Sătenii plecaţi peste hotare sau care s-au mutat din Slatina de Mureş în alte locuri din ţară se vor întoarce acasă cu această ocazie, dar un moment foarte important al sărbătorii va fi sfinţirea noii biserici din localitate. La această întâlnire va participa şi ÎPS Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului. Potrivit organizatorilor, programul evenimentului va fi următorul: la ora 8:00 va fi oficiată Utrenia, iar la ora 9:00 va fi întâmpinat ÎPS Timotei Seviciu. La 9:15 va începe slujba de târnosire a noii biserici din Slatina de Mureş, urmând ca la 10:30 să înceapă Sfânta Liturghie. La ora 13:00 va avea loc şi sfinţirea casei parohiale, iar de la ora 19:00 toţi cei prezenţi vor putea participa la un spectacol de muzică populară susţinut de formaţia condusă de maestrul Adrian Brâncoveanu, care va fi însoţit de solista Margareta Drăgan. „Ne bucurăm că vom asista la sfinţirea noii biserici din Slatina de Mureş şi, cu această ocazie, îi invităm pe toţi cei care doresc să participe la acest eveniment”, a spus Gabriel Faur, primarul comunei Bârzava
Fiii satului se întâlnesc la Slatina de Mureş
Fiii satului se întâlnesc la Slatina de Mureş
Întâlnire de suflet în satul Slatina de Mureş, comuna Bârzava. Parohia Ortodoxă Română Baia – filiala Slatina de Mureş, în colaborare cu Primăria Bârzava, organizează duminică, 2 septembrie, „Întâlnirea fiilor satului Slatina de Mureş”.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!