Judecătorii au admis propunerea Comisiei pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din cadrul Penitenciarului Arad şi a dispus eliberarea condiţionată a lui Fizidean Ioan Vivi. Hotărârea Tribunalului Arad este definitivă. După gratii din luna februarie a anului 2009, Fizidean Ioan Vivi a fost eliberat condiţionat după aproape şapte ani în care şi-a executat pedeapsa primită în dosarul „Împăratul”, deşi Fizidean mai are două condamnări cu închisoarea în două dosare: unul de înşelăciune cu file CEC şi un altul în care a fost implicat în infracţiuni de şantaj, cămătărie şi lipsire de libertate alături de Florin Moldovan şi Ovidiu Răchită.
Tribunalul Arad a hotărât în şedinţa de miercuri, 2 decembrie, să: „Admite contestaţia formulată de condamnatul F. I. V. , împotriva sentinţei penale nr. (…) din 21 octombrie 2015, pronunţată de Judecătoria Arad în dosarul nr. 12872/55/2015, pe care o desfiinţează şi rejudecând: În baza art. 587 Cod procedură penală, admite propunerea Comisiei pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din Penitenciarul Arad şi dispune liberarea condiţionată a condamnatului de mai sus, din executarea pedepsei de 8 ani şi 6 luni închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. (…) din 3 februarie 2014, pronunţată de Tribunalul Arad în dosarul nr. 387/108/2014, definitivă prin decizia penală nr. (…) din 14 martie 2014 a Curţii de Apel Timişoara. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din 2 decembrie 2015”.
Judecătorii Tribunalului Arad au decis, la începutul lunii aprilie 2013, să contopească cele trei pedepse la care a fost condamnat Fizidean Ioan Vivi şi să-i aplice pedeapsa cea mai grea: 12 ani pe care au sporit-o cu 3 ani şi şase luni, urmând ca Fizidean să execute 15 ani şi şase luni de închisoare cu executare.
Fizidean Ioan Vivi a fost eliberat din penitenciar
Fizidean Ioan Vivi a fost eliberat din penitenciar
Reactualizat la:
Fizidean Ioan Vivi este un om liber. Tribunalul Arad a decis, miercuri, eliberarea sa condiţionată.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
ARAD. Doliu în lumea sportului arădean şi românesc. Un fost mare sportiv al Aradului a plecat dintre noi marți, 20 ianuarie, la vârsta de 77 de ani.
UT Arad
Chiar dacă a fost golgeterul unei generaţii medaliată cu argint, Ahmet Ekmekci nu a fost acceptat la UTA.
Local
Prof. Gheorghe Sinescu, despre marele incendiu din Sântana, notițele elevului Slavici și experiența de mai târziu a acestuia, ca „scrietor” al notarului din Comlăuș.
România
Un adolescent de 15 ani din Cenei, județul Timiș, dat dispărut pe 19 ianuarie, ar fi fost găsit ucis. După descoperirea unor bunuri ale acestuia și a unor urme de sânge, polițiștii au extins căutările și au găsit trupul adolescentului îngropat într-o grădină. Suspecții ar fi trei minori, prieteni ai băiatului, aflați în custodia poliției.
1
România
Un caz grav de neglijare a unui minor a ieșit la iveală în județul Maramureș, după ce o fetiță de doar doi ani și șapte luni a fost filmată fumând o țigară electronică, în brațele surorii sale adolescente.
Local
În momentul sosirii echipajelor la locul intervenției, incendiul se manifesta la rumegușul din interiorul depozitului pe o suprafață de aproximativ 100 mp.
Mapamond
Un accident feroviar a făcut un mort și patru răniți marți seară în Catalonia, în nord-estul Spaniei, când un tren suburban a lovit resturile unui zid de sprijin care se prăbușise peste calea ferată, transmite AFP.
Local
Femeia de 24 de ani, din Timișoara, se afla "într-o stare de tulburare". Negociatorii IPJ Arad au reușit să o facă să se răzgândească. Tânăra a fost preluată de un echipaj medical și transportată la spital.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!