„Din păcate, observăm că această zonă de sud se suprapune cu bazinul electoral al domnului Ponta și al alianței socialiste. Nu am vrea să credem că singurul motiv pentru care guvernarea socialistă își îndreaptă atenția înspre județele din sud este simplul fapt că populația județelor din vest are alte preferințe politice. Românii sunt unii și aceeași peste tot în această țară, ei trebuie tratați cu aceeași unitate de măsură de Guvernul Ponta-Antonescu. În Arad, agricultorii se uită cum li se prăpădesc culturile sub ochi din cauza secetei, pagubele cele mai mari fiind la producția de porumb, floarea soarelui, legume. Din păcate oficialii ministerului nu au întreprins nici o măsură cu impact imediat pentru combaterea efectelor secetei, dar s-au mulțumit să îi acuze pe foștii miniștri. Răspunsul din partea reprezentanților fermierilor a venit prompt, nu la fel de prompt ca poziția ministrului, care avea pe biroul de lucru încă de la preluarea mandatului toate datele că seceta va zgudui puternic agricultura anul acesta. Suntem la peste 100 de zile de guvernare socialistă, iar arădenii sunt scoși de pe harta ministrului agriculturii”, conchide senatorul.
Igas spune ca Aradul este discriminat
ARAD. Senatorul Traian Igaş îl acuză pe ministrul agriculturii că, în privinţa efectelor secetei, acordă importanţă doar Sudului ţării, deşi în judeţul Arad au fost afectate peste 30.000 de hectare de culturi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
LIPOVA. Cele șapte persoane care au participat la o bătaie generală în Lipova, provocată de neînțelegeri legate de vânzarea/cumpărarea unui autoturism s-au împăcat, anunță avocatul unora dintre suspecți. Drept urmare, unele infracțiuni de care sunt acuzați de polițiști vor "dispărea" din dosar.
Local
VLADIMIRESCU. Un tânăr de 29 de ani, din județul Alba, a fost amendat cu 45.000 de lei, după ce a fost prins de polițiștii de la Transporturi în timp ce descărca un camion de moloz în Vladimirescu, în apropierea liniei de cale ferată.
România
KMG International reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni și precizează, într-un comunicat transmis sâmbătă, că atât vasul Safeen Elona, cât și proprietarul și operatorii acestuia nu figurează pe liste de sancțiuni internaționale emise și aplicabile în UE, SUA (OFAC), Marea Britanie sau Elveția.
UT Arad
ARAD. Despărțirea surprinzătoare dintre Dinamo și antrenorul Zeljko Kopic a dat naştere la speculații privind numele viitorului tehnician al „câinilor”, iar printre variantele vehiculate s-a aflat și antrenorul UTA-ei, Adrian Mihalcea. Unii s-au grăbit chiar să-l dea pe banca „câinilor roşii”.
Local
CNIR va angaja 75 de oameni pentru a putea administra marile proiecte de infrastructură.
Local
Un transport de 30 de kilograme de droguri a fost depistat pe Autostrada A1, după ce a intrat în țară pe la Nădlac.
România
Un bărbat de 34 de ani a decedat, sâmbătă dimineața, după ce ar fi fost atacat de un urs în zona localității Prod, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu.
Mapamond
Drone lansate de armata ucraineană au lovit vineri noaptea un depozit petrolier din regiunea rusă Krasnodar și o bază militară situată în apropiere de metropola Sankt Petersburg, a anunțat sâmbătă președintele ucrainean Volodimir Zelenski, citat de Reuters.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!