Guvernul Veștea nu a reușit să adune voturile necesare, iar Guvernul Bolojan rămâne interimar. Cu toate că au negociat cu toate partidele, guvernul propus de Veștea, cu spijinul PSD, nu a reușit să convingă prea mulți parlamentari care să îi ofere votul de încredere. Întreaga speranță a Guvernului Veștea stătea în voturile celor de la AUR. În plen, însă, George Simion, președintele partidului, a declarat ferm: „AUR nu trădează, iar toți cei din sală care nu sunt trădători vor părăsi încăperea”. Moment în care toți aleșii AUR, singurii asupra cărora plutea semnul de întrebare. Drept urmare, parlamentarii AUR s-au alăturat celor de la PNL, USR și UDMR care nu au participat la votul pentru învestirea guvernului. Cu tot cu „puciștii” din PNL și cu ceilalți parlamentari care au fost convinși să voteze cu Veștea, au fost adunate doar 189 voturi din necesarul de 233 necesare.
Încă înainte ca numărătoarea să fie finalizată, Adrian Veștea a declarat, resemnat, următoarele: „Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare, îmi pare rău că nu s-a putut materializa. Nu am avut o astfel de decizie din partea președintelui (n.r. discuție cu AUR), am considerat că este necesar și responsabil din partea mea, atâta vreme cât eram nevoit să treacă acest Guvern, să stau de vorbă cu toate formațiunile politice. La AUR am fost datorită unei invitații în care mi s-a spus că au să îmi prezinte o serie de proiecte care țin de economie. La USR nu am avut niciodată o invitație și nu am avut de ce să răspund. (…) Eu consider că am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria… Am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru”.
Imediat după vot, parlamentarii arădeni au dat primele declarații pentru ziarul nostru.
Senatorul PNL Glad Varga ne-a spus: „Când încerci să câștigi prin trădare, de cele mai multe ori ajungi să primești exact ceea ce ai oferit: trădare. Un guvern construit pe calcule de culise, pe voturi nesigure și pe sprijin obținut conjunctural nu poate oferi stabilitate. Cum poate funcționa o guvernare care depinde, zi de zi, de bunăvoința unor oameni care mâine își pot schimba poziția? România are nevoie de o majoritate asumată, de parteneri serioși și de un proiect clar de guvernare. Are nevoie de reforme reale, de reducerea cheltuielilor statului, de responsabilitate în administrarea banului public și de predictibilitate pentru cetățeni și mediul de afaceri. Mai ales, clasa politică trebuie să înțeleagă și să asculte vocea cetățenilor. Oamenii își doresc mai mult respect din partea statului, instituții care să lucreze pentru ei și decizii care să le facă viața mai bună, nu jocuri politice și lupte pentru supraviețuire de la un vot la altul. PNL a făcut și greșeli. Au existat decizii care au dezamăgit și momente în care partidul și-a schimbat direcția. Dar tocmai din aceste lecții vine obligația de a rămâne astăzi consecvenți și principiali. Credibilitatea nu se reconstruiește prin compromisuri de moment, ci prin respectarea cuvântului dat și prin asumarea unor decizii clare, chiar și atunci când sunt dificile”.
Senatorul USR Răzvan Anghel a declarat următoarele: „Cartelul anti-reforme a murit înainte să se nască! Această caricatură de guvern, născută din disperare și tranzacționism pe sub masă, a picat în Parlament. Românii au asistat în ultimele zile la cel mai cinic spectacol politic din istoria recentă. Nu există rușine suficient de mare să cuprindă tot ce au făcut în ultimele zile. Un premier desemnat alergând după voturi prin toate birourile și sediile de partid, lideri care ieri se declarau adversari ireconciliabili și care astăzi negociau funcții la aceeași masă, promisiuni făcute pe ascuns și ministere împărțite înainte să existe măcar o majoritate. Totul pentru putere. Nimic pentru România. Adrian Veștea nu a fost altceva decât un pion trimis în față de o caracatiță disperată să-și salveze privilegiile. Tentativa de a construi o majoritate adunând tot ce este mai nociv în politica românească, de la rețelele corupte din subterane și până la extremiștii pro-ruși de la AUR, a primit decontul meritat: eșecul total. Veștea a fost prezentat drept soluția. În realitate, a fost doar ambalajul. În spatele lui se aflau aceiași oameni, aceleași rețele și aceeași cultură politică ce a ținut România pe loc ani la rând. Au încercat o restaurație agresivă a regimului neo-FSN-ist, un model fanariot, risipitor și izolaționist, dar planul lor din laboratoarele sistemului s-a prăbușit. Au încercat să cumpere timp. Au încercat să cumpere loialități. Au încercat să cumpere tăcerea. Dar nu au reușit să cumpere legitimitatea. Înfrângerea acestui guvern este o veste proastă pentru cei care își imaginau că pot reveni la politica de dinainte. La ministere folosite ca surse de influență, la instituții transformate în feude și la bani publici împărțiți între apropiați. Apele s-au separat zilele acestea. Sunt ei, blocul corupției, anti-reformist și suntem noi, USR, ferm orientați spre Vest, cei care vrem să facem reforme și am arătat că se poate, cei care știm că România se poate moderniza doar prin integritate. Cei din sistem ne urăsc pentru că fiecare reformă pe care o propunem îi doare personal, le taie rețelele și le oprește jaful din bugete. Mergem înainte, cu fruntea sus, pentru un Arad dezvoltat și o Românie modernă!”.
Mai departe, deputatul USR Adrian Wiener a spus pentru ziarul nostru următoarele: „A fost o zi tristă și periculoasă, dar necesară. Pentru că s-au separat cât se poate de clar apele între principii și oportunism, între baroni și oameni de stat. După 37 de ani, încă avem o democrație fragilă care astăzi a fost pe punctul de a se transforma în cioburi pe mâna unor trădători din PNL ce vor ajunge rapid la coșul de gunoi al istoriei. Combinațiile PSD au ținut România captivă și acum o țin în blocaj. Mai mult, azi au legitimat extremismul prin vocea lui Veștea, cel dintâi pesedist. USR a fost și azi de partea bună a istoriei. USR rămâne constant valorilor și obiectivelor cu care am intrat în Parlament: decență, responsabilitate, reforme reale”.
Deputatul PNL Răzvan Cadar a declarat: „Umilință totală pentru Veștea și cei de la PSD care l-au susținut: s-au rugat degeaba de AUR și Simion. Guvernul susținut doar de PSD în Parlament a căzut cu mare zgomot mediatic. România nu merita această criză politică, acest scandal degeaba. În seara aceasta, PSD și președintele Nicușor Dan au legitimat AUR ca partid frecventabil. Nu știu cum vor întoarce această decizie. Un motiv în plus să meargă mai departe pe acest drum și să oficializeze această relație, printr-un guvern asumat și transparent: PSD – AUR”.
Deputatul PNL Geanina Pistru a spus: „Matematica olimpică n-a funcționat azi… S-au făcut calcule, s-au desenat formule și s-au împărțit roluri. Doar că au uitat un detaliu: România nu este o ecuație pe care o rezolvi din culise. Pentru mulți, <Formula Veștea> trebuia să fie marea mutare. În realitate, a început să semene tot mai mult cu un amestec politic în care fiecare a adăugat câte ceva: puțin Nicușor, puțin Grindeanu, multă strategie și prea puțină direcție. Uneori, problema nu este că nu ies cifrele. Problema este că nu există încredere. Poate au crezut că vor slăbi Partidul Naţional Liberal. Poate au crezut că vor crea rupturi și vor împărți oameni, dar astfel de momente nu slăbesc un partid, îl clarifică. Și, în final, a rămas un PNL mai puternic, în mâinile celor care îl construiesc, nu îl negociază”.
Fifor nu a răspuns
Singurul dintre parlamentarii de Arad interpelaţi pe marginea acestui subiect care nu a răspuns a fost, pe bună dreptate, Mihai Fifor, de la PSD. Toţi parlamentarii enumeraţi mai sus şi-au găsit câteva minute pentru a transmite, la cald, impresiile despre votul solicitat de Guvernul Veștea. Fifor, în schimb, a decis să trateze cu tăcere solicitarea ziarului nostru. Cu aceeași tăcere cu care a fost tratat, la rândul său, de George Simion.
Citiți principiile noastre de moderare aici!