aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Fără pereţi între paturile spitalului de la Expo Arad

Fără pereţi între paturile spitalului de la Expo Arad

De Alin Gherasim
la 23 April 2020 18:26 Reactualizat la: 23 April 2020 19:53
19 Comentarii

Fără pereţi între paturile spitalului de la Expo Arad

Fără pereţi între paturi FOTO: JA
23 April 2020 18:26 Reactualizat la: 23 April 2020 19:53
Scris de Alin Gherasim

Trimite articolul

X

ARAD. Paturile din cadrul spitalului de campanie de la Expo rămân aşa cum sunt. Asta au decis medicii care vor lucra acolo. După ce, în spaţiul public, au apărut nenumărate discuţii referitoare la faptul că, de fapt, spitalul de la Expo este un mare salon, cu 120 de paturi, autorităţile au luat atitudine în această privinţă. Doctorul Cătălin Hreniuc, coordonatorul unităţii medicale, a anunţat că nu vor fi montaţi pereţi despărţitori între paturi. Şi acesta a venit cu mai multe motive pentru care nu se va face acest lucru. „Referitor la decizia de a nu pune pereți despărțitori sau paravane, într-o mare măsură îmi aparține și sunt cel puțin patru argumente principale pentru care am refuzat despărțirea paturilor sau izolarea lor. Există studii în care este dovedit că acest virus stă și pe suprafețe. Ar însemna ca toți pereții despărțitori să fie curățați zilnic, adică pe lângă resursa umană imensă necesară și materialele folosite, toată dezinfecția se face cu substanțe speciale care ne-ar afecta și calitatea aerului din interiorul construcției respective. În plus, introducerea acestor paravane sau pereți despărțitori între paturi ar afecta circuitul aerului. Având în vedere că avem organizat un pult central unde vor fi cadre medicale, prezența pereților despărțitori ar afecta complet vizibilitatea pacienților. Asta ar însemna cel puțin zece oameni în interior, în același timp, care să circule printre culoarele făcute de pereții despărțitori. Acolo vor fi pacienți cu forme ușoare, stabili din toate punctele de vedere, care trebuie doar supravegheați, dar trebuie să fim conștienți că în orice moment starea unui pacient se poate agrava brusc, iar asta înseamnă că toate paturile trebuie să fie vizibile. Deja există noptiere și o butelie de oxigen de o parte și de alta a fiecărui pat, dacă mai punem și paravane vom afecta circuitul gândit pentru a face curățenie în fiecare zi”, a declarat Hreniuc referitor la pereţii despărţitori.

Trimite articolul

X
Taguri:
covid-19 ,
Expo Arad ,
pereti despartitori
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. rau says:
    April 23, 2020 at 7:03 pm

    Si aerul cum il veti dezinfecta?

    Prin ce modalitati? UV etc….

    Altfel e o bomba cu ceas va clocai a microbi, imbolnaviti oamenii mai rau decat sunt! Normal e asta?

    Oamenii nu vor sa fie gazati! Ce geamuri aveti acolo?

    Reply
    • Rodi says:
      April 24, 2020 at 1:06 am

      Avem mintea si sufletul intunecat de ura si invidie acolo se vor salva vieti nu e Hotel de 5 stele

      Reply
  2. Coco says:
    April 23, 2020 at 7:42 pm

    Să vezi beșâni și putori acolo…. La atâtea paturi în care toți transpiră îi bombă biologică acolo când se va amesteca toate mutațiile genetice de la sute de oameni! Mai bine stai acasă!

    Reply
  3. Adi says:
    April 23, 2020 at 7:49 pm

    Ce IDOIT a putut gandi tampenia asta????? Domnule Cionca domnule Balcea ati vrea sa fiti dusi intr-un astfel de loc ?

    Reply
  4. big brother says:
    April 23, 2020 at 7:54 pm

    Nu inteleg la ce au mai amenajat ditamai hala, nu suntem noi, SUA, Spania sau Italia cu mii de morti si zeci de mii de infectati pe mp. In Arad sunt aprox 500 de infectati, multi stau in carantina la domiciliu iar formele grave se trateaza la TBC si Timisoara unde exista aparatura. Nu ajungeau unitatile spitalicesti TBC,Municipal/ Judetean si Laser ? Va sta nefolosita acea hala, o cheltuiala inutila .

    Reply
  5. IONESCU says:
    April 23, 2020 at 7:58 pm

    CIONCA SI BILCEA SI-AU PREGATIT PENTRU EI ACEST SPITAL

    Reply
  6. Gerula says:
    April 23, 2020 at 8:21 pm

    Cine si ce il recomanda pe acest doctor cu numele, Hreniuc Catalin,pentru ca eu nu am auzit de el pana acum ?

    Reply
    • Anita says:
      April 23, 2020 at 8:55 pm

      Si daca tu nu ai auzit de el, inseamna ca nu exista?E un doctor chiar foarte cumsecade si priceput!

      Reply
      • Gerula says:
        April 24, 2020 at 10:21 am

        O fi cumsecade….,dar priceput…,la ce ?

        Reply
    • Dodolino says:
      April 23, 2020 at 10:04 pm

      In anul 1918 arata la fel locul unde erau tratati cei de pe front.Balcica ….o vrut sa rememoreze istoria…din pacate

      Reply
    • Masca-tu says:
      April 23, 2020 at 11:24 pm

      Domnul Doctor care zice sa stea bolnavii ca in filmele unde extraterestrii au creat o pepiniera din oameni tranchilizati pt experimente invazive are un CV remarcabil, mai ales perioada de a Starbucks https://www.uvvg.ro/site/docs/studii/doctorat/medicina_rezumate/cv_hreniuc.pdf

      Reply
  7. Helmut says:
    April 23, 2020 at 8:52 pm

    Spital făcut de balcea pe banii altora.
    O mizerie.

    Reply
  8. petre says:
    April 23, 2020 at 8:53 pm

    Sa dea BUNUL DUMNEZEU ca hala aceea sa nu fie folosita niciodata in scop medical/spitalicesc !!!!! Necazurile au facut ca in alte locuri din LUME sa fie transformate bisericile si parcurile in locatii sanitare; multa sanatate personalului medical,tuturor structurilor private si de stat implicate!!!!
    DUPA,DECI DUPA, CAND VA FI ”PACE” AR FI INTERESANT DE VAZUT DACA INSTITUTIILE LOCALE VOR PUNE LA DISPOZITIA PRESEI/PUBLICULUI facturili,bonurili fiscali, si alti alea cari ni arata ”TRANSPARENT”’ pi ce futuram bani multi!!!! TARI,TARI, MULTI,MULTI,MULTI,chiar daca’i oarece ordonanta militara….cu exceptii…stil romanesc absolut infect!!!!!! Sunt convins ca s-a produs JAF CA IN DEC. ’89!!!!!!

    Reply
  9. tweety says:
    April 23, 2020 at 8:58 pm

    doctorul si-a asumat decizia de a lasa spatiu deschis. argumentele lui i-mi par de bun simt, eu neavand nimic in comun cu medicina.

    drept este, spatiul nu este pentru pudibonzi! dar, niciun spital din lumea asta nu tine cont de pudibonderie!

    sa speram ca nu o sa fie nevoie de acest spital, sa fi aruncat banii degeaba!

    Reply
  10. Ursache Iola says:
    April 23, 2020 at 10:17 pm

    Doamne Tată ceresc ai milă de noi să nu ajungem să folosim acest ” spital”. Mă îngrozesc la ce ar fi în stare să facă conducatorii nostii de țară dacă ar fi caz de război .

    Reply
  11. Florentin says:
    April 23, 2020 at 10:44 pm

    Auzi ca starea pacientilor s-ar putea agrava brusc si ei trebuie sa vada… Ok, suna corect, dar pana acum cum sunt pacientii mai gravi incuiati in saloane la spital si nu vine nimeni sa-i vada nici daca bat 2 minute la usa cand au o urgenta sau careva moare. Pe cei care au forme mai grave de ce nu trebuie sa ii verifice nimeni toata ziua? Pe aia ii lasati sa moara ca niste animale, fara sa va uitati la ei. Mai dati inapoi din banii de spaga ce ati primit, ca amenajarea acestui spital la Expo, clar este nevoie de el si este util, dar nu nicidecum nu a costat nici pe jumatate din cat ati dat voi…

    Reply
  12. Scarface says:
    April 24, 2020 at 6:29 am

    Am înțeles că demnitarii au paturi special rezervate în caz că se îmbolnăvesc! Oare astea sa fie acelea??? În rest mie îmi pare a fi un lagăr de exterminare pentru a creşte numărul victimelor de care au nevoie în statistici pentru a justifica cea mai mare fraudă din istoria omenirii! Da, da, şi mengele a fost medic şi încă unul foarte bun…

    Reply
  13. Upsss says:
    April 24, 2020 at 9:59 am

    Doctorul care coordoneaza are, potrivit cv-ului, 2 ani de medicina generala. Ii mai scurta scoala ca sa ajungi manager de spital la Arad sau se pune si experinta de la Starbucks???

    Reply
  14. livia says:
    April 24, 2020 at 10:14 am

    Arata ca un spatiu de relaxare,Ma gandesc cum se spala ,ce toalete au..nu le arata Poate este un spatiu de socializare..Cine a gandit asa ceva nu cred ca este medic,In acest caz mai bine vom sta acasa,aici avem toate conditiile Este,o mascarada… Pacat de bani,Dar poate aici se vor interna STABII sa poata pune tara la cale,mai sti?i si sa ne scoata din pandemie.O prostie….

    Reply
  15. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    FOTO| Consiliul Județean are planuri ambițioase pentru Moneasa
    3
    Sorana Cîrstea a învins-o pe Arina Sabalenka în turul al treilea la Roma (WTA)
    4
    Restricții de circulație impuse de „Open Boulevard”
    5
    Cutremur de 3,6 grade, produs în noaptea de sâmbătă spre duminică, în județul Buzău
    6
    Campioni naţionali la kaiac-canoe!
    7
    Rezultatele extragerilor Loto
    8
    Adventiştii arădeni se extind în Sânicolaul Mic
    9
    Elevul de 12 ani înjunghiat la şcoala din Vinga, în stare stabilă. Agresorul, preluat de DGASPC
    10
    Echipa feminină de tenis de masă a României, calificată în semifinalele Mondialelor de la Londra

    Local

    Restricții de circulație impuse de „Open Boulevard”
    ARAD. Primăria Municipiului Arad informează că, în vederea desfășurării evenimentului „Open Boulevard”, circulația rutieră va fi restricționată pe Bulevardul Revoluției, pe tronsonul cuprins între intersecția cu strada Unirii și intersecția cu strada A.D. Xenopol, pe sensul de mers dinspre Teatrul Clasic „Ioan Slavici” către Primăria Municipiului Arad.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Miercuri, 24 iunie 2026

    Local

    Viceprimarul Lazăr Faur i-a solicitat demisia arhitectului şef al municipiului Arad!
    ARAD. Nu a fost prea linişte, miercuri dimineaţă, în unele birouri din Primăria Municipiului Arad. Potrivit unor surse din cadrul instituţiei, arhitectului şef Emilian-Sorin Ciurariu i s-ar fi solicitat demisia de către viceprimarul Lazăr Faur. 3

    Evenimente

    „Ultimul viking”, proiectat în premieră la Cinematograful „Arta”
    Filmul, care îmbină comedia neagră, drama și thriller-ul, spune povestea a doi frați într-o fugă improbabilă.

    Evenimente

    Bulevardul se deschide din nou
    Primăria ne propune promenadă, gastronomie și programe artistice la o nouă ediție Open Boulevard. 2

    România

    Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
    Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.

    România

    Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
    Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.

    Local

    VIDEO
    Patru bărbați reținuți, după ce au furat motorină dintr-un depou al CFR
    4

    România

    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
    Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.