aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Enel schimbă perioada de facturare. Facturile vor fi emise lună de lună

Enel schimbă perioada de facturare. Facturile vor fi emise lună de lună

la 2 November 2022 15:52 Reactualizat la: 3 November 2022 14:43
26 Comentarii

Enel schimbă perioada de facturare. Facturile vor fi emise lună de lună

Logo Enel
2 November 2022 15:52 Reactualizat la: 3 November 2022 14:43
O nouă modificare a contractelor privind furnizarea energiei electrice. Enel a anunțat că nu va mai emite facturile la două luni, ci lună de lună.
O nouă modificare a contractelor privind furnizarea energiei electrice. Enel a anunțat că nu va mai emite facturile la două luni, ci lună de lună.

Trimite articolul

X

ARAD. O „modificare principală” a fost anunțată de către Enel iar informația a fost trimisă celor care au contract cu furnizorul de energie electrică. Potrivit actului adițional, începând cu 1 decembrie 2022 se implementează modificări în calendarul de facturare. „Modificarea principală constă în faptul că factura va fi emisă lunar, în loc de o dată la două luni, cum s-a procedat până acum”, spun cei de la Enel, subliniind că decizia a fost luată pentru a le fi mai ușor clienților să gestioneze factura la energie electrică.

„Factura la energie electrică se va emite lunar, în intervalul 1-15 al lunii următoare celei de consum, începând cu consumul aferent lunii noiembrie 2022. Perioada de facturare va cuprinde o lună calendaristică, respectiv pentru consumul realizat între prima zi și ultima zi ale lunii”, mai transmit reprezentanții Enel.

Important de precizat că această modificare înseamnă un act adițional pentru contractele în vigoare. Așadar, cei care vor primi notificarea de la Enel vor trimite un exemplar semnat pe email:

contract-transfer-piataconcurentiala@enel.com sau prin poștă, la adresa: Bd. Mircea Voda, nr. 30, Et. 6, cam. 6.8, București, sector 3. Dacă, în termen de 30 zile de la transmiterea notificării, nu se va primi un act adițional semnat, se va lua în considerare modificarea ca fiind acceptată. Cei care nu sunt de acord cu noile condiții pot transmite o notificare scrisă în maximum 30 de zile de la data transmiterii actului adițional, pe adresa de e-mail contract-transfer-piataconcurentiala@enel.com sau în scris la adresa antemenționată.

Trimite articolul

X
Taguri:
curent ,
enel ,
facutră
26 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Dedeman says:
    November 2, 2022 at 7:51 pm

    Dar ce faceți cu bani săracilor????

    Reply
  2. Name *Albu Monica says:
    November 2, 2022 at 10:51 pm

    Cum se va comunica indexul ?…..acum îl comunic în perioada 21-30 a lunilor impare…

    Reply
    • Răzvi says:
      November 3, 2022 at 1:09 pm

      Pai și la gaz e pe o luna de zile și trimiți index in fiecare lună , e simplu 😉

      Reply
  3. Dacia says:
    November 2, 2022 at 11:18 pm

    Sigur. Au nevoie de bani pt. prime de sarbatori.Clar vom plati mai mult decat inainte.

    Reply
    • Arad123 says:
      November 3, 2022 at 4:41 am

      Eu am optat plata odata la doua luni , ceia ce inseamna ca incalca contractul intre client si furnizor asa cum vor iei rusine enel faceti tot cum vreti voi va bateti joc de clieti vostri cei care va fac salariile luna de luna hooo.

      Reply
      • mircea says:
        November 3, 2022 at 10:36 am

        Nu incalca contractul deoarece la semnarea contractului exista clauze pe care nimeni nu le citeste ca sunt scrise cu litere minuscule.

        Reply
  4. Gigi says:
    November 3, 2022 at 12:42 am

    e greu sa imparti la 2 sa afli daca se incadreaza la sub 255 kw sau nu :))

    Reply
  5. Geo says:
    November 3, 2022 at 8:12 am

    E mai ușor că nu ai de plătit mul plătești numai pe o lună nu pe două luni

    Reply
  6. Teglas Valeria says:
    November 3, 2022 at 9:48 am

    Se va face autocitirea in continuare ???

    Reply
  7. bibi says:
    November 3, 2022 at 10:09 am

    la doar 1 an de cand ar fi trebuit. super viteza de reactie.

    Reply
  8. Istvan says:
    November 3, 2022 at 4:18 pm

    “…decizia a fost luată pentru a le fi mai ușor clienților să gestioneze factura…”
    Factura NU se GESTIONEAZA….SE PLATESTE!!!!
    dintr-un anunt care putea fi simplu clar si la obiect, au facut un mare rahat, in pdf-ul trimis clientulor au folisut copy-paste, la intrebarea despre modul de citire au copiat raspunsul intrebarii anterioare…vai mama lor…!

    Reply
    • Lucian says:
      November 3, 2022 at 4:43 pm

      RUSINE si iar-R U S I N E!!vivat patria!

      Reply
  9. Nico says:
    November 4, 2022 at 12:00 am

    Enel ce va face cu facturile care nu vor putea fi plătite?au emis factura de 2200 de lei și nici la o luna au trimis factura de 900 de lei … Noua când ni se va face dreptate,pentru că ei tot schimba pe contracte și condiții…Cum poate plati 2200 de lei un pensionar pe caz de boala atâția bani?

    Reply
    • Camil says:
      November 4, 2022 at 12:31 pm

      se schimba si trafiul de 4 lei per KW/h? s-or fi scumpit si vacantele prin Turcia la all inclusive..asta e jaf

      Reply
    • Mailat says:
      November 8, 2022 at 4:09 pm

      La -“LĂMPAȘ”- ajungem.

      Reply
  10. xx@xx.xx says:
    November 5, 2022 at 12:02 am

    Luna asta-i eclipsa, eo zic ca scapam.

    Reply
  11. Cris.. says:
    November 5, 2022 at 2:54 am

    Fraților Enel se vinde la Greci..și noi tot sclavi rămânem bătaie de joc..

    Reply
  12. Doru says:
    November 5, 2022 at 11:47 am

    Dacă vă uitați bine în factura ce se face la 2 luni o să vedeți că nu este egal împărțită . Aşa că e mai bine index transmis lunar .

    Reply
    • allxx says:
      November 10, 2022 at 1:38 am

      Cum sa fie egal impartita? Tu consumi absolut egal acelasi nr. de kilowati in fiecare luna?

      Reply
  13. ILIE-MAILAT says:
    November 6, 2022 at 2:43 pm

    ENELUL NOSTRU
    Enelul nostru,care ești in cabluri
    Sfințească-se Amperajul tău
    Fie vie tensiunea ta,
    Facă-se Regularizarea TA
    Precum in living,așa și ,in dormitor
    Energia noastră cea de toate zilele
    Da-ne-o noua ,astăzi
    Și ne iartă consumul nostru
    Precum și noi mai ajutam vecinii noștri
    Și nu ne duce pe noi ,in patima consumului
    Ci ne izbăvește de Contor
    Ca ,a Ta este Hdocentrala
    Termocentrala și PUTEREA.
    IN NUMELELE ENELULUI
    ȘI AL VOLTAJULUI -AMIN-
    Motto-Trăsnit-ar firele toate
    Și focul sa le arată

    Reply
  14. ILIE-MAILAT says:
    November 6, 2022 at 2:56 pm

    P O E M
    De VADIM TUDOR

    EU PE -NTUERNIC SCRIU ACEST POEM
    NIȘTE NEMERNICI IAR NE-AU STINS LUMINA
    PE CINE SA ÎNJUR SAU SA BLESTEM
    CIND NOI, CU TOȚI PURTAM TOATĂ VINA ?

    ȘI GAZELE, CA MÎINE, S-OR OPRI
    PE URMA VOM BEA ,APA RUGINIE
    TRĂIM CALVARUL ASTA ZI ZI
    DRUM BUN SPRE EVUL MEDIU -ROMÂNIE-

    Cita dreptate avea VADIM TUDOR.

    Reply
  15. VADIM TUDOR says:
    November 8, 2022 at 10:27 am

    VADIM TUDOR
    AM DAT LUMINA , GAZELE,ȘI APA
    PE MINA UNOR MERCENARI STRĂINI
    ZIC, CA-S PRIETENI,DAR NE SAPA GROAPA
    SCOT BANI DIN PIATRA SEACA ȘI DIN SPINI

    TU NU ȘTII CE-I ALA TRAI DECENT
    IN BEZNA STAI,TE SPELI CU APA RECE
    MAI CALD E AFARA CA-N APARTAMENT
    EXTERMINAȚI SINTEM DIN ZECE IN ZECE

    UMILITOARE E ACEASTA STARE
    SA NU MAI AI NIMIC IN TARA TA
    SA VEZI CUM ULTIMA REDUTA MOARE
    ȘI SA TE ROGI DE MOARTE SA TE IA

    Reply
  16. Emil says:
    November 10, 2022 at 9:54 am

    Si au de gand sa isi actualizeze platforma pentru predarea contorului sau emit factura cum au chef ?
    In portalul si aplicatia lor perioada de index a ramas aceiasi si nu poti introduce lunar.
    Sa trimit de pe acum reclamatiile la protectia consumatorului? Sau astept factura estimata sa am si dovada incopetentei?

    Reply
  17. Rodica Dumitrescu says:
    November 26, 2022 at 2:14 pm

    Bună ziua! E bine ca indexul sa fie transmis lunar pt. a se vedea consumul exact/luna în vederea aplicării compensațiilor. Întrebarea mea este urmatoarea: la 1 nov. Am transmis indexul pt doua luni precedente. Acum, in nov. trebuie sa transmit indecul pvind consumul din aceasta luna in intervalul 22-30 nov. sau noul sistem incepe din decembrie? Multumesc!

    Reply
  18. Mihai says:
    January 11, 2023 at 6:51 am

    Minciuna…minciuna… Factura emisa pe 6 ianuarie 2023, cuprinde o săptămână din noiembrie și 2 săptămâni din decembrie.Iar consumul este estimat 81kw, desi in 30,31 decembrie 2022 am trimis indexul contoarului.

    Reply
    • Isabela says:
      January 28, 2023 at 9:25 pm

      Eu nici măcar nu a primit factura, și este aproape februarie…

      Reply
  19. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    GALERIE FOTO| Două zile de culoare la Curtici: festivalul florilor a animat centrul orașului
    3
    Arbitru „de mondiale” la UTA – Farul Constanța!
    4
    David Popovici, campion național la 200 m liber
    5
    Șilindia: amendă uriașă pentru deșeuri de asfalt
    6
    Incident armat în timpul cinei corespondenţilor de la Casa Albă
    7
    USR sesizează CNCD în urma declarațiilor lui George Simion la adresa președintelui Nicușor Dan
    8
    Nazare: Am demarat reorganizarea teritorială a administrației fiscale. Un număr important de sedii fiscale fizice vor fi desființate
    9
    POLITIC. Încep alegerile interne în PNL Arad
    10
    Patru bărbați reținuți, după ce au furat motorină dintr-un depou al CFR

    Local

    Patru bărbați reținuți, după ce au furat motorină dintr-un depou al CFR

    România

    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
    Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
    Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Cosmina Cerva - propunerea de premier din partea PACE - Întâi România
    Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.

    România

    Consultări la Cotroceni/Chiriță (Grupul parlamentar Uniți pentru România), l-a propus pe Ponta premier: Are o experiență guvernamentală și o expertiză
    Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Gavrilă: POT susține o formulă pro-occidentală, pro-americană. Ne disociem de comportamentul AUR
    Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.

    România

    Consultări la Cotroceni/Șoșoacă: Am solicitat să avem un program de guvernare, dar nu dat cu două ore înainte în Parlament
    Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Pambuccian: Viitorul Guvern va fi probabil minoritar
    Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, estimează că viitorul Guvern va fi unul minoritar.

    Local

    Răsturnare de situație în dosarul Andrényi: Prefectura câștigă definitiv procesul cu Primăria Arad
    Instanța anulează definitiv certificatul de urbanism și autorizația de construire care au permis dezvoltarea proiectului de la fostul Antrepozit Andrényi, de pe 6 Vânători.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.