aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Grădiniță din fonduri europene, la Lipova

Grădiniță din fonduri europene, la Lipova

De Sorina Ambruș
la 23 December 2020 16:21 Reactualizat la: 23 December 2020 16:23
8 Comentarii

Grădiniță din fonduri europene, la Lipova

Foto: FAN
23 December 2020 16:21 Reactualizat la: 23 December 2020 16:23
Valoarea proiectului, care include și modernizarea unei străzi, este de peste cinci milioane de lei.
Scris de Sorina Ambruș - Valoarea proiectului, care include și modernizarea unei străzi, este de peste cinci milioane de lei.

Trimite articolul

X

LIPOVA. Agenția de Dezvoltare Regională Vest și Primaria Lipova au semnat, miercuri, contractul pentru investiția care vizează „Îmbunătăţirea calității vieţii populaţiei din Oraşul Lipova, prin modernizarea serviciilor educaționale și a infrastructurii rutiere care asigură accesul la aceste servicii”.

Prin acest proiect va fi reabilitată o clădire de pe strada Matei Corvin nr. 1, unde va funcționa o grădiniță cu program normal.

Investiția prevede, printre altele, consolidarea imobilului, izolarea termică a fațadelor și termoizolarea planșeului peste ultimul nivel, finisaje interioare, înlocuirea sobelor pe lemne cu o centrală termică electrică, dotarea cu boilere electrice pentru prepararea apei calde menajere, instalație de distribuție pentru încălzire centralizată și radiatoare, înlocuirea instalației de distribuție a apei calde de consum, instalarea de panouri fotovoltaice, realizarea unei noi instalații electrice, montarea de corpuri de iluminat tip LED, dotarea clădirii cu instalații de semnalizare, detecție și stingere incendiu, precum și amenajarea curții.

De asemenea, proiectul mai cuprinde și modernizarea străzii Ștefan cel Mare din orașul Lipova (carosabil, trotuare, parcare și spațiu verde).

Valoarea totală a investiției este de 5.374.051 lei, din care 5.190.273 lei reprezintă finanțare nerambursabilă, asigurată prin Regio-POR 2014-2020, Axa prioritară 13 – Sprijinirea regenerării orașelor mici și mijlocii.

Perioada de implementare a proiectului este de 35 de luni.

Trimite articolul

X
Taguri:
adr vest ,
au semnat ,
contract ,
fonduri europene ,
gradinita ,
investitie ,
modernizare ,
Primaria Lipova ,
proiect ,
servicii educationale
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. stefan says:
    December 23, 2020 at 4:31 pm

    marea parte din bani sunt ai romanilor, Romania plateste enorm la UE atat direct cat si indirect prin n-spe smecherii !! Romania se imprumuta la greu sa plateasca rata la UE. Din anul 2004/2007 nu a aparut nici o firma romaneasca care sa aiba puterea sa concureze pe piata si sa ofere salarii medii de 1000 de euro.

    Reply
    • .... says:
      December 23, 2020 at 10:12 pm

      ESTE! UMB-ul,cel cu autostrăzile se pare că plătește foarte bine.

      Reply
    • mig29 says:
      December 24, 2020 at 9:21 am

      Tovarase stefan, atentie!!! Tu la UE nu returnezi nici o rata , de la UE doar incasezi bani pe proiecte aprobate si in derulare ! Judetul Arad a beneficiat (si cheltuit efectiv) doar pe apa-canal (retele apa, retele canal -cam 290 km numai pe retelele noi de canalizare introduse in localitati din judet, 7 statii de epurare noi :-Nadlac, Pecica, Santana, Curtici, Pancota, Paulis, Siria)circa 140 milioane Euroi! Si Romania da plateste la bugetul UE contributia care ii revine (circa 1% din PIB)dar are la dispozitie de cel putin 3 ori mai multi euroi! Depinde de Romania sa-i cheltuiasca pe proiecte eligibile in toate domeniile: infrastructura mare si medie(autostrazi,drumuri expres, drumuri national-europene, cai ferate de mare viteza, etc.), mediu (apa si canal, colectare selectiva deseuri, etc.), agricultura (zootehnie, culturi vegetale, ape, paduri)-subventii+industrie alimentara, imm-uri, educatie , etc. Si in judetul Arad se consuma acuma la greu bani europeni in reabilitarea drumurilor judetene. Facand bilantul, cu toate birocratiile si coruptiile din Romania s-au atras mult mai multi bani europeni decat s-au virat. Mai uita-te tovarase stefan la rapoartele BNR! Si mai uitati-va si voi pesedeilor, peremisti si vadimisti pe forumul API-peundemerg si vedeti (prin miile de filmulete si poze si comentarii postate) unde se cheltuisc in prezent o parte din banii UE! Vedeti santierele de autostrazi (autostrada transilvania A3, autostrada sebes-turda A10, autostrada sibiu-pitesti A1, autostrada A7 din Moldova),de drum expres (craiova-pitesti), de cai ferate de mare viteza (simeria-ghioroc cu 9 poduri noi peste mures si 2 tunele pe valea muresului, brasov-sighisoara, sighisoara-simeria (care este gata), de sosele national-europene, de pasaje, de podul suspendat de la braila-galati (al doile ca marime din europa),etc. Si vedeti cu ochii vostrii unde se cheltuiesc banii atrasi UE (inca putini) si nu mai comentati ca militienii si absolventii de Stefan Gheorghiu in stil pur demagogic vadimist si habarnist!!!!!!!!!

      Reply
      • Cetatean says:
        December 24, 2020 at 11:35 am

        Mai uşor cu,infrastructura de apa canal.Sunt oameni care platesc canalul si mai trebuie sa si vitanjeze :))Contorizarea lasa de dorit,vezi in cat timp se face la Lipova !!!Pretul pe mc este foarte mare si asta pt. ca sunt pierderi de retea platite de oameni.La fel si cu , capuşarea oamenilor care platesc gunoiul la preturi de Germania.Ei pretind plata pe persoane si il vand pe tona :)frumoasa afacere

        Reply
      • Vizitator says:
        December 26, 2020 at 3:15 pm

        @ mig29 : parerea mea este ca Uniunea Europeana ajuta mult Romania

        Reply
  2. Venife says:
    December 23, 2020 at 5:24 pm

    “Perioada de implementare a proiectului este de 35 de luni.” Intrebarea ar fi : instalația de distribuție pentru încălzire centralizată e pe gaz sau pe combustibil solid? Intrebarea este pertinenta si ne-ar ajuta sa ne dam seama daca peste 3 ani Lipova , va fi racordata la reteaua de gaz…
    In alta ordine de idei, parca strada Stefan cel Mare a mai facut obiectul a 2 proiecte de reabilitare, in trecutul foarte apropiat.
    La ce semne arata politica locala, astazi, nu vedem nici un viitor ptr Lipova …vor fi inca 4 ani pierduri, urmand ca sa vina alte minciuni.

    Reply
    • Boby solo says:
      December 23, 2020 at 5:49 pm

      Viseaza frumos in continuare.Ce gaz!? Lipova e doar coruptie la greu cu totzi APEVistii pensionari de lux.Cancer cu metastaze.

      Reply
  3. Ady says:
    December 25, 2020 at 4:15 pm

    De ce nu ati facut o gradinita noua?
    Cladirea are niste crapaturi ca bagi piciorul in ele. De ce nu ati pus acele poze? Se poate vedea dinspre str Stefan cel Mare ca aceasta cladire nu se poate reabilita.
    Trebuia demolata si facuta una noua.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Cursuri gratuite de limbă și cultură chineză, la UAV
    3
    Nazare, despre creșterea pensiilor: Coaliția a decis înghețarea veniturilor pe anumite paliere pentru 2026
    4
    Campion pentru a 5-a oară!
    5
    FOTO | Învățământul românesc de excelență, încotro?
    6
    În arest după ce și-a bătut concubina
    7
    Zelenski îi cere lui Viktor Orban să nu blocheze aderarea Ucrainei la UE
    8
    Încep lucrările la pasaj: trafic restricționat pe Arad-Vladimirescu
    9
    VIDEO. Avion cargo prăbușit în SUA: Cel puțin șapte morți
    10
    Presiune imensă la UTA!

    Mapamond

    Administraţia Trump reduce durata de valabilitate a permiselor de lucru pentru imigranţi
    Administraţia Trump a anunţat joi reducerea duratei de valabilitate a permiselor de lucru pentru numeroase categorii de imigranţi, în cadrul unei serii de restricţii decretate în urma atentatului mortal care a avut loc săptămâna trecută la Washington, imputat unui afgan, informează vineri AFP.

    Mapamond

    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe AI sunt capabili să schimbe părerile alegătorilor, dezvăluie două studii ştiinţifice
    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe inteligenţa artificială (AI) pot fi deosebit de convingători în a determina un alegător să îşi schimbe afilierea politică, chiar şi atunci când aceste programe informatice se bazează pe informaţii eronate, potrivit concluziilor formulate în două studii ştiinţifice publicate joi, informează AFP.

    România

    Alegeri, vedete și jucării virale: ce au căutat românii pe Google în acest an
    Google a făcut publice listele cu cele mai populare căutări ale românilor în anul 2025, iar rezultatele reflectă atât interesul pentru evenimentele majore din societate, cât și pentru divertisment și trenduri internaționale.

    Local

    12 biserici arădene sunt ocrotite de Sfântul Ierarh Nicolae
    Sărbătorit mâine, 6 decembrie, Sfântul Nicolae este unul dintre cei mai populari sfinţi ai creştinătăţii.

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 3

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 5

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 3

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 2

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.