aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
În Arad, mor mai mulţi decât se nasc

În Arad, mor mai mulţi decât se nasc

la 15 January 2019 06:54 Reactualizat la: 15 January 2019 12:52

În Arad, mor mai mulţi decât se nasc

<p>FOTO: VALENTIN GORAN</p>
15 January 2019 06:54 Reactualizat la: 15 January 2019 12:52
Acestea sunt datele indicate într-un raport comparativ al Institutului Naţional de Statistică.
Scris de Diana Dutu - Acestea sunt datele indicate într-un raport comparativ al Institutului Naţional de Statistică.

Trimite articolul

X

Numărul născuţilor vii (natalitatea) a scăzut cu 0,5 la mie, în judeţul Arad: de la 3.129 născuţi vii (8,9 la mia de locuitori) în primele luni din 2017 la 2.958 născuţi vii (8,4 la mie) în primele nouă luni din 2018. Cifrele Institutului Naţional de Sănătate Publică indică faptul evoluţia negativă a fost decisă în mediul urban, unde numărul născuţilor vii a scăzut de la 1.809 (9 la mie) în perioada ianuarie-septembrie 2017 la 1.619 (8,1 la mie) în aceeaşi perioadă din 2018. Vorbim, deci, de o scădere a natalităţii de 0,9 la mia de locuitori din urban. În mediul rural, s-a înregistrat creştere a natalităţii de 0,2 la mie: de la 1.320 de născuţii vii (8,6 la mie) în primele nouă luni din 2017 la 1.339 (8,8 la mie) în perioada similară din 2018.

Faţă de primele nouă luni din 2017, numărul de decese generale (mortalitatea) a scăzut în primele nouă luni din 2018, de la 4.698 (13,3 la mie) la 4.328 (12,3 la mie). Pe medii, decesele generale şi mortalitatea scad de asemenea şi menţin tendinţa. Cele mai numeroase decese s-au înregistrat în mediul urban: 2.200 (11 la mie) în perioada ianuarie-septembrie 2018 (totuşi, în scădere faţă de perioada similară din 2017, când au fost 2.490 de decese, adică 12,5 la mie). Dacă în urban am avut o scădere a mortalităţii de 1,5 la mie, în mediul rural scăderea a fost de doar 0,5 la mie: de la 2.208 decese (14,5 la mie) în primele luni din 2017 la 2.128 (14 la mie) în primele nouă luni din 2018.

Sporul natural

Evoluţia numărului de născuţi vii şi cea a deceselor generale a determinat în primele nouă luni din 2018 o scădere a sporului natural de la -1.569 (-4,4 la mie) în primele nouă luni din 2017 la -1.370 (-3,9 la mie) în primele nouă luni din 2018. Pe medii, sporul natural scade de asemenea, în urban cu -0,5 la mie (de la -681 la -581) iar în rural cu -0,6 la mie (de la -888 la -789) în primele nouă luni din 2018.

Mortalitate infantilă

Numărul deceselor sub un an (mortalitatea infantilă) a scăzut semnificativ în primele nouă luni din 2018 faţă de primele nouă luni din 2017 de la 24 de decese (7,7 la mia de născuţi vii) la 13 decese (4,4 la mie). Aradul stă foarte bine din acest punct de vedere, la nivel naţional, clasându-se pe locul 38 din cele 41 de judeţe şi municipiul Bucureşti. Doar Timiş, Giurgiu, Dâmboviţa şi Bucureşti înregistrează o rată a mortalităţii infantile mai scăzută decât judeţul Arad.

Comparativ cu perioada ianuarie-septembrie 2017, în perioada similară din 2018 decesele infantile din Arad s-au păstrat la acelaşi nivel în urban (5 decese), în timp ce în rural mortalitatea infantilă a scăzut de la 19 decese (14,4 la mie) în primele nouă luni din 2017 la 8 decese (6 la mie) în primele nouă luni din 2018.

Mortalitatea neonatală precoce (decesele survenite la 0-6 zile) s-a păstrat la acelaşi nivel în primele nouă luni din 2017 şi 2018: 8 decese la mia de născuţi vii. Mortalitatea neonatală (decesele survenite la 0-27 de zile) a scăzut de la 10 la 8 (0,5 la mia de născuţi vii) în perioada ianuarie-septembrie 2018 faţă de aceeaşi perioadă din 2017. Mortalitatea postneonatală (decesele surenite de la 28 la 365 de zile) a scăzut semnificativ la la 13 la 5 (2,5 la mia de născuţi vii) în primele nouă luni din 2018 comparativ cu primele nouă luni din 2017.

Mortinatalitate

Numărul de născuţi morţi la o mie de născuţi vii şi morţi (mortinatalitatea) a crescut de la 14 (4,7 la mie) în primele nouă luni din 2017 la 22 (7,4 la mie) în primele nouă luni din 2018. Aşadar, indicele de mortinatalitate a crescut cu 2,7 la mia de născuţi. Cea mai mare creştere (5,1 la mie) s-a înregistrat în mediul rural: de la 4 născuţi morţi (3 la mie) în perioada ianuarie-septembrie 2017 la 11 născuţi morţi (8,1 la mie) în aceeaşi perioadă din 2018. În mediul urban, creşterea mortinatalităţii a fost de doar 1,2 la mie.

Din nefericire, la acest capitol ne aflăm între primele judeţe din ţară. Ne întrec doar Brăila, Mureş şi Hunedoara, care au un indice de mortinatalitate mai ridicat decât Aradul.

Fără deces matern

Mai precizăm că în primele nouă luni din 2018, la nivelul judeţului Arad nu a fost înregistrat niciun caz de deces matern. La nivel naţional medicii au raportat 15 decese materne în perioada ianuarie-septembrie 2018.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
mortalitate ,
natalitate ,
statistica
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    „Chișineu Criș Cup”, încă un turneu reușit
    3
    USR își menține decizia de a nu forma o majoritate cu PSD și va propune PNL un acord politic
    4
    Programul UNDERGROUND 16. Miercuri, 24 iunie 2026
    5
    Analiză AEI: România, pe primul loc în UE la povara reală a prețului la energie electrică
    6
    Donaţii pentru centrul monahal de la Frumuşeni
    7
    Recepția de Ziua Europei de la Cotroceni - anulată. Vizita Robertei Metsola va fi reprogramată
    8
    Bolojan: E răspunderea PSD să vină cu o propunere pentru criza creată. Dacă nu au o soluție, trebuie să recunoască
    9
    „Europe Day – Europa la noi acasă”
    10
    Pistol cu aer comprimat, descoperit de poliţiştii de frontieră de la Nădlac

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Miercuri, 24 iunie 2026

    Local

    Viceprimarul Lazăr Faur i-a solicitat demisia arhitectului şef al municipiului Arad!
    ARAD. Nu a fost prea linişte, miercuri dimineaţă, în unele birouri din Primăria Municipiului Arad. Potrivit unor surse din cadrul instituţiei, arhitectului şef Emilian-Sorin Ciurariu i s-ar fi solicitat demisia de către viceprimarul Lazăr Faur. 3

    Evenimente

    „Ultimul viking”, proiectat în premieră la Cinematograful „Arta”
    Filmul, care îmbină comedia neagră, drama și thriller-ul, spune povestea a doi frați într-o fugă improbabilă.

    Evenimente

    Bulevardul se deschide din nou
    Primăria ne propune promenadă, gastronomie și programe artistice la o nouă ediție Open Boulevard. 2

    România

    Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
    Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.

    România

    Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
    Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.

    Local

    VIDEO
    Patru bărbați reținuți, după ce au furat motorină dintr-un depou al CFR
    4

    România

    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
    Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
    Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.