aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Habarniștii din domeniul educației!

Habarniștii din domeniul educației!

De Sorina Ambruș
la 27 September 2022 14:59
5 Comentarii

Habarniștii din domeniul educației!

Foto: S.A.
27 September 2022 14:59
“Cei care lansează acuzele de plagiat sunt un fel de habarniști în domeniul educației”, a declarat Ministrul Cîmpeanu, la Arad, în contextul scandalului iscat în urma dezvăluirilor Emiliei Șercan. În același context, Sorin Cîmpeanu susține că se dorește, de fapt, blocarea legilor educației, iar cei care încearcă să facă asta sunt, pe de o parte, analfabeți puri, iar pe de altă parte, analfabeți funcționali.
Scris de Sorina Ambruș - “Cei care lansează acuzele de plagiat sunt un fel de habarniști în domeniul educației”, a declarat Ministrul Cîmpeanu, la Arad, în contextul scandalului iscat în urma dezvăluirilor Emiliei Șercan. În același context, Sorin Cîmpeanu susține că se dorește, de fapt, blocarea legilor educației, iar cei care încearcă să facă asta sunt, pe de o parte, analfabeți puri, iar pe de altă parte, analfabeți funcționali.

Trimite articolul

X

ARAD. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a fost prezent marți, la Arad, cu ocazia inaugurării noului cămin studențesc al Universității Aurel Vlaicu.

Cu această ocazie, oficialul a făcut o serie de declarații în contextul acuzelor de plagiat, făcute publice de Emilia Șercan, acuze care au ajuns deja în atenția întregii prese internaționale și a marilor agenți de investigații jurnalistice. Potrivit ministrului, ținta celor care fac astfel de acuzații este… blocarea legilor educației:

„Pe cei care își doresc cu orice preț să blocheze legile educației, îi anunț că nu vor reuși să facă acest lucru chiar dacă amestecă un subiect de interes pentru milioane de copii și tineri cu eventuale acuze la nivel personal. Lucrurile sunt total diferite, iar la nivel personal sunt oameni care nu sunt capabili să diferențieze un îndrumător de lucrări practice sau un caiet de seminar cu o lucrare științifică. Îndrumătorul de lucrări practice a fost realizat foarte profesionist, respectând toate regulile, în interesul studenților. Un îndrumător de lucrări practice cuprinde nomograme, cuprinde legi, cuprinde formule și scheme de calcul, cuprinde diagrame și tabele care nu pot fi schimbate și care nu trebuie să fie schimbate. Cei care lansează aceste acuze sunt un fel de habarniști în domeniu educației. Numele trecute pe îndrumător trebuie să fie al cadrului didactic care susține acele lucrări practice. Să treci nume precum Arhimede la autori, cred că nu era cazul. Este un mod de lucru specific, respectat întocmai pentru îndrumătoare de lucrări practice, pentru îndrumătoare de lucrări de proiect și pentru caiete de seminar, lucrări fără ISBN. Cei care doresc să blocheze aceste legi ale educației o fac prin faptul că pun în antiteză lucruri care țin de cariera unei anumite persoane. Sunt curios, după ce au fost preocupați de o teză de doctorat susținută în anul 2000, acum sunt preocupați de caiete de seminar, sunt convins că vor ajunge la lucrările de control din clasa a VII-a și sunt convins că vor găsi la un moment dat că am copiat ceva rezolvări dintr-o culegere de probleme sau dintr-un manual de matematică. După care sunt convins că vor găsi ceva ciorne de prin școala gimnazială”, spune ministrul Educației.

Politizează școala

Întrebat de ce ar dori cineva să blocheze legile educației, Sorin Cîmpeanu nu a reușit să dea un răspuns foarte exact, dar a dat vina pe încercarea unora de a politiza totul, inclusiv școala:

„Atunci când vrei să construiești sigur că nemulțumești, sigur că atunci când vrei să schimbi există o rezistență la schimbare, pe care o înțelegem, după cum există și o altă rezistență care este politică, venită tocmai de la cei care vor să depolitizeze școala. Toate lucrurile se pun în cheie strict politică, nicidecum în interesul elevilor și al studenților. Cei care fac asta sunt dintr-o anumită perspectivă analfabeți puri, din altă perspectivă analfabeți funcționali”.

Încurajați să ceară demisia

Referitor la solicitarea USR de a-și înainta demisia din funcția de ministru al educației, Sorin Cîmpeanu a precizat:

„Demisia pe care mi-o cere USR este o cerere firească din partea unui partid politic de opoziție. Pot să ceară, să continue să-mi ceară demisia, îi încurajez.”

Plagiatul ministrului

Emilia Șercan a publicat luni, în PressOne, plagiatul comis de ministrul educației, Sorin Cîmpeanu, care, potrivit celebrei ziariste, și-a însușit 92 de pagini din munca a doi profesori într-un curs universitar. Apoi le-a furat de tot lucrarea, semnându-se el!

Trimite articolul

X
Taguri:
acuzat de plagiat ,
Arad ,
dezvaluiri ,
educatie ,
emilia sercan ,
habarnisti ,
inaugurare camin studentesc ,
ministrul educatiei ,
plagiat ,
PressOne ,
Sorin Campeanu ,
UAV
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ion says:
    September 27, 2022 at 4:08 pm

    O venit plagiatorul la plagiatoare!

    Reply
  2. cinefil says:
    September 27, 2022 at 6:13 pm

    Pai individul asta, i-o facut la fel si pe cei o suta de intelectuali, academicieni, artiști plastici si scriitori de valoare pe care ii mai avem, si care i-or trimis o misiva semnata, impotriva acțiunii sale de distrugere a ceea ce a mai ramas bun in învățământul romanesc.

    Reply
  3. gogu says:
    September 27, 2022 at 6:36 pm

    Asta intr-o tara normala era cel mult un tractorist mediocru.

    Reply
  4. Alex. says:
    September 27, 2022 at 7:23 pm

    Nu sunt,nu fac parte din rândul HABARNIȘTILOR DIN ÎNVĂȚĂMÂNT UNDE AM ACTIVAT O VIAȚĂ! Habarnist ești dta.,traseit politic ordinar care,alături/împreună çu alți neaveniți în învățământ prin așa zisele reforme, în și de fapt distrugeți și ce a mai rămas bun!!! Până când nenorociților???

    Reply
  5. Condrea says:
    September 29, 2022 at 8:58 am

    Du-te bai și te împușcă!

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Prognoza ANM: Intervale cu vreme geroasă și perioade de încălzire accentuată a vremii, în următoarele două săptămâni
    2
    Mihalcea își pune la „bătaie” viața lui și a familiei
    3
    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    4
    Țigări în valoare de peste 95.000 de lei, descoperite în bagaje, la Nădlac
    5
    Instanța supremă cere sesizarea Curții de Justiție a UE cu privire la modificările la pensiile speciale ale magistraților
    6
    Serghei Lavrov nu vede niciun motiv de entuziasm cu privire la presiunea exercitată de Trump asupra Europei și Ucrainei
    7
    Obiective arădene, iluminate în roșu
    8
    Bărbat înjunghiat în cap, la Vladimirescu
    9
    Șeful Poliției Orașului Ineu, numit șef în municipiu
    10
    Drumurile din nord, gata în acest an

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 1

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.

    Mapamond

    Cine sunt cei patru astronauți care vor porni într-o călătorie în jurul Lunii
    Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.

    Mapamond

    Planul american în 15 puncte a fost transmis Iranului prin intermediul Pakistanului, afirmă oficiali pakistanezi
    Un plan în 15 puncte, care conține propuneri ale SUA pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, a fost transmis Teheranului prin intermediul unor mediatori pakistanezi, au declarat miercuri pentru AFP doi înalți oficiali de la Islamabad. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.