aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Ilie Cheșa, suspectat de fraudă cu fonduri europene

Ilie Cheșa, suspectat de fraudă cu fonduri europene

De Alin Gherasim
la 6 October 2025 14:31 Reactualizat la: 6 October 2025 14:44
12 Comentarii

Ilie Cheșa, suspectat de fraudă cu fonduri europene

6 October 2025 14:31 Reactualizat la: 6 October 2025 14:44
Ilie Cheșa, fostul viceprimar al Aradului, este cercetat și de Parchetul European, fiind suspectat de fraudarea fondurilor europene.
Scris de Alin Gherasim - Ilie Cheșa, fostul viceprimar al Aradului, este cercetat și de Parchetul European, fiind suspectat de fraudarea fondurilor europene.

Trimite articolul

X
Se întețesc problemele pentru Ilie Cheșa, fostul viceprimar al Aradului. După ce, în urmă cu mai puțin de o lună, Cheșa era chemat la audieri de către Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Timișoara, luni, 6 octombrie, fostul viceprimar a trecut pragul Parchetului European – Biroul Timișoara. Potrivit informațiilor pe care le deținem, procurorii europeni au efectuat, luni dimineața, mai multe percheziții la domiciliul lui Ilie Cheșa, dar și la apropiați ai acestuia, într-un dosar care vizează fraudarea fondurilor europene. Se pare că fostul viceprimar al Aradului ar fi folosit documente false pentru a obține bani europeni, în cadrul unui proiect derulat pe parcursul anului 2021, fiind vorba despre un proiect start-up de 40.000 de euro. În urma perchezițiilor, Cheșa, soția lui și cei doi apropiați care au fost vizați de descinderile procurorilor au fost duși la audieri la Timișoara, la sediul Parchetului European din orașul de pe Bega.
Fostul vice al municipiului este dus pentru a doua oară la audieri, în mai puțin de o lună de zile. În data de 11 septembrie, acesta a dat declarații la DNA, într-un dosar care vizează angajări fictive la Compania de Transport Public Arad. La momentul respectiv, Ilie Cheșa spunea că este vorba despre un dosar politic. Până în acest moment, Cheșa nu a putut fi contactat pentru a oferi un punct de vedere. Totuși, luni dimineața, la intrarea în Parchetul European, Cheșa a declarat presei din Timișoara, în speță celor de la opiniatimisoarei.ro, faptul că și de această dată este vorba despre acuzații false, iar la baza perchezițiilor ar sta sondajele de opinie din Arad, care ar indica faptul că Ilie Cheșa ar avea un procent de 21 la sută din intenția de vot a arădenilor.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cu fonduri europene ,
Fostul viceprimar al Aradului ,
Ilie Chesa ,
Parchetul European ,
suspectat de fraudă
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Georgi says:
    October 6, 2025 at 3:20 pm

    Cine știe de Bilă,nu e surprins …trecutul revine,e ca moda.

    Reply
  2. Dealerul de proști says:
    October 6, 2025 at 3:29 pm

    Da,da,doar răzbunări politice, ei, infractorii sun precum zăpada.

    Reply
  3. BRATUL LUNG AL REVOLUTIEI says:
    October 6, 2025 at 4:19 pm

    Maurul si-a facut datoria, deci poate sa dispara! Uitati-va bre, ca Parchetul actioneaza si bratul lung al Codrutei l-a ajuns pre Chesa! Oare pre Don Falcone il va ajunge??!!

    Reply
  4. putin cate putin says:
    October 6, 2025 at 4:55 pm

    A inceput de ieri sa cada….lucruri bune ca politrucii,indiferent de clanul mafiot din care fac parte,sunt luati la intrebari ; ei sustin ca dosarele au caracter politic,si au dreptate,caci daca erau oameni de rand,cu respect fata de lege,nu erau anchetati,insa fiind oameni (?!) politici,dosarele au acest caracter. La mai mare !!!

    Reply
  5. PueMsd says:
    October 6, 2025 at 5:16 pm

    Acest Chesa controla o firma de dezinfectie/dezinsectie ce activa prin spitalele din Arad.
    Oamenii se mirau de infectii si gandaci ce erau…
    Sper sa intre unde ii e locul.

    Reply
  6. Helmut says:
    October 6, 2025 at 5:33 pm

    e mâna faraonului

    Reply
  7. Etc says:
    October 6, 2025 at 5:41 pm

    Hai chiar?! Nici nu-mi imaginam ca-i posibil…

    Reply
  8. Bila says:
    October 6, 2025 at 6:00 pm

    Parchetul european se ocupa cu proiecte de 40 de mii de euro ?

    Reply
    • E. U. says:
      October 6, 2025 at 8:58 pm

      Și de un euro! Sunt bani ale contribuabilului european!

      Reply
  9. Gornicu says:
    October 6, 2025 at 8:42 pm

    L-am votat

    Reply
  10. Alin says:
    October 6, 2025 at 8:55 pm

    Împărate ,nu se credeam în stare de așa ceva Nu așa se elimină adversarii ci prin vot corect și direct

    Reply
  11. Marble Viceroi says:
    October 6, 2025 at 8:57 pm

    No Bila. Ce tam spus io. Lasa dreak politica si hai sa ne vedem noi de Marblele noaste si de masinile second hand. Tu nu si nu ca tu sti Mann bine ca daca intri in politica poti fura linistit. No amu??? No vezi. Sper sa rezolvi problema si sa vi sa vedem cum facem cu tigarile si eventual ne deschidem si un salon de infrumusetare asa de ochi lumi, sti tu ce vreau sa zic.

    Reply
  12. Cele mai citite știri

    1
    Adrian Mihalcea vorbește despre play-off
    2
    Pentru garantarea securității în Ucraina este nevoie de un regim ucrainean prorus, susține Lavrov
    3
    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    4
    Tyutyundzhieva este noul pivot de la FCC UAV Arad
    5
    Minorul de 13 ani implicat în crima de la Cenei, preluat în regim de urgență de DGASPC Timiș. Drepturile părintești, suspendate temporar
    6
    Peste 55.000 de semnături pentru interzicerea fumatului electronic în toate spațiile închise. Se cere modificarea legislației
    7
    A murit Tal Berkovich, fostă concurentă la Chefi la cuțite. Avea doar 41 de ani
    8
    Se acoperă gropile de pe DN79 şi DN7
    9
    Cât de mare este riscul unei răspândiri la nivel global a virusului Nipah. Ce declară OMS
    10
    2025, un an plin pentru Complexul Muzeal Arad

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 1

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.

    Mapamond

    Cine sunt cei patru astronauți care vor porni într-o călătorie în jurul Lunii
    Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.

    Mapamond

    Planul american în 15 puncte a fost transmis Iranului prin intermediul Pakistanului, afirmă oficiali pakistanezi
    Un plan în 15 puncte, care conține propuneri ale SUA pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, a fost transmis Teheranului prin intermediul unor mediatori pakistanezi, au declarat miercuri pentru AFP doi înalți oficiali de la Islamabad. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.