aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Falcă, pledoarie pentru Sergiu Bîlcea

Falcă, pledoarie pentru Sergiu Bîlcea

De Alin Gherasim
la 4 February 2020 15:00
38 Comentarii

Falcă, pledoarie pentru Sergiu Bîlcea

4 February 2020 15:00
Preşedintele PNL Arad confirmă, din nou, faptul că Sergiu Bîlcea va fi candidatul pentru Primărie, iar Iustin Cionca pentru Consiliul Judeţean.
Scris de Alin Gherasim - Preşedintele PNL Arad confirmă, din nou, faptul că Sergiu Bîlcea va fi candidatul pentru Primărie, iar Iustin Cionca pentru Consiliul Judeţean.

Trimite articolul

X
Într-o perioadă în care apele par tot mai tulburi în PNL Arad, preşedintele organizaţiei, europarlamentarul Gheorghe Falcă, a făcut public un comunicat de presă în care anunţă faptul că Sergiu Bîlcea rămâne candidatul liberalilor pentru Primăria Arad, iar Iustin Cionca rămâne candidatul pentru Consiliul Judeţean Arad. „Curajul e o calitate esenţială pentru oricine doreşte să facă politică. Dacă îţi lipseşte, e mai bine să stai deoparte. Dacă nu crezi în schimbare şi nu ai curajul să o produci, rezultatele ca om politic vor fi mediocre. Astăzi, PNL se bucură de încrederea a jumătate dintre români tocmai pentru că produce schimbarea. Aici în Arad, liberalii câştigă de ani buni toate rândurile de alegeri pentru că au schimbat, cu îndrăzneală şi pricepere, municipiul şi judeţul. Când, acum un an, am intrat în bătălia pentru europarlamentare, am făcut-o pentru a continua schimbarea. Am ştiut că e momentul unui schimb de generaţii. Am ştiut că, aşa cum eu însumi, ajuns la maturitate, pot şi trebuie să fac pasul către o altă dimensiune a politicii, tot aşa, cineva mai tânăr, dar cu suficientă experienţă, înzestrat cu curaj şi susţinut de echipa liberalilor, trebuie să continue schimbarea în bine a Aradului”, îşi începe Gheorghe Falcă pledoaria. Acesta vine cu o prezentare a omului politic Sergiu Bîlcea: „Acest om tânăr, cu experienţă foarte bună în managementul privat, cu un parcurs natural în administraţia locală – consilier local, apoi vicepreşedinte al Consiliului Judeţean, susţinut pe deplin de echipă, este Sergiu Bîlcea. Desemnat candidat pentru Primăria Aradului, Sergiu a făcut cu curaj un pas în faţă. Pentru că asumarea posturii de candidat, o ştia Sergiu încă de anul trecut, presupune curaj. În primul rând, e vorba de îndrăzneala de a te expune scrutinului public. De când a fost desemnat candidat de primar, fiecare gest, fiecare acțiune administrativă sau politică a lui Sergiu Bîlcea, au fost altfel judecate şi cântărite. Şi e foarte bine că s-a întâmplat aşa, mai ales că, făcându-şi excelent treaba la Consiliul Judeţean, Sergiu a trecut cu brio testul. Pentru că Sergiu Bîlcea ştia că are în spate o echipă care îl susţine, care crede cu adevărat că acum e vremea unui schimb de generaţii. Echipa liberală ştie că Aradul are nevoie de oameni cu energia şi curajul tinereţii, dar şi cu un parcurs matur şi profesionist în carieră. Această echipă, începând de la mine şi până la domnul Călin Bibarţ, i-a acordat prin vot încrederea deplină. N-au existat, în niciun moment, motive care să ştirbească această încredere, n-au existat nici voci care să conteste public candidatura lui Sergiu Bîlcea, n-au existat nici persoane care să-l contracandideze în interiorul echipei. Nimic altceva decât zvonuri şi speculaţii. Mici intrigi care contestă sondajele, deşi acestea îl califică şi ele pe Sergiu Bîlcea, iar pe mine, personal, mă creditează constant cu peste 50% încredere în percepţia publică, fiind singurul politician arădean care se bucură de acest scor. Pentru că, aşa cum spuneam, încrederea ţi se acordă când schimbi lucrurile în bine. Când laşi oraşului peste 200 de milioane de euro atrase din fonduri europene, bani cu care un primar tânăr, profesionist şi energic, ca Segiu, va face o treabă excelentă, schimbând în continuare oraşul”.
Lansarea, pe 7 februarie

Contrar speculaţiilor din ultima perioadă, Falcă anunţă că evenimentul în cadrul căruia vor fi lansate cele două candidaturi, ale lui Bîlcea şi ale lui Cionca, dar şi candidaturile pentru alegerile parlamentare, vor avea loc în data de 7 februarie. „Suntem un partid mare și serios. Nu ne răzgândim de azi pe mâine”, spune Falcă.

Trimite articolul

X
Taguri:
bilcea ,
candidat ,
falca ,
PNL ,
primarie
38 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ferenc says:
    February 4, 2020 at 3:38 pm

    Un politician merge, însoțit de televiziuni, într-un sat îndepărtat. Se adună sătenii, iar politicianul îi întreabă cu ce îi poate ajuta. Primarul se plânge:
    – Avem 2 probleme mari aici.
    – Care?
    – Prima e că avem dispensar dar nu avem medic.
    Politicianul scoate telefonul și vorbește tare la el în fața camerelor de filmat. După câteva minute, închide și zice:
    – Rezolvat! Mâine dimineață aveți doctor. Zi a doua problemă!
    – La noi în sat nu există semnal la telefonul mobil.
    Asta-i Falca.

    Reply
    • helmut says:
      February 4, 2020 at 7:37 pm

      falca nu mai vrem sa auzim minciunile tale, poti sa sustii si pe Mos Craciun, falcao esti un gunoi RETIM!!

      Reply
    • Marin says:
      February 4, 2020 at 7:55 pm

      Genial! Da, ashtia sunt politicienii de Arad și nu numai. Falca e campion pe sate la sportul asta.

      Reply
  2. ascendis says:
    February 4, 2020 at 4:01 pm

    Cred si sper ca veti pierde alegerile…pentru binele Aradului, daca nu, atunci va fi dezastru si inca 4 ani chiar vom ajunge un sat cu blocuri.

    Reply
  3. ion says:
    February 4, 2020 at 4:21 pm

    Cu Balcea, sigur pierdeti alegerile! Veti vedea rezultatul cu o luna inatite de alegeri cati aradeni va mai apreciaza!

    Reply
  4. marius says:
    February 4, 2020 at 4:28 pm

    pnl, un partid de kăka,t cu un candidat de tot bâlciul , susținut de un jeg……. de așa ceva nu are nevoie Aradul. Deșteaptă-te arădene !!!

    Reply
  5. LUCIAN POPA says:
    February 4, 2020 at 4:32 pm

    Va deveni tot atât de celebru precum Sergiu Malagamba d-le Falcă ? Ştie să bată la tobe sau doar cântă la trombon, se îmbracă modern sau retro, are freza aranjată tot timpul sau doar când apare Giani ?

    Reply
  6. Catalin says:
    February 4, 2020 at 4:52 pm

    Falca, faptul ca faci lobby pentru Bilcea este cel mai bun motiv pentru care sa nu-l votez. Esti decredibilizat total. Al doilea motiv ar fi ca este total invizibil , inodor, incolor si insipid.

    Reply
  7. Arad iubirea mea says:
    February 4, 2020 at 5:14 pm

    Nesimtitilor, numarati-va zilele. O sa fie sarbatoare cand scapa Aradul de voi!

    Reply
  8. idealistul says:
    February 4, 2020 at 5:16 pm

    Falca are doi parinti: Basescu Traian si Livia Stanciu!

    Reply
  9. Unchiu mitru says:
    February 4, 2020 at 5:18 pm

    Falca, tu uiți că ulciorul nu merge de multe ori la apa,ori Bibarț ori eu votez alt candidat avem optiuni de exemplu usr.

    Reply
  10. on day oltean in tenisi says:
    February 4, 2020 at 5:21 pm

    mai individule aradeni te-au votat sa pleci,ce nu intelegi ca om esti asa de mic si mai urat ca limba rusa,nu mai ne strica ziua cu aparitiile tale

    Reply
  11. Stoenesti says:
    February 4, 2020 at 5:25 pm

    Falca, când ai fost ultima oara in Timisoara?
    Ai văzut cum se dezvolta fata de Arad ? Acum vrei sa votăm tot un comunist galben?
    Cât de jos vrei sa ajunga Aradul ?

    Reply
    • Name says:
      February 4, 2020 at 5:58 pm

      La fel si fata de Oradea… o sa ajungem o comuna mare, între 2 orase.

      Reply
      • Trandafirii cu săgeată says:
        February 4, 2020 at 7:21 pm

        Într-adevăr, Orășenii sunt blestemat sa aleaga intre uslisti, rosii sau palizi.

        Reply
    • un ins din urbe says:
      February 4, 2020 at 9:21 pm

      Aradul este un sat mare cu pretenții de comună.

      Reply
      • Titi says:
        February 4, 2020 at 9:34 pm

        Și Timișoara e un jeg de cătun.

        Reply
  12. IONESCU says:
    February 4, 2020 at 5:39 pm

    UN MINCINOS LAUDA PE ALT MINCINOS

    Reply
  13. Calin says:
    February 4, 2020 at 5:56 pm

    Sergiu la Primarie!

    Reply
    • Gerula says:
      February 4, 2020 at 6:32 pm

      Eventuaaal…,portar !!!

      Reply
    • Alex says:
      February 4, 2020 at 7:40 pm

      Femeie de servici.

      Reply
  14. Alin says:
    February 4, 2020 at 6:33 pm

    Bla bla bla ….nu am avut răbdare să citesc toată polologhia. Gigi maxilar putea sa spuna mai simplu : Balcea e iubi lui Geani și gata.

    Reply
  15. Cornel says:
    February 4, 2020 at 6:41 pm

    Sincer, ma bucur ca Falca ne spune cavtrebuie un schimb in administratie. Eu voi vota un alt partid – alt candidat, sa dam sansa si altora sa ne arate cum se face administratie. Daca o vor face rau, inseamna ca Falca are dreptate si am sa votez cu PNL sau cum s-o numi partidul, ca ilmschimba tot timpul, daca nu, Falca trebuie scos cu matura din oras.

    Reply
  16. Mihut Mircea says:
    February 4, 2020 at 7:10 pm

    Oameni buni nu tot jigniti oameni de la tara ( cu sate si comune) ca la noi lucrurile merg destul de bine de cand prostimea a emigrat la oras.

    Reply
  17. Geo says:
    February 4, 2020 at 7:17 pm

    Cam ai dreptate mai Mircea.

    Reply
  18. EU says:
    February 4, 2020 at 7:29 pm

    Daca ajunge Balcea primar ne putem muta de aici. Bai liberalilor, altul mai bun nu ati gasit. Asta-i jalnic.Si Bibart e mai bun decat Balcea. Desi , daca vor fi alegeri in doua tururi , Balcea va pierde in turul doi cu cel de la USR.

    Reply
  19. pappy says:
    February 4, 2020 at 8:13 pm

    acu cateva zile tzipa papitzoiul asta prin presa ca are cancer si ca a fost operat ! De fapt , asta era inceputul propagandei pentru acest papitzoi si acolotii sai;nu stia el cum sa starneasca mila cetatenilor sa-i voteze,sa se mentina ei ,for ever,la butoane…haide gashtelor,votati-i ! Pentru a nu stiu cata oara..

    Reply
    • Maria R. says:
      February 5, 2020 at 11:10 am

      Da,așa-i a fost preludiul la ce a ur.at ( articolul acesta) el a fost de fapt operat anul trecut in primăvară nu acum,a um doar incearcă să sensibilizeze,in scopul manipulării voturilor.

      Reply
  20. Merry says:
    February 4, 2020 at 10:03 pm

    Nu inteleg ce probleme au unii! Fraților
    Nu Falca candidează! Ce i se poate reproșa lui Balcea? Ca e tânăr, are putere de muncă, are proiecte! Oricum e cu mult peste toți cei care dintr-o dată se vor primari!

    Reply
    • pappy says:
      February 5, 2020 at 7:39 am

      pai ,nu intelegi ,fiindca nu ai capacitate de intelegere suficienta !! Ce proiecte are bilciul?? Nu am vazut niciunul…Nu falcone,candideaza,evident,dar fac parte din aceeasi clica,care au condus AR de 16 ani si constatam doar ca suntem in urma multor municipii,,,ia uita-te ,ce bine arata Oradea, TM, …papitzoiul nostru cu ce s-a ocupat??? cu propaganda…sunt inca destule strazi in AR care sunt foarte prost facute,iar gurile de canalizare sunt adevarate capcane..A desfiintat doua stadioane ca sa avem un mall falit si niste multinationale pe ele…Mai vine sa se planga prin presa ca are cancer si ca este operat ,doar ,doar i-or plange de mila iarasi populimea si sa-i voteze clica,pe el la PE(la urmatorul mandat) ,iar pe bilciu la primarie…Ce este asa greu sa intelegi,dle-dna slugoi portocaliu/e ???

      Reply
  21. aradeanca says:
    February 5, 2020 at 12:43 am

    Buna seara. Vad ca toti sunteti foarte porniti impotriva d.lui Falca, dar sunteti multi cei care ar trebui sa.i multumiti ca a scos multe cartiere den mizerie, acum au strazi asfaltate, canalizare etc. Dati vina doar pe administratie, dar voi ca cetateni de buna credinta ce ati facut pentru orasul asta?Efoarte usor de criticat, mai greu de fcut ceva si de multumit pe toata lumea.Daca fiecare am fi onesti si am recunoaste multe lucruri si am vedea barna din ochii nostril nu paiul din ochii altora, lumea asta ar fi mult mai buna si treburile ar merge mult mai bine!!!

    Reply
    • Papa Pius says:
      February 5, 2020 at 5:53 pm

      Pt @Aradeanca …. vreau sa iti raspund la o intrebare. Ce am facut noi pt oras ? Noi, cam multi aradeni am iesit la vot si am oferit votul nostru unui administrator al urbei noastre… cu pretentia de a organiza orasul. Tie iti place cum sunt facute lucrurile in oras, gen fluidizare trafic ? Organizarea centurii prin Gai ? Stadion lasat in santier atatia ani, fara a avea un plan B (adica adus oameni de afaceri impreuna sa se ocupe ei si sa il termine, in schimbul unor scutiri de taxe?) cred ca se gaseau posibilitati. Acum sa vii sa ne intrebi ce am facut pt oras ?!? Asculta-ma, chiar facea multa lume de era loc de Falconeti. Fii sigura ca va fi sarbatoare dupa ce pleaca pnl de la primarie !!

      Reply
  22. vali says:
    February 5, 2020 at 7:15 am

    intr adevar..campania pe care o faci dumneata fost primaras..si fituica asta ..ma determina nu numai sa nu l votez pe numitul balcea dar sa si fac campanie impotriva alegeri dumnealui.
    Multumesc ca m ati ajutat sa ma decid

    Reply
  23. mike says:
    February 5, 2020 at 8:51 am

    falca a avut la ultimele alegeri 42 la suta din cei 30 la suta de alegatori care s au prezentat la urne deci e penibil!

    Reply
  24. Mokofanu says:
    February 5, 2020 at 11:05 am

    Cât de trist este să nu vezi niciun candidat la primăria Arad în care să ai încredere că va scoate orașul din lentoarea și adormirea pe care o vedem de zeci de ani…

    Reply
  25. Aradean says:
    February 5, 2020 at 12:19 pm

    Si totusi, vad aici ca va strofocati ca un pepsi in care ai turnat ness. Partidul si-a ales un candidat, voi îl votați sau nu, vreti mai mult de atat, bagati-va in politica, sa stati sa comentați doar pe FB sau la un articol nu inseamna altceva decat ca esti un simplu ghibiti, si atat. Acum vad ca vreti sa faceti ordine la un partid prin comenturi, serios ? Hai că-mi place, comentați de serviciu

    Reply
    • io micalaceanu says:
      February 5, 2020 at 3:29 pm

      eu cred ca esti nascut in arad,nu aradean au venit ai tai din oltenia ca si falca,daca toate comentariile au un sens si tu stai capra cred ca ai o problema

      Reply
  26. BARONUL says:
    February 5, 2020 at 1:22 pm

    Falconetti, vrei musai lacheul tau la Primarie ! Dar chiar crezi ca aradenii sunt prosti ?! Sa nu crezi asta…..

    Reply
  27. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Motocicliști sancționați pentru modificări neomologate la sistemul de evacuare
    3
    Consultări oficiale la Cotroceni pentru formarea unui nou guvern - joi și vineri (surse)
    4
    Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)
    5
    CSŞ Gloria Arad are un campion pe salteaua de lupte
    6
    Medalie de bronz pentru Temerarii
    7
    Personalul unui spital olandez tratând un pacient infectat cu hantavirus, plasat în carantină după erori de procedură
    8
    Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale la Roma (WTA)
    9
    Hantavirusul la granița României. Câte cazuri sunt confirmate și ce trebuie știut despre acest virus
    10
    GALERIE FOTO| Tripla semnificație a zilei de 10 Mai, sărbătorită în Piața Avram Iancu

    România

    Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)
    Execuția bugetului general consolidat la 31 mai 2026 s-a încheiat cu un deficit diminuat semnificativ, de 35,94 miliarde lei, respectiv 1,75% din PIB, comparativ cu deficitul de 64,23 miliarde lei (3,35% din PIB) înregistrat în aceeași perioadă a anului 2025, informează Ministerul Finanțelor.

    România

    Economist: În discuţiile legate de formarea guvernului vedem propuneri de reduceri de taxe şi de creşteri de cheltuieli. Semnalul este extrem de negativ
    Propunerile legate de reduceri de taxe sau de creşteri de cheltuieli pe care le vedem zilele acestea în discuţiile legate de formarea Guvernului sunt un semnal extrem de negativ, iar cea mai mare greşeală în momentul de faţă ar fi să facem paşi înapoi în materie de consolidare fiscală, adică să ne gândim la relaxări fiscale, a transmis, joi, economistul şef al Raiffeisen Bank, Ionuţ Dumitru.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 25-06-2026 sunt următoarele:

    România

    Ludovic Orban: PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Grindeanu
    Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, „decât dacă vor să se sinucidă politic„ și să îi lase „fără speranță și fără reprezentare politică” pe toți românii care cred în „democrație, drepturi și libertăți, integritate și competență în viața publică, în reforme profunde și în orientarea pro-europeană”.

    Local

    VIDEO
    VIDEO. Cariera de piatră din Agriș funcționează, chiar dacă a fost închisă de Garda de Mediu
    Sub pretextul unor lucrări de punere în siguranță, cariera de piatră din Agrișu Mare pare că funcționează, chiar dacă Garda de Mediu a dispus suspendarea activității. 1

    UT Arad

    Care sunt ultimele ținte ale celor de la UTA?
    Adrian Mihalcea mai vrea doi fundași și un mijlocaș defensiv. A sosit și Papeau.

    România

    Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg - declarat persona non grata de Federaţia Rusă
    Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg a fost declarat persona non grata şi partea rusă a decis retragerea consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv, a anunţat, joi, Ministerul Afacerilor Externe.

    Local

    Canicula modifică programul „Open Boulevard”
    Din cauza avertizării de cod portocaliu și a temperaturilor extreme de până la 37 de grade, organizatorii au decis decalarea activităților, pentru a asigura confortul și siguranța publicului.

    Local

    Interviu JA. Avocatul Andrei Ioniță, Decanul Baroului Arad: „Avocații sunt o parte a comunității”
    Cu prilejul Zilei Avocatului, marcată anual la 24 iunie, am discutat cu avocatul Andrei Ioniță, Decanul Baroului Arad, despre rolul avocatului în societatea contemporană și despre modul în care Baroul Arad a ales să își extindă implicarea dincolo de sfera strict profesională, în beneficiul comunității arădene. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.