Pe acest sector a fost cea mai strânsă competiţie, Igaş având doi contracandidaţi de calibru, Cristian Poteraş şi europarlamentarul Petru Luhan. Igaş a obţinut 264 voturi, Poteraş- 173 şi Luhan-101.Cât despre celălalt candidat arădean, Eusebiu Pistru, deşi încă nu s-a încheiat numărătoarea, nu are cum să nu câştige funcţia de secretar executiv regional- zona Arad-Timiş-Hunedoara- Caraş, din moment ce nu a vut contracandidat.Consiliul Naţional de Coordonare este în plină desfăşurare, tabăra Blaga- în care se situează şi delegaţii arădeni, fiind câştigătoare pe toate liniile.
Igas i-a batut pe Poteras si pe Luhan
Reactualizat la:
ARAD. Arădeanul Traian Igaş a fost ales preşedinte al Comisiei de dezvoltare locală şi rurală a PDL, funcţie asimilată celei de secretar executiv pe domenii.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
România ocupă locul al treilea la nivel global în ceea ce priveşte rata de deţinere a locuinţelor, cu un procent de 93,9%, potrivit celui mai recent studiu realizat de Compare the Market.
România
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a anunțat miercuri că organizarea alegerilor locale și europarlamentare a costat aproximativ 250 de milioane de euro, a alegerilor parlamentare - 120 de milioane de euro, iar cele două alegeri prezidențiale, peste 300 de milioane de euro.
1
Local
Competiția se va desfășura la categoriile Open feminin și Open masculin, în două manșe, pe Pârtia Borlova de la Muntele Mic, în data de 6 februarie 2026, începând cu ora 10:00.
Local
Circulația tramvaielor se suspendă joi şi vineri pe tronsonul Piața Romană – Gara Aradul Nou.
Mapamond
Parlamentul European a decis miercuri, cu o majoritate simplă, să solicite Curții de Justiție a UE să evalueze dacă acordul UE-Mercosur este conform cu tratatele UE.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!