„Datoriile acumulate de CET, de-a lungul timpului, fac ca an de an – în prag de iarnă – arădenii să fie ameninţaţi cu sistarea energiei termice şi a apei calde. S-a ajuns aici din pricina incompetenţei lui Gheorghe Falcă şi a administraţiei PNL, cei care sunt principalii vinovaţi de situaţia creată. Faptul că actualul primar al Aradului stă cu mâna întinsă la Bucureşti arată lipsa de interes pentru o problemă stringentă a oraşului nostru. Nu îmi explic de ce nu se doreşte o analiză serioasă a ceea ce se petrece la CET, o societate subordonată Primăriei Arad. Alocarea de către Guvernul PSD-ALDE a sumei de cinci milioane de lei, adică peste un milion de euro, către CET Arad arată interesul actualului executiv pentru arădeni. Cu toate acestea, Gheorghe Falcă şi PNL Arad nu se opresc din a critica, zi de zi, guvernul. Este o dovadă de ipocrizie pe care orice om o poate foarte uşor observa”, a declarat Ilie Cheşa, consilier municipal PSD Arad.
Ilie Cheşa (PSD): „Nu se doreşte o analiză serioasă a situaţiei CET”
Ilie Cheşa (PSD): „Nu se doreşte o analiză serioasă a situaţiei CET”
Consilierul municipal PSD Arad Ilie Cheşa salută decizia Guvernului PSD-ALDE de a atribui o sumă importantă de bani CET-ului din Arad. De altfel, executivul a alocat fonduri şi către alte 12 oraşe din România, pentru ca în prag de iarnă oamenii să nu rămână fără căldură şi apă caldă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Rezultatele extragerilor din data de 08-02-2026 sunt următoarele:
Mapamond
Prim-ministrul ungar, Viktor Orban, a etichetat Ucraina, care este atacată de Rusia, drept inamic al propriei ţări, informează Reuters.
1
Local
144 de tone de azot erau depozitate fără a respecta normele legale de protecție a mediului, în apropierea Crișului Alb, la Șicula.
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani.
1
Mapamond
Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.
5
România
Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.
Citiți principiile noastre de moderare aici!