July 30, 2020 at 5:52 pm

    Imi pare rău dar acest domn Domsa isi bate joc de societatile comerciale din Arad si ține casa de sănătate închisă. Trebuie să meargă societatile cu concediile medicale ale angajaților să le trimită cu poșta la ei.Mentionez că am sunat la alte case de sănătate din țară și nu se întâmplă asta decat la Arad.Rusine.

    Reply
  10. Mircea says:
    July 30, 2020 at 9:30 pm

    Trece pandemia, se deschid granitele si eu plec…gata emigrez, pt mine de acum e clar

    Reply
  11. web says:
    July 31, 2020 at 12:13 am

    ….vai de “cucu” meu….. chiar așa departe sa ajuns!?….mai bine îl faceți cetățean de onoare pe utu rozneanu sau fane spoitoru……am trait să o vad si pe asta!

    Reply
  12. Wtf says:
    July 31, 2020 at 8:08 am

    Sa îl premiați și pe falcă că a făcut stadionul cel mai mic in cel mai lung timp nu e corect sa nu o faceți pe bune ar fi strigător la cer .

    Reply
    • bubu says:
      July 31, 2020 at 10:06 am

      Si cel mai scump…..

      Reply
  13. poseidon says:
    July 31, 2020 at 9:00 am

    Asta-i marfa, cu ăștia jucăm și defilăm.Anonimul ăsta merită toate elogiile,deoarece a fost cel mai invizibil specimen prieten cu toți politicienii județului.

    Reply
  14. Laszlo A says:
    July 31, 2020 at 10:28 am

    Gheorghe Domșa, Preșesinte/Director General la CASJ Arad; îl cunosc de peste 30 de ani, dar NU a făcut ABSOLUT NIMIC pentru urbea noastră, în afară de sfprării. Dacă nu se însura cu persoana în cauză, ar fi rămas un amărît de medic undeva îngropat pe valea Mureșului, dar având “rude la Ierusalim”, adică la Comitetul PCR Arad, a fost “transferat” ca inspector la Direcția Sanitară, iar de acolo, după 1990, a “trecut” la Casa de Sănătate, unde INDIFERENT de cine era la guvernare, își plătea obolul și rămânea în funcție. Nu știe decât să semnaze, să încurce pe alții și să-și rezolve problemele personale.
    Chiar Aradul nu are sportivi, patroni de firme cu renume, profesori de renume (chiar dacă au decedat, titlul poate fi acordat și post mortem), etc., dar să apărem în istoria locală cu asemenea personaje, păcat de NOI, CETĂȚENII DE RÂND ȘI FĂRĂ CUNOȘTINȚE LA…IERUSALIM!

    Reply
    • poseidon says:
      July 31, 2020 at 12:08 pm

      Adevarat grăiești !

      Reply
  15. Catalin says:
    July 31, 2020 at 10:45 am

    Foarte bine. La anul il propunem pe cel de la directia agricola, celalalt an pe cel de la ITM , dupa aia inspctorul scolar si tot asa. Ii facem cetateni de onoare pentru ca ocupa o functie. Nu e suficient ?
    Dincolo de ironii propunerea asta spune multe despre cat de jos a coborat stacheta PDL/PNL in Arad

    Reply
  16. Marin says:
    July 31, 2020 at 12:44 pm

    intrebare pt Jhon Free
    nu esti destul de explicit in ceea ce ai spus despre securitate. Detaliaza un pic ca e interesant subiectul.

    Reply
  17. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Ofițerii anticorupție, la Penitenciarul Arad
    3
    Luni începe campania de toamnă „Aradul Curat”
    4
    120 de autorizații taxi au rămas disponibile în municipiul Arad
    5
    Ar trebui să facă UTA scandal?
    6
    Premierul Bolojan: Deciziile CCR ne permit să punem în aplicare două reforme importante
    7
    Secretarul de stat al Vaticanului acuză Israelul de comiterea unui „masacru” în Fâşia Gaza
    8
    UTA, la două puncte de un loc de play-off
    9
    Oficial: Nicușor Dan a promulgat legea care aduce un „drept în plus” pentru șoferi
    10
    Arădean arestat, după ce și-a sunat soția de șapte ori

    Local

    Arădean arestat, după ce și-a sunat soția de șapte ori
    Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.

    Mapamond

    AIEA anunță că scutul protector al centralei nucleare de la Cernobîl a fost deteriorat
    Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters.

    Local

    Un al doilea polițist local trimis în judecată pentru bătaia urmată de moartea lui Vișinel
    Polițistul local Cosmin Ghilea, de la Poliția Locală Arad, a fost trimis în judecată pentru purtare abuzivă.

    Local

    GALERIE FOTO
    Bibliotecă nouă și „caldă” pentru elevii de la Goldiș
    ARAD. Elevii Colegiului Național „Vasile Goldiș” Arad au primit un „cadou” în această lună decembrie care, prin definiție, este luna cadourilor.

    România

    Peste 790.000 de persoane își sărbătoresc onomastica de Sfântul Nicolae
    Peste 790.000 de persoane își sărbătoresc sâmbătă onomastica, de Sfântul Nicolae.

    România

    VIDEO
    6 decembrie: Sfântul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni
    Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP. 1

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC. 5

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.