FOTO/VIDEO | Salvatorii din vestul țării și-au testat abilitățile de intervenție, la Arad
Foto: S.A.
În cursul zilei de joi, salvatorii din cinci județe și-au demonstrat priceperea în descarcerarea victimelor și acordarea de prim ajutor. Câștigătorii vor fi anunțați vineri.
Scris de Sorina Ambruș-În cursul zilei de joi, salvatorii din cinci județe și-au demonstrat priceperea în descarcerarea victimelor și acordarea de prim ajutor. Câștigătorii vor fi anunțați vineri.
ARAD. Municipiul Arad găzduiește în perioada 24–25 aprilie 2025 etapa zonală a Competiției naționale de descarcerare și acordare a primului ajutor calificat, organizat de Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” Arad. Concursul reunește echipe de intervenție din județele Alba, Caraș-Severin, Hunedoara, Timiș și, bineînțeles, Arad.
Competiția echipajelor de descarcerare și prim ajutor a avut loc joi, în parcarea centrului comercial AFI, urmând ca festivitatea de premiere a echipelor participante să aibă loc vineri, 25 aprilie. Fiecare echipă a fost formată din 8 până la 10 membri, iar evaluarea a fost realizată de specialiști cu experiență din județele Mureș, Sibiu, Cluj și Bihor. Fiecare echipaj a avut parte de un scenariu diferit care a fost „pus în scenă” pe loc și ținut „la secret” până la fluierul de start.
Echipajul arădean a intrat în concurs al doilea și a avut de extras o victimă a unui accident rutier, prinsă în mașina răsturnată pe o parte. Intervenția a fost una dificilă din cauza accesului limitat la victimă, însă salvatorii au reușit să se încadreze în timp, cu penalizări minore.
„Competiția le-a oferit colegilor noștri șansa să își testeze cunoștințele și abilitățile într-un cadru cât mai apropiat de realitate. Este un exercițiu de coordonare, eficiență și reacție rapidă – elemente vitale în orice intervenție de salvare”, a declarat lt.col. Valentin Renich, inspectorul șef al ISU Arad.
Acordăm sau nu primul ajutor?
Tot în cadrul evenimentului, salvatorii au tras un semnal de alarmă asupra unei probleme stringente: lipsa educației populației privind acordarea primului ajutor. Potrivit lui Doru Grămescu, reprezentant al ISU Mehedinți și evaluator în cadrul competiției, doar 9–10% dintre români știu cum să intervină corect într-o situație de urgență – un procent mult sub media din țările dezvoltate, unde nivelul de instruire ajunge și la 50%.
„Este important să învățăm să intervenim. Dacă vorbim despre o victimă aflată în pericol iminent – cum ar fi un risc de explozie sau un stop cardiorespirator – da, trebuie intervenit imediat, chiar și prin extragerea din vehicul. În alte cazuri, putem ajuta simplu: pansezi o plagă, oprești o hemoragie. Aceste gesturi pot salva vieți”, a explicat Grămescu.
Mai mult, legislația românească încurajează implicarea cetățenilor. Legea 95/2006, articolul 94, prevede clar că persoanele care acordă primul ajutor cu bună intenție, chiar dacă nu sunt specialiști, nu pot fi trase la răspundere civilă sau penală.
Asistenţii conversaţionali bazaţi pe inteligenţa artificială (AI) pot fi deosebit de convingători în a determina un alegător să îşi schimbe afilierea politică, chiar şi atunci când aceste programe informatice se bazează pe informaţii eronate, potrivit concluziilor formulate în două studii ştiinţifice publicate joi, informează AFP.
Google a făcut publice listele cu cele mai populare căutări ale românilor în anul 2025, iar rezultatele reflectă atât interesul pentru evenimentele majore din societate, cât și pentru divertisment și trenduri internaționale.
Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.
3
Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP.
4
Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP.
3
Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'.
2
Păpușa Labubu, kendama, idei de afaceri, dar și trecerea în neființă a unor persoane publice s-au aflat în topul căutărilor din 2025 pe Google, conform unei statistici publicate, joi, de către companie.
1
Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă
Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.
Citiți principiile noastre de moderare aici!