aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
GALERIE FOTO| Istorie, artă și muzică la MuseumArad Reenact Fest și Noaptea Muzeelor

GALERIE FOTO| Istorie, artă și muzică la MuseumArad Reenact Fest și Noaptea Muzeelor

De Sorina Ambruș
la 24 May 2026 15:16

GALERIE FOTO| Istorie, artă și muzică la MuseumArad Reenact Fest și Noaptea Muzeelor

24 May 2026 15:16
Mii de oameni au participat, în weekend, la evenimentele organizate de Complexul Muzeal Arad în cadrul MuseumArad Reenact Fest și al Nopții Europene a Muzeelor, desfășurate în Parcul Copiilor, la Palatul Cultural, Sala „Clio”, Muzeul Memorial Universitar „Vasile Goldiș” și în centrul orașului.
Scris de Sorina Ambruș - Mii de oameni au participat, în weekend, la evenimentele organizate de Complexul Muzeal Arad în cadrul MuseumArad Reenact Fest și al Nopții Europene a Muzeelor, desfășurate în Parcul Copiilor, la Palatul Cultural, Sala „Clio”, Muzeul Memorial Universitar „Vasile Goldiș” și în centrul orașului.

Trimite articolul

X
ARAD. Parade medievale, tabere istorice, demonstrații de luptă, concerte, spectacole, ateliere interactive și expoziții deschise până după miezul nopții au făcut parte din programul pregătit de Complexul Muzeal Arad între 22 și 24 mai.
Programul a început vineri, în Parcul Copiilor, cu ateliere demonstrative antice și medievale pentru grupuri școlare. Participanții au putut vedea costume, arme, armuri și echipamente militare folosite în diferite perioade istorice. După-amiaza au continuat prezentările de costume, echipamente și tehnici de luptă.
Sâmbătă, taberele istorice au fost deschise publicului încă de la prânz. Programul a inclus prezentarea asociațiilor participante, demonstrații de luptă daco-romană și medievală, spectacolul de percuție „Tunetul Toboșarilor Asserculis”, reconstituirea „Încrucișarea armelor daco-romane”, momentul „Întoarcerea călăreților învingători”, „Povestea Cavalerilor: Sărbătoarea felinarelor”, prezentări despre evoluția armelor albe, lupte medievale demonstrative cu contact, teatru interactiv pentru copii, tir cu arcul, jocuri în tabere și expoziție cu produse artizanale.

FOTO | Parada MuseumArad Reenact Fest

 

Între orele 17 și 18, asociațiile participante au defilat pe traseul Piața Podgoria – Bulevardul Revoluției – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” – Bulevardul Revoluției – Parcul Copiilor. Reenactorii au traversat centrul orașului în costume istorice, armuri și uniforme militare, însoțiți de steaguri și tobe.
După paradă, programul a continuat în Parcul Copiilor cu „Măiestria Cavalerilor în Arenă”, prezentarea „Meșteșugul vânătoresc: Artemis – zeița fecioară a vânătorii cu șoimi” și reconstituirea „Mahomed al II-lea la Porțile Neamțului și țipătul din pădurea de țepe”. Seara de sâmbătă s-a încheiat cu spectacolul „Visul lui Oneiroi”, cu jonglerie cu foc și efecte speciale.

Demonstrații și concerte
Tot sâmbătă, în apropierea Palatului Cultural a fost amenajată aleea artiștilor „Intersecții ale artelor vizuale”. Ina Pricop, Linda Barkasz, Sofia Klemenco, Margareta Simó, Ovidiu Liber, Vasile Sandu, Maria Balea, Sorin Nicodim, Adrian Sandu, Bogdan Țigan, Siska-Szabó Hajnalka și Camil Păcurar au realizat demonstrații de pictură, desen și sculptură.

FOTO | Demonstrații și concerte

 

Sâmbătă seara, scena din Parcul Copiilor a găzduit spectacolul „Ritmuri de destin”, cu Carmen Tănase, Marius Bodochi și Cvartetul Astrum Noctis. De la ora 21, au urmat Andrei Arad, Florin Chilian și TVA – Trupa cu Valoare Adăugată, formată din Teo Boar, Vlady Cnejevici, Adrian Vascu și Dorin Andone. Repertoriul a inclus compoziții proprii și momente dedicate lui Florian Pittiș și Ioan Gyuri Pascu.

Ateliere și jocuri medievale
Duminică, programul din Parcul Copiilor a continuat cu ateliere demonstrative, deschiderea taberelor militare, activități interactive și jocuri medievale. Au mai fost incluse prezentări despre simboluri ale statutului social, măiestria călăreților, creșterea și dresajul cailor, un spectacol de magie și iluzionism, evocarea istorică „Titanomahia. Stăpânii războiului”, prezentarea „Lumina călătoare: lămpile care au iluminat, de secole, casele oamenilor”, reconstituirea „Calea Eroilor la Arad”, tehnici de luptă ale samurailor și mongolilor, demonstrații de șoimărit, dueluri și reconstituirea confruntărilor medievale dintre transilvăneni și otomani. Festivalul s-a încheiat la ora 18.

FOTO | Ateliere și jocuri medievale

 

Spații expoziționale
În paralel, Noaptea Europeană a Muzeelor a adus program prelungit în spațiile expoziționale. La Palatul Cultural au fost deschise expoziția de Arheologie, cu sala imersivă dedicată fortificației din Epoca Bronzului de la Sântana-Cetatea Veche, Muzeul de Științe ale Naturii, cu expoziția temporară „Planeta noastră în miniatură”, expoziția „Tezaur 1848-1849” și Pinacoteca muzeului.

FOTO | Noaptea Muzeelor ziua 1

 

Vizitatorii au putut vedea și expoziția „Cultura Cucuteni – O civilizație preistorică redescoperită”, cu 98 de artefacte din colecția Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui, precum și expoziția „55 de ani de aviație brașoveană (1968-2023)”, organizată de Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov. Sala „Clio” a găzduit expoziția internațională „AAmA Stars 2022-2026”, cu lucrări semnate de artiști contemporani din Europa, America și Asia.

Asociații culturale
La ediția a patra a MuseumArad Reenact Fest au participat asociațiile culturale „Kalotaszegi Turul NHE – Vulturii din Țara Călatei” Sălaj, „Tomis” Arad, „Tomis” Constanța, „Tomis” Galați, „Străjerii Cetății Neamțu” Târgu Neamț, Asociația Culturală „Ignis Vultus” Iași, „Ordinul Cavalerilor de Mediaș” Mediaș, „Ordinul Suveran Templier Sfântul Martin” Arad, „Asserculis” Târgu Mureș, „Daneland – Living History” Arad, „Castelul din Carpați” Deva, „Astra Dobrogeană” Constanța, „Dobrogea Străbună” Constanța, „Societas Falconis” Sibiu și „Lupus Dacus”.
Parteneri
În ceea ce priveşte Noaptea Europeană a Muzeelor, Complexul Muzeal Arad i-a avut ca parteneri în organizarea evenimentelor pe cei de le Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui, Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov, Cultural Foundation International Graphics Biennial Cluj, Asian & African and Mediterranean International Art Association, Cang Art Museum, Tagus International Center of Arts, AAmA Art Museum, Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” Arad, Federația „Dacan – Artele Marțiale Strămoșești” Arad, Asociația Culturală „Omnis Barbaria” Baia Mare, Asociația Culturală „Castrum Novis” Sibiu, Asociația „Kölcsey” Arad, Asociația Aviatorilor Brașoveni, colecționar Sicoe Gianin și echipa de robotică „Harambe Cartel” a Colegiului Național „Moise Nicoară” Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
arta ,
Complexul Muzeal Arad ,
evenimente ,
istorie ,
MuseumArad Reenact Fest ,
Muzeul Memorial Universitar Vasile Goldis ,
muzica ,
Noaptea Muzeelor 2026 ,
Noaptea Muzeelor Arad ,
Palatul Cultural ,
parcul copiilor ,
sala Clio ,
weekend
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Liderii PSD, PNL, USR, UDMR și Grupului parlamentar al minorităților naționale, chemați vineri la Cotroceni
    2
    Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)
    3
    Viceprimarul Lazăr Faur i-a solicitat demisia arhitectului şef al municipiului Arad!
    4
    Grecia mută un sistem Patriot în Creta pentru a contracara un eventual atac iranian asupra echipamentelor americane
    5
    Interviu JA. Avocatul Andrei Ioniță, Decanul Baroului Arad: „Avocații sunt o parte a comunității”
    6
    Cum poți cumpăra electrocasnice de bucătărie în rate, chiar dacă ai venituri variabile sau ești freelancer
    7
    FC Bihor a câştigat ediţia 3 a turneului de old-boys
    8
    Canicula amenință recordul lunii iunie, la Arad. Meteorologii estimează până la 39 de grade
    9
    Opt parohii vacante în Arad
    10
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei

    Mapamond

    Grecia mută un sistem Patriot în Creta pentru a contracara un eventual atac iranian asupra echipamentelor americane
    Grecia a mutat duminică o baterie antiaeriană Patriot în insula Creta, pentru a consolida acolo apărarea unei importante baze militare în fața riscului unor eventuale atacuri iraniene asupra instalațiilor unde sunt amplasate echipamente militare americane în partea de est a Mediteranei, relatează agenția EFE.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 23-08-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Ungaria reia, gradual, producția la centrala nucleară de la Paks
    Centrala nucleară de la Paks, singura din Ungaria, care acoperă, la capacitate maximă, 40% din generarea de energie electrică a țării, revine treptat la capacitate, operând deja la jumătate din puterea sa nominală, după reconectarea a șapte dintre cele opt turbine, relatează agenția EFE.

    UT Arad

    Richard Odada stă șase luni pe tușă!
    1

    ARADON Sport local

    Vine Memorialul „Ştefan Gog” la volei pe plajă

    Mapamond

    Niște alegeri ar fi „un tsunami care ar fractura Ucraina”, declară Zelenski
    Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a apreciat că alegeri în timp de război ar fi un pericol pentru țară după apelul controversat al fostului său ministru al apărării, Mihailo Fedorov, de a pregăti terenul pentru organizarea unui scrutin, relatează AFP. 3

    România

    Debitul Dunării va crește în zilele următoare până 1.550 mc/s, dar se menține sub media lunii august
    Debitul Dunării la intrarea în țară, secțiunea Baziaș, va crește spre sfârșitul săptămânii viitoare până la 1.550 mc/s, însă se va menține mult sub media multianuală a lunii august, de 3.900 mc/s, potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 22 - 29 august 2026.

    România

    Report de peste 4,20 milioane de lei la Noroc, pentru tragerea de duminică
    Un report de peste 1,76 milioane de lei (peste 335.600 de euro) se înregistrează la Loto 6/49, la categoria I, în timp ce la Noroc este în joc un report cumulat care depășește 4,20 milioane de lei (peste 800.500 de euro), a anunțat Loteria Română.

    ARADON Sport local

    Ultimele teste înaintea meciurilor pe puncte
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.