Următorul concert susţinut pe scena mare a Filarmonicii de Stat din Arad, va avea loc joi, 8 decembrie, cu începere de la ora 19, fiind susţinut de Orchestra Simfonică dirijată de maestrul Dorin Frandeş. Solistul concertului este violonistul de renume mondial, Florin Croitoru, considerat de presa austriacă drept „solistul fenomenal” cu o „tehnică perfectă”, în urma debutului său în aprilie 1994 cu Filarmonica din Viena. Florin Croitoru a cuprins deja în agenda sa concertistică peste 300 de apariţii pe scene din Europa, Japonia, Africa de Sud, Noua Zeelandă şi SUA şi este câştigătorul unor importante competiţii internaţionale, printre care premiul I la Concursul „Fritz Kreisler” de la Viena (1992).
Programul concertului de joi seara va cuprinde: Adagio de Tomaso Albinoni; Concerto grosso op.6 nr.8 în sol minor „Per la Notte di Natale” de Arcangello Corelli, iar după pauză „Anotimpuril”e de Antonio Vivaldi.
Lansare de carte
În pauza concertului va avea loc lansarea volumului „Arad – spaţii în care a răsunat muzica“ – autor fiind maestrul Dorin Frandeş. Volumul a fost editat cu sprijinul Fundaţiei Educaţio Arad şi International Needs România.
Citiți principiile noastre de moderare aici!