aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Imaginile groazei. Mărturia unui pasager din autobuzul lovit de TIR în Zona Industrială

Imaginile groazei. Mărturia unui pasager din autobuzul lovit de TIR în Zona Industrială

la 28 June 2019 12:37 Reactualizat la: 28 June 2019 12:37

Imaginile groazei. Mărturia unui pasager din autobuzul lovit de TIR în Zona Industrială

28 June 2019 12:37 Reactualizat la: 28 June 2019 12:37
Unul dintre pasagerii aflaţi în autobuzul lovit de TIR povesteşte, detaliat, accidentul din Zona Industrială, dar şi urmările evenimentului.
Scris de Alin Gherasim - Unul dintre pasagerii aflaţi în autobuzul lovit de TIR povesteşte, detaliat, accidentul din Zona Industrială, dar şi urmările evenimentului.

Trimite articolul

X

ARAD. Alexandru Paveloiu este un arădean care s-a aflat în „autobuzul groazei” în noaptea de joi spre vineri, când mijlocul de transport în comun a fost lovit din plin de un camion. Acesta a decis să povestească detaliile accidentului, dar, mai important, ceea ce s-a întâmplat după aceea. Totul, pentru ca, altă dată, oamenii să aibă o altă reacţie, să iasă din blocajele psihice provocate de un asemenea şoc. Pentru a nu altera, în vreun fel, emoţia transmisă de textul scris de Alexandru Paveloiu, vom reda integral postarea acestuia de pe o pagină de socializare.

Niște gânduri despre ceea ce s-a întâmplat aseară.
Aseară a fost furtună, au fost ceva probleme la Leoni din cauza asta. Predarea mea de schimb a durat o idee mai mult.
23:15 fuga spre autobuz
Am ajuns în parcarea Leoni unde autobuzele așteaptă oamenii să îi ducă spre casă.
“Ce bine că am ajuns și nu rămân pe jos.”
M-am stresat puțin la lucru, dar am lăsat pentru colegul care a venit după mine totul relativ ok. “Mâine când vin băieții grei, vor rezolva ei restul.”
Urc în autobuz. Scot telefonul. Socializăm Facebook, Messenger, Insta
23:20 pornim. Privirea în telefon
*câteva minute mai târziu*
Eu: “Haha” pe mess.
Se simte agitație în autobuz. Ridic privirea mă uit pe geam:
Ditamai fucking TIR-ul vine spre noi direct cu viteză.
“Să mori tu”. Asta a fost singura chestie care mi-a trecut prin cap.
*bum* din plin. Văd telefonul cum zboară din mână.
“P..a mai sun la poliție, nu mă așteptam să mor astăzi.”
Următoarea scenă:
Lumea pe jos. Habar nu am dacă lumea vorbea sau era zgomot afară. La mine în cap era mult zgomot static. În jur, extraordinar de multă sticlă.
“Nicio șansă să găsesc telefonul să sun la poliție”
O doamnă în fața mea își ținea strâns telefonul în mână.
– Mă auziți?
– …. 《mă privea în ochi, dar cumva prin mine》
– Mă înțelegeți? Puteți să sunați la poliție?
– …a
– Pot să iau telefonul să sun la poliție?
– …
Pun mâna pe telefon, îl iau să sun.
– Ăsta e al meu, nu mi-l lua. Unde te crezi?
Mă uit în jur, aceleași priviri moarte.
“Ok, nu am cu cine. Trebuie să îi scoatem la aer și vedem dup-aia”
Mă duc la ușă. Ușile de la autobuz sunt blocate. Trag de ușă, dar revine înapoi.
– Sunt blocate ușile. Trebuie tras mai tare.
Mă întorc. Ceva copilaș creț. Mă uit la el șocat că este conștient de mediul înconjurător. Îmi clipește. Doamne, nu cred, ce bine!
– Hai ajută-mă să deschid ușile!
Cobor. Țin de ușă. Coboară și el.
– Nu mă interesează ce vrei să faci, sună la poliție!
Țin de ușă. Mai coboară unul sau doi.
Apare un tip în pantaloni scurți la ușile din față care sunt închise. Dă cu palmele în geamurile de la uși. Urlă pe șoferul nostru. Mi-am dat seama că e șoferul de TIR.
– Mori! Ești prost! Handicapatule! Omori oameni! Cine ți-a dat permisul?!
Șocat. Exact de tine nu are nevoie acum toată situația. Mă întorc la creț care era cu telefonul în mână.
– Ai sunat la poliție?
– … 《privirea prin mine》
– Deblochează telefonul, formează 112 și cheamă poliția.
Îl văd confuz cum deblochează telefonul. Îl iau, formez 112 și sun.
Nu răspunde nimeni. Cum…? Mai sun o dată. În continuare nu răspunde nimeni. Mă uit la telefon. Am sunat bine. Sună, dar nu răspunde. Simt cum mi se prelinge transpirația în ochiul stâng. Pun mâna pe frunte: sânge. Fuck… sunt plin de cioburi. Peste tot. Dau ochelarii jos și mă bucur că nu mi-au intrat cioburi în ochi.
Aici cumva am pierdut ce se întâmplă în jur. Îmi dau seama că sunt mulți oameni afară, eu nu mai țin de ușă. Mă uit în autobuz, mai sunt oameni. Ușile sunt deblocate.
Urc în autobuz, lumea mai era pe jos, alții filmau și pozau. Țip la ei să iasă afară. Îi mut fizic afară pe fiecare.
Stau în ușa autobuzului și urlu:
– A sunat cineva la salvare?
Nimeni: nimic.
-A sunat cineva la 112?
Câțiva spun ca da, dar nu a răspuns.
Mă întorc în autobuz. Este un bătrânel, săracul, praf. Îl ajut să coboare. Îl pun pe iarbă. Rog pe cineva să vorbească cu el.
Mă întorc înapoi. Mai o doamnă.
Mă întorc. Au rămas 2 doamne destul de rău. Încerc să o dau jos pe cea agitată. Căuta telefonul. Panicată. Irațională. Ea nu pleacă fără telefon. Încerc să caut telefonul. Nu găsesc. Mai era o tanti mai bătrână, stătea în fund.
– Haideți să coborâm.
– Mă doare spatele. Nu mă mișc.
*f…k* ok stăm aici.
Panicată, peste tot o mișca. Își căuta telefonul. Îmi dau seama că nu am cu cine. Mă întorc spre tanti:
– Haideți să ne mutăm pe celălalt scaun.
O mut. Peste tot spartă: pe gât, pe ceafă, în ureche, pe frunte ditamai spărtura cu carnea pe afară. Mă duc în ușa autobuzului.
– Are cineva un șervețel?
Primesc unul.
– Am nevoie de mai multe!
Primesc un pachet.
Șoferul nostru a desfăcut trusa de prim ajutor. Plin de pansamente. Iau pansament. Apăs cu mâna stângă pe rana din față, cu mâna dreaptă ceafa, să nu îi împing capul.
Timp de ceva minute, habar nu am, conversația a fost:
– Mă doare spatele. Nu mai pot, mă doare.
– Știu. O să treacă. Hai să respirăm împreună. Inspirăm pe nas, expirăm pe gură. Inspirăm pe nas, expirăm pe gură.
Apare și un pulete la geamul care era spart. M-am enervat îngrozitor. Era cu ţigara, el fuma și se uita.
– DU-TE-N P…A MEA DE AICI CU ȚIGARA!!
– Uite, se aud sirene, o să vină medici și o să fii bine.
Apare Laurentiu Ioan Bandi:
– Ești ok? Te ajut?
– Stai afară. Când vin medicii trimite-i direct aici.
Apar descarcerările, SMURD.
M-au întrebat ceva, dar nu stiu ce. Eram bucuros enorm că au apărut.
– O doare spatele și e rănită.
I-au pus mâinile pe urechi și îi ținea capul.
Șoferul nostru era încă acolo.
– Mai bine muream eu. Mai bine muream eu.
I-am dat o palmă și l-am luat în brațe:
– Nu a murit nimeni. Nu vorbi cu așa ușurință de o viață de om
Au apărut medicii, și-au făcut treaba foarte profi. Sunt plin de sânge pe mâini. Nu este al meu..

Concluzii:
În total 12 răniți, 4 mai grav, dar nu în stare gravă. Cred că 3-4 persoane au fost internate.
Nu suntem capabili să gândim singuri.
Am fost atât de încordat și de concentrat. Dacă nu aș fi fost mă căcam pe mine de frică.
Am înțeles de ce creierul intră în stare de șoc când se întâmplă astfel de chestii.
Mii de oameni merg cu autobuze de fabrică care sunt super aglomerate – nu interesează pe nimeni.
Intersecția prin care am trecut, trece pe acolo toată populaţia din zona industrială, cu toate acestea intersecția nu este luminată deloc – nu interesează pe nimeni.
Scuze pentru postarea lungă, dar aveam nevoie să îmi iau de pe piept tot ceea ce s-a întâmplat.
PS: sunt ok fizic. Mă doare creștetul capului puțin, mușchiul mâinii mă doare destul de tare, mă doare gâtul când întorc capul spre stânga, iar degetele sunt pline încă de mici cioburi. Și mă bucur că sunt în viată. Neașteptat sentiment.

Mai jos, aveţi linkul spre postarea lui Alexandru Paveloiu:
https://www.facebook.com/Paveloiu/posts/2776169485744661

http://www.aradon.ro/impact-intre-un-autobuz-si-un-tir-in-zona-industriala-vest-arad-zece-victime/2277531

 

Trimite articolul

X
Taguri:
accident ,
Arad ,
Zonă Industrială
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Yasmina Rus, bronz în Ungaria
    3
    Simion: Ne dorim să fim implicați în formarea viitorului guvern
    4
    Cu ochii pe munca la negru
    5
    Rusia cere ambasadelor străine să evacueze Kievul înaintea unor eventuale lovituri de represalii pe 9 mai
    6
    Peiu: AUR nu va susține niciodată un Guvern din care nu face parte
    7
    Reguli noi pentru străinii din România
    8
    Festival de meciuri „acasă”
    9
    Suciu (BNR): În perioada următoare probabil vom asista la variații ale cursului, în ambele direcții
    10
    Simion: Fac un apel la toţi etnicii maghiari care vor să aibă reprezentare politică să se înscrie în AUR

    Local

    Cu ochii pe munca la negru
    ITM Arad a depistat mai multe cazuri de muncă nedeclarată în rândul companiilor de transport pasageri, livrări şi curierat.

    Local

    Cod portocaliu de caniculă în Arad!
    Temperaturile vor ajunge până la 37 de grade, vineri, în Arad, fiind emis și un cod portocaliu de caniculă.

    Local

    Detalii despre CFR-iștii arădeni acuzați de delapidare
    Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad a dat detalii despre cei patru CFR-iști acuzați de delapidare în formă continuată și o femeie acuzată de complicitate.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Joi, 24 iunie 2026

    ARADON Sport local

    Cinci convocări sub panoul tricolor juvenil
    ARAD. Secția de baschet a CSŞ Gloria Arad primește o nouă confirmare a valorii sale, dovadă cele cinci convocări sub tricolor.

    Mapamond

    Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi, în urma cutremurelor din Venezuela
    Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,5, care au zguduit țara miercuri seara (ora locală), transmit agențiile EFE și Reuters.

    Evenimente

    Drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului
    ARAD. Iubitorii de mişcare în natură sunt invitaţi sâmbătă, 27 iunie, la o drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului, organizată de Asociaţia pentru Turişti Nefumători şi de Ocrotire a Naturii „Veniţi cu Noi!” Arad.

    Local

    Opt parohii vacante în Arad
    Între acestea se află şi două destul de... tentante – una în Protopopiatul Arad, alta în Protopopiatul Lipova.

    Mapamond

    Cutremure devastatoare în Venezuela
    Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbuşite în Caracas. Numărul victimelor poate fi de zeci de mi.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.