aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
GALERIE FOTO | Curtea Municipalului, „curățată” de alți 10 copaci

GALERIE FOTO | Curtea Municipalului, „curățată” de alți 10 copaci

De Sorina Ambruș
la 11 July 2024 16:27 Reactualizat la: 11 July 2024 16:29
21 Comentarii

GALERIE FOTO | Curtea Municipalului, „curățată” de alți 10 copaci

Foto: S.A.
11 July 2024 16:27 Reactualizat la: 11 July 2024 16:29
După ce în luna martie, au fost „rași” toți copacii din parcul situat în vecinătatea secției de Balneo-Fizio-Kinetoterapie, săptămâna trecută alți 10 copaci au fost puși la pământ. Zonele vor intra în reamenajare.
Scris de Sorina Ambruș - După ce în luna martie, au fost „rași” toți copacii din parcul situat în vecinătatea secției de Balneo-Fizio-Kinetoterapie, săptămâna trecută alți 10 copaci au fost puși la pământ. Zonele vor intra în reamenajare.

Trimite articolul

X
ARAD. Curtea Spitalului Municipal este în plin proces de modernizare, proces care a început în primăvara acestui an cu „defrișarea” parcului din curtea interioară, situat în vecinătatea secției de Balneo-Fizio-Kinetoterapie, unde au fost puși la pământ mai mulți arbori.

Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad transmitea, în luna martie, că arborii au fost tăiați în vederea reamenajării curții interioare:

„În perioada următoare, Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad va reamenaja curtea fostului Spital Municipal, iar acum au loc lucrări de defrișare a copacilor care reprezintă un pericol atât pentru siguranța cetățenilor, cât și a clădirilor. Tăierile se efectuează în urma solicitării și obținerii avizelor necesare de la Ocolul Silvic pe baza unei expertize efectuate de către reprezentanți ai acestei instituții. Astfel, au fost identificați și marcați arborii care trebuie tăiați. Mai apoi spațiul verde va fi reamenajat, pentru a putea asigura pacienților un spațiu adecvat pentru recreere”, a precizat ec. Daniel Kurunczi, director administrativ SCJU Arad.

Între timp, pe spațiul parcului rămas fără pic de umbră, nu s-a întâmplat mare lucru, în afară de faptul că locul a fost acoperit cu nisip și au fost amenajate alei pietonale. În schimb, au început alte tăieri de arbori, 10 la număr, care au fost „executați” cu aviz, în cursul săptămânii trecute.

Despre această nouă „defrișare”, reprezentanții Spitalului ne-au transmis umătoarele:

„Fiecare copac din curtea fostului Spital Municipal a fost verificat și evaluat de către o echipă de specialiști a Ocolului Silvic Arad și Primăriei Municipiului Arad, și au fost marcați atât copacii bolnavi, cât și cei care reprezintă risc de cădere. 16 copaci au fost marcați pentru tăiere, aceștia fiind bolnavi, unii cu risc de cădere, iar o parte dintre ei au fost tăiați în această săptămână. După tăierea copacilor marcați, în parcul spitalului se vor amenaja căile de acces, necesare circuitelor medicale între pavilioane și se va reamenaja spațiul verde. Până acum s-au reamenajat aleile pietonale în zona din spatele pavilionului în care funcționează secțiile Chirurgie Generală II, Urologie și Anestezie și Terapie Intensivă II”, a precizat dr. Daniel Kurunczi, director Adminstrativ SCJU Arad.

Când se va planta
Nu am reușit, însă, să aflăm exact când se va reface zona verde sau dacă se vor planta arbori deja crescuți care să readucă umbra în parc. Cert este că, deocamdată, pacienții și viziatorii au rămas fără „spațiu adecvat de recreere” cel puțin pe perioada acestei veri.

FOTO | Curtea Municipalului, „curățată” de alți 10 copaci

FOTO: S.A.

Trimite articolul

X
Taguri:
aviz ,
copaci ,
copaci bolnavi ,
copaci marcati ,
copaci tatiati ,
curte Municipal ,
curte Spital Municipal ,
defrisare ,
defrisare copaci ,
fara umbra ,
Ocolul Silvic Arad ,
reamenajare ,
reamenajare curte ,
SCJU Arad ,
Spital Municipal
21 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Bilbao says:
    July 11, 2024 at 6:17 pm

    În țările în care se respectă și protejează natura, se fac asemenea acțiuni în lunile de toamnă sau iarnă când păsările nu mai au pui în cuiburi! 😡😡😡

    Reply
    • pacientul fara umbra says:
      July 11, 2024 at 10:06 pm

      cra-cra

      Reply
      • Bilbao says:
        July 12, 2024 at 12:27 pm

        Și tu faci umbră degeaba

        Reply
  2. de ce says:
    July 11, 2024 at 6:28 pm

    si butucii ramasi de ce nu se scot?

    Reply
    • Anonim says:
      July 12, 2024 at 8:51 am

      IN POZE SE OBSERVA CAT DE ” BOLNAVI !!! ” ERAU COPACII…..

      Reply
  3. helmut says:
    July 11, 2024 at 6:57 pm

    dar nu se sesizeaza nimeni pentru acest macel??
    se vede ca avem primar padurar!! spor la taiat

    Reply
    • ticomatic says:
      July 11, 2024 at 10:52 pm

      Ti-ai raspuns chiar tu!Nimeni !Nu va tot plangeti,aveti ce v-ati (re)ales.

      Reply
  4. Carpaci Vilmos says:
    July 11, 2024 at 8:14 pm

    Măcar acum plantați pe drumurile județene si locale pomi si arborii

    Reply
  5. Toc says:
    July 11, 2024 at 8:27 pm

    La spital la sauna

    Reply
  6. imi says:
    July 11, 2024 at 8:32 pm

    trist ca fiecare amenajare la noi iImincepe cu taierea copacilor mai ales acum pe cod rosu

    Reply
  7. erji says:
    July 11, 2024 at 9:33 pm

    bai desteptilor, voi nu vedeti ca este din ce in ce mai cald, lumea cauta umbra si voi taiati copacii ? halal !

    Reply
  8. Crina says:
    July 11, 2024 at 10:19 pm

    O intrebare : de cand avem primar padurar ,in Arad se taie sute de copaci , dar cu lemnele ce se intampla ? unde ajung ?

    Reply
    • Anonim says:
      July 12, 2024 at 8:56 am

      Se dau ca ” ajutoare ” asa-ziselor persoane defavorizate,celor invatati cu nemunca….

      Reply
    • Paul says:
      July 12, 2024 at 8:07 pm

      Pai îți dau un exemplu concret:o asistenta își baga bucati de lemn în portbagajul mașinii, stăteam și o priveam de pe banca și deși vedea ca ma uit, nu s-a sinchisit măcar sa se oprească pana plec de acolo.

      Reply
  9. costel says:
    July 11, 2024 at 10:20 pm

    O intrebare : de cand avem primar padurar ,in Arad se taie sute de copaci , dar cu lemnele ce se intampla ? unde ajung ?

    Reply
  10. Robert says:
    July 11, 2024 at 10:47 pm

    Civilizatie zero!!!taiati copaci mari frumosi sanatosi ce tin umbra si ne dau oxigen bravo felicitări va doresc pe canicula asta insolație la toti care ati avut de aface cu acest macel de copaci sa crepati de caldura dobitocilor!!!!

    Reply
  11. faronbmw says:
    July 12, 2024 at 3:15 am

    se aude ca e bataie mare pe materialul lemnos e grea inparteala in functie de cine pe cine cunoaste

    Reply
  12. Cetatean says:
    July 12, 2024 at 12:14 pm

    Lupta contra copacilor din Arad continua cu succes. Nu mai are rost ca sa se mearga, ca si turisti, in Sahara. Cine este voievodul, care conduce ostirea in aceasta batalie ? Unde sunt ecologistii, ca sa strige pentru replantari ?

    Reply
  13. Cetățean says:
    July 12, 2024 at 3:42 pm

    Probabil că a trebuit să crească 100 de ani sa fie așa de mari și în câteva ore au fost tăiați. Doar pe distrugere se merge . Și apoi pe betonare . Piata mare acum se topește de căldură . Pavelele au fost instalate acolo . Nu e umbra nu e nimic verde ,nu sunt alei cu verdeață și umbra .Ci beton sub soare . Ce minte au specimenele care au gândit acel cuptor deschis , care te sufoca atunci când doar îl traverseazi ,ce sa mai stai pe o banca sub soarele torid . Doar un pom mai mare a rămas unde toți s.ar înghesui . Acel platou mare ,inestetic ,fara gust conceput .

    Reply
  14. f.b. says:
    July 13, 2024 at 6:05 am

    Nisip, ziceti?

    Reply
  15. Alexandrion says:
    July 13, 2024 at 11:51 am

    Unde ajunge lemnul din acesti arbori ?! Vreau sa vad un proces-verbal de predare a masei lemnoase rezultate din taierea acestor arbori ?!

    Reply
  16. Cele mai citite știri

    1
    Peste 20 de producători locali din Arad intră în programul „Raftul cu Bunătăți Locale”
    2
    A apărut ultima vrăjeală, ieftină, „marca Gigi Becali”
    3
    Începe lupta pentru locul în finala Ligii Naționale
    4
    S-au refăcut calculele: FCSB, tot mai departe de play-off!
    5
    Vladimir Putin afirmă că uciderea lui Khamenei este o crimă „cinică”
    6
    Reținut pentru șantaj și hărțuire după ce ar fi cerut bani sub amenințare
    7
    Ședință la Guvern privind situația românilor blocați în zona limitrofă Iranului
    8
    Galerie foto| Protecția Civilă, „mâna întinsă atunci când totul pare pierdut”
    9
    Semiluna Roșie iraniană anunță 555 de morți de la începutul războiului
    10
    Armata iraniană afirmă că a lansat atacuri asupra mai multor baze militare americane

    ARADON Sport local

    Începe lupta pentru locul în finala Ligii Naționale

    Mapamond

    Rusia atacă Ucraina cu rachete şi drone, ucigând cel puţin patru oameni
    Armata rusă a lansat un atac combinat cu rachete şi drone marţi dimineaţă asupra mai multor regiuni din Ucraina, ucigând cel puţin patru oameni, potrivit Forţelor Aeriene Ucrainene şi autorităţilor regionale, informează EFE şi Reuters.

    Advertorial

    Plante care cresc repede: ce alegi în această primăvară pentru o grădină verde în doar câteva săptămâni
    Primăvara este momentul în care toată lumea vrea rezultate rapide în grădină. După lunile reci, dorința de a vedea verdeață, flori și spații amenajate apare imediat, iar alegerea unor plante care cresc repede este cea mai simplă soluție pentru un efect vizibil într-un timp scurt.

    Mapamond

    UPDATE. Cel puţin opt morţi şi 83 de răniţi în urma prăbuşirii unui avion militar, în Columbia
    Accidentul unui avion militar care s-a prăbușit luni în sudul Columbiei a făcut cel puțin opt morți și 83 de răniți, potrivit autorităților locale, notează AFP.

    România

    FORT: România, printre statele UE cu cele mai ridicate accize și prețuri la motorină. Riscuri pentru transportul de marfă și al elevilor
    România se află în prezent printre statele Uniunii Europene cu cele mai ridicate accize și prețuri la motorină, nivel care generează riscuri imediate pentru transportul de marfă și pentru cel al elevilor navetiști, în condițiile în care operatorii nu își mai pot acoperi costurile, a declarat, luni, președintele Federației Operatorilor Români de Transport (FORT), Beniamin Lucescu.

    România

    Proiect: Adaos comercial limitat la 50% pentru benzină, motorină și materii prime utilizate pentru obținerea acestora
    Ministerul Energiei a publicat luni seara proiectul de ordonanță de urgență care prevede declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere și limitarea adaosului comercial practicat de operatorii economici care produc, importă, distribuie și/sau comercializează benzină, motorină și materiile prime utilizate pentru obținerea acestora. 2

    ARADON Sport local

    Viitorul Fântânele este lider în Liga 6 la fotbal
    ARAD. Profitând de faptul că echipa din Turnu a stat, Viitorul Fântânele a trecut pe primul loc în ultimul eşalon valoric al sportului rege judeţean, Liga 6.

    Mapamond

    Trump afirmă că o „schimbare de regim” este în curs în Iran
    Președintele american Donald Trump a declarat luni că o „schimbare de regim” este curs în Iran, amenințând în același timp că „va continua cu bucurie bombardamentele” dacă negocierile care au loc în prezent cu un grup de lideri iranieni eșuează, relatează AFP. 3

    România

    VIDEO
    Dacian Cioloș, candidatul României pentru funcția de secretar general al Organizației Internaționale a Francofoniei
    Dacian Cioloș, fost comisar european, este candidatul României pentru funcția de secretar general al Organizației Internaționale a Francofoniei.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.