Răspunsul lui Falcă : „ Gheorghe Falcă. Eu mă cunosc pe mine și știu ce pot, nu mă puneți să aleg între ceilalți că nu știu…”. Solicitat, telefonic, să spună un motiv pentru care el ar fi cel mai potrivit candidat, Falcă a declarat că „Evident, la un astfel de tip de dialog, dacă ţi se pune o întrebare la care nu poţi să dai un răspuns concret dai unul pe măsura întrebării, să se încadreze în dinamica dialogului. Dar, dacă vreţi, Falcă ar putea fi candidatul dreptei fie şi numai pentru că el a fost primul care a lansat, din cadrul PDL Arad, ideea unificării dreptei. Nu doar la modul declarativ, ci la modul concret, cum bine ştie toată lumea. După cum am mai spus, m-am înscris în competiţia pentru desemnarea candidatului PDL la Preşedinţia României doar pentru că aceasta îmi oferea posibilitatea de susţine, în toată ţara, în dialog direct, necesitatea unificării dreptei. Am spus tot timpul că singura şansă pentru dreapta este să se unească, să aibă un singur candidat la prezidenţiale.Îmi place să cred că pasul pe care l-am făcut în aceste zile, prin prin promovarea alianţei PDL-PNL este şi un rezultat al acelei campanii. Că tot a fost vorba despre o emisiune televizată, toate eforturile pentru unificarea dreptei dreptei nu înseamnă, cum interpretează unii, „jocuri de putere”, ci o prioritate istorică. Dacă o ratăm, nu va fi bine, nici pentru noi, nici pentru ţară”.
Falca: nu sunt „jocuri de putere”
ARAD. La emisiunea televizată „Jocuri de putere”, Gheorghe Falcă a fost întrebat de către Rareş Bogdan : „ Cine credeți că ar fi cel mai potrivit candidat la prezidențiale dintre Antonescu, Johannis, Predoiu, MRU - că am auzit că și el s-ar putea să intre în această formulă - sau Gheorghe Falcă?”.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Un bărbat de aproximativ 70 de ani a suferit arsuri la nivelul capului, în urma unui incendiu izbucnit la anexa unei case de pe strada Emil Gârleanu, din Arad.
Mapamond
Forțele armate americane au început să utilizeze baze militare britanice pentru „operațiuni defensive specifice cu scopul de a împiedica Iranul să lanseze rachete în regiune, ceea ce ar periclita viețile unor britanici”, a comunicat sâmbătă pe platforma X ministerul apărării de la Londra, citat de AFP.
UT Arad
Antrenorul UTA-ei crede că echipa sa e cea mai slabă la fazele fixe și spune că nu e tare complicat să câștige play-outul.
România
Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a fost implicat, sâmbătă, într-un accident rutier în Capitală, soldat cu două persoane rănite ușor din celălalt autoturism, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES.
Local
Organizat pe malul râului Mureș, la Periam Port, în județul Timiș, festivalul se va desfășura anul acesta pe 10 și 11 iulie.
Local
Trei șoferi arădeni au fost „transformați” în pietoni de polițiști, după ce s-au plictisit să mai aștepte trenul și au trecut pe roșu calea ferată
Citiți principiile noastre de moderare aici!