Ca sa nu mai aducem vorba de contrabanda (zilnica) cu tigari netimbrate din zona Fortuna. Sectia nr. 1 Politie pare neputincioasa in a preveni aceste furturi si a face curatenia in Vlaicu. Totusi, politistii Sectiei nr. 1 mai prind hoti.
ARAD. La sfarsitul anului trecut, doi tineri de 19 si 16 ani au furat bunuri din doua case de pe Calea Aurel Vlaicu. Anul acesta, politistii i-au prins.
“In urma cercetarilor s-a stabilit ca în 13 noiembrie 2014, tanarul de 19 ani ar fi patruns pe usa lasata descuiata intr-un imobil de pe raza cartierului Aurel Vlaicu, de unde ar fi sustras un laptop in valoare de aproximativ 600 de lei. Adolescentul este cercetat pentru infractiunea de furt, insa cercetarile sunt continuate pentru stabilirea intregii activitati infractionale a acestuia”, au declarat reprezentantii IPJ Arad.
In ceea ce-l priveste pe minorul de 16 ani, politistii Sectiei nr. 1 Politie il cerceteaza pentru furt calificat dupa ce s-a stabilit ca “la 1 decembrie 2014, minorul profitand de neatentia victimei, ar fi sustras un telefon mobil in valoare de aproximativ 800 de lei, dintr-o locuinta de pe Calea Aurel Vlaicu”.
Furturi pe banda rulanta in Vlaicu
Zona Vlaicu ramane "preferata" hotilor. Se fura orice: de la oglinda masinii la capacele de la rotile autoturismului sau laptopul din casa.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
2
5
UT Arad
A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă.
Mapamond
O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.
România
Președintele Nicușor Dan a trimis vineri Parlamentului spre reexaminare proiectul de lege privind metodele de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.
ARADON Sport local
Alți doi sportivi legitimați la CS Universitatea Arad au avut prestații bune la Oradea, în competiția juniorilor.
Local
Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.
Local
Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.
Local
Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR.
3
România
Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.
România
Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!