aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
E oficial: Se desființează Direcția Silvică Arad

E oficial: Se desființează Direcția Silvică Arad

De Alin Gherasim
la 7 March 2026 13:09
18 Comentarii

E oficial: Se desființează Direcția Silvică Arad

Direcția Silvică Arad FOTO: FAN
7 March 2026 13:09
Pădurile de pe raza județului Arad vor fi administrate de o direcție regională cu sediul la Oradea.
Scris de Alin Gherasim - Pădurile de pe raza județului Arad vor fi administrate de o direcție regională cu sediul la Oradea.

Trimite articolul

X

Guvernul a aprobat reorganizarea Romsilva, iar odată cu această reorganizare se schimbă în totalitate administrarea pădurilor din România. În loc de 42 de direcții silvice județene, vom avea 19 direcții silvice regionale, iar cele neperformante vor fi preluat de către cele din județele vecine. Direcția Silvică Arad a fost un model de neperformanță, sub conducerea directorului Teodor Țigan, cel care, putem afirma fără să greșim, a stat la baza întregului scandal care a dus la reorganizarea Romsilva. Țigan a fost director al Direcției Silvice Arad, apoi director general al Romsilva, după care s-a întors la Arad, a preluat din nou șefia direcției județene, s-a pensionat, acordându-și înainte un bonus de 100.000 de euro, după care s-a reangajat tot director al Direcției Silvice Arad. Miniștrii Mediului care au activat în Guvern în ultimii doi ani de zile s-au dezis total de practicile lui Teodor Țigan și, mai mult, l-au concediat, timp în care au început demersurile pentru ca astfel de manevre să nu mai poată fi posibile. La finalul săptămânii trecute, după ce a parcurs tot hățișul birocratic, documentul de reorganizare a Romsilva a ajuns la votul Guvernului. Așadar, prin Hotărâre de Guvern, Regia Națională a Pădurilor Romsilva se reorganizează, direcțiile județene se desființează, urmând să ia naștere direcții regionale. Odată cu desființarea Direcției Silvice Arad, conducerea va fi preluată de către Direcția Silvică Regională Bihor, cu sediul la Oradea, care va administra pădurile din județele Arad și Bihor. Documentul a fost aprobat și urmează ca, în perioada următoare, să fie efectuate modificările.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
directia silvica arad ,
direcție regională cu sediul la Oradea ,
E oficial ,
Guvernul a aprobat ,
model de neperformanță ,
Pădurile de pe raza județului Arad ,
reorganizarea Romsilva ,
Se desființează
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Un cititor says:
    March 7, 2026 at 1:22 pm

    În sfârșit puțină reformă.

    PS. Să vezi acum torente de “iubire” aurist-psdistă 😂

    Reply
    • Florin says:
      March 8, 2026 at 10:51 am

      Așa se numește favorizarea camarilei din Bihor și Timiș, “reformă” …?

      Reply
      • Cutu says:
        March 8, 2026 at 3:05 pm

        Ești parte din cloaca din Arad?

        Reply
  2. Teo cel cu Heo says:
    March 7, 2026 at 3:16 pm

    Hai Țigan, Țigan, ușui, ca tine altul nu-i!

    Reply
  3. sammyyuells says:
    March 7, 2026 at 4:40 pm

    DOAMNE AJUTA!!!!

    Reply
  4. Aradean says:
    March 7, 2026 at 5:35 pm

    Deci….din nou Aradul a mai pierdut o institutie……de data asta nu in favoarea Timisului ci in favoarea Bihorului. Tot mai micuț-piticuț Aradul

    Reply
  5. Dascal Silviu says:
    March 7, 2026 at 6:01 pm

    SI UNDE MAI SE ANGAJEAZA PSD ISTII SI PUII LOR AURISTI ?

    Reply
    • Nilă says:
      March 7, 2026 at 8:10 pm

      Va crește mult rata șomajului in rândul membrilor și al acoliților PSD și AUR.

      Reply
  6. Ilteu says:
    March 7, 2026 at 9:08 pm

    Liber la furat pădurea.

    Reply
  7. Marcel says:
    March 8, 2026 at 12:55 am

    Decizii la nivel național luate fără logică: dacă conducerea unei direcții județene nu a avut rezultate desființezi direcția județeană în loc să schimbi conducerea neperformantă? Care sunt economiile preconizate în urma reorganizării? Dar mai ales care sunt deficiențele care se creează pentru că trebuie luate în calcul realist?
    Pare o măsură hei rupista luată de dna ministru care a lăsat fără apă potabilă peste 100.000 de oameni.

    Reply
    • Argeș psd-ist says:
      March 8, 2026 at 8:08 am

      Așa este când vrei să te bagi în seama, adică dovedești cât ești de departe de subiect, scrii fără să gândești, doar să arăți de unde te tragi, politic.

      Reply
    • John says:
      March 8, 2026 at 3:08 pm

      Ești angajat sau ai neamuri pe acolo? Sa vina altul d-un sistem? Mai bine asa ,birocrați neperformante mai putini!

      Reply
  8. User-istu says:
    March 8, 2026 at 2:19 pm

    Acum, angajații filialei Arad a Romsilva, îi pot “mulțumi” directorului, (susținut de politicienii partidului aflat la putere în Arad, de 20 de ani!!!) fiecare și după cum consideră… Numa’ de bine!

    Reply
  9. helmut says:
    March 8, 2026 at 7:32 pm

    multumim Falca ca ai distrus o intitutie de prestigiu si ai aservit-o lui Bolojan la Oradea.

    Reply
    • VP1010 says:
      March 9, 2026 at 3:12 pm

      Tigan era PSD ist în suflet și infractor de facto.

      Reply
  10. Ppa says:
    March 8, 2026 at 8:32 pm

    Romanii trebuie sa se trezeasca altfel vor sfarsi ca si copacii din AR

    Reply
  11. Pensionarul says:
    March 9, 2026 at 5:55 am

    Adispărut logica. Direcția Silvică Arad administreașă peste 100 mi hectare de fond forestier proprietate publică a statului plus 5790 hectare din dosarul Colțeu iar Direcția Silvică Oradea administreați 59 mii hectare de de fond forestier din acealași tip de prorietate. Este evident că sediul Direcției Silvice Crișana trebuie să fie la Arad, cum a fost și în perioada interbelică.

    Reply
    • Mihai says:
      March 9, 2026 at 5:21 pm

      În sfârșit un om care gândește și nu reacționează fără cap. Aradul tocmai a mai pierdut nejustificat o structură. Ăsta e adevărul.

      Reply
  12. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Bolojan: Ordonanța privind situația de criză pe piața carburanților urmează să fie adoptată miercuri sau joi
    3
    POLITIC. USR Arad propune moratoriu pe scumpiri
    4
    Mihalcea spune că doar şi-a protejat jucătorii
    5
    Primăria, iluminată în mov de Purple Day 2026
    6
    Fiscul îşi face site de licitaţii
    7
    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    8
    Vânzările de vehicule electrice second-hand cresc în Europa, după ce războiul a majorat prețului petrolului
    9
    Favorita s-a impus acasă, după ce s-a distanțat în primul sfert
    10
    UTA-FC Botoşani a fost programat în sâmbăta Paștelui

    Mapamond

    Putin afirmă că se va întâlni cu Zelenski numai după ce va fi convenit un acord de pace
    Președintele rus Vladimir Putin a afirmat sâmbătă că se va întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski numai după ce va fi convenit un acord de pace durabil între Kiev și Moscova, transmit Reuters și AFP.

    Mapamond

    Ucraina și Rusia se acuză reciproc de încălcarea încetării focului
    Ucraina și Rusia s-au acuzat reciproc sâmbătă de încălcarea încetării focului pentru trei zile, negociată de SUA și anunțată de președintele american Donald Trump, relatează AFP și dpa.

    România

    Ucigașul fetei de 18 ani din Bihor a fost arestat pentru 30 de zile. Bărbatul e acuzat de omor calificat
    Jozsef Zsolt Bóné, bărbatul de 39 de ani acuzat că a ucis-o, vineri la amiază, pe o elevă de 18 ani, pe un câmp de lângă satul Parhida, din județul Bihor a fost arestat pentru 30 de zile sub acuzația de omor calificat.

    Local

    POLITIC. Ziua Europei - 9 mai
    Dorian Curcanu: Cum ar fi arătat România dacă NU intra în Uniunea Europeană? 2

    Mapamond

    Peter Magyar a devenit în mod oficial noul premier al Ungariei
    Peter Magyar a devenit oficial noul premier al Ungariei, după ce sâmbătă a primit votul parlamentului rezultat din alegerile legislative desfășurate pe 12 aprilie, unde a obținut o victorie zdrobitoare împotriva naționalistului Viktor Orban, transmit AFP, Reuters și MTI. 1

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Zeci de arădeni au participat la târgul de adopție canină din Parcul Eminescu
    Cei 14 căței aduși spre adopție, cu vârste cuprinse între două luni și un an, 13 dintre ei și-au găsit deja o nouă familie.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| „Socialistele orașului” au readus nostalgia comunismului în centrul Aradului
    Atmosfera nostalgică a fost completată și de câteva momente inedite. Pentru că în apropiere se află Casa de Căsătorii, mai multe perechi de tineri căsătoriți au profitat de decorul retro și s-au fotografiat printre mașinile de epocă. 5

    ARADON Sport local

    Campioni naţionali la kaiac-canoe!
    BASCOV. Pregătiţi de prof. George Ienciu şi prof. Claudiu Molnar Baboş, sportivii de la CSŞ Gloria Arad au obținut rezultate bune la Campionatul Național de Primăvară Juniori 2026 de kaiac-canoe, competiție desfășurată în perioada 4-7 mai, la Bascov.

    UT Arad

    Primul fotbalist care și-a extins înțelegerea cu UTA
    Din Alomerovic a semnat un nou contract, valabil până în vara lui 2028! 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.