aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Încă o investiție ratată de Arad: STIHL investește 125 de milioane de euro la Oradea

Încă o investiție ratată de Arad: STIHL investește 125 de milioane de euro la Oradea

De Eugen Rogojan
la 28 June 2022 18:57
20 Comentarii

Încă o investiție ratată de Arad: STIHL investește 125 de milioane de euro la Oradea

Foto: EPA/FRANZISKA KRAUFMANN
28 June 2022 18:57
Managementul bun al orașului Oradea și județului Bihor dă, din nou, roade. Dar și o lecție Aradului, despre cum ar trebui tratați potențialii invetitori.
Scris de Eugen Rogojan - Managementul bun al orașului Oradea și județului Bihor dă, din nou, roade. Dar și o lecție Aradului, despre cum ar trebui tratați potențialii invetitori.

Trimite articolul

X

„Oradea a semnat astăzi cea mai mare investiție consemnată până acum în parcurile industriale, în valoare de nu mai puțin de 125 milioane de euro, cu firma germană STIHL. Aceasta intenționează să construiască în Parcul Industrial Eurobusiness I, o nouă locație de producție pe o suprafață de teren de aproximativ 15 ha”, anunță primarul din Oradea, Florin Birta.

Acesta spune că un rol esențial în evoluția și dezvoltarea economică a municipiului l-au jucat „conceptul de business promovat, facilitățile oferite investitorilor, dar și buna colaborare dintre mediul public si cel privat”, Agenția de Dezvoltare Locală Oradea dovedindu-se a fi un model de succes, respectiv un catalizator al dezvoltării economice a județului Bihor, atingând un total de investiții atrase de 0,55 miliarde de euro.

„Această investiție reprezintă încă o dovadă a deschiderii și efortului depus de municipalitate în dezvoltarea infrastructurii orașului și a facilităților oferite, acesta fiind un factor decisiv pentru investitori. Mulțumesc firmei STIHL pentru că au ales Oradea, colegilor din ADLO și Primăria Oradea pentru toată munca depusă și Episcopiei Romano-Catolice care a fost de acord să vândă o suprafață de teren de peste 8,5 ha, pentru a se realiza această investiție”, spune primarul Birta.

În Arad, cea mai recentă investiție anunțată a fost de 40 de milioane de euro. Nu în zonele industriale ale municipiului, ci la Ghioroc, unde primarul Corneliu Popi-Morodan a reușit să atragă cinci companii care să construiască în comună tot atâtea fabrici care ar urma să creeze în jur de 600 de locuri de muncă.

Trimite articolul

X
Taguri:
investiție ratată de Arad ,
oradea ,
STIHL
20 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ARADENII says:
    June 28, 2022 at 7:44 pm

    Sa-i multumim chelnerului Cionca pt. aceasta investitie ratata, precum si mafiei pnl-iste!

    Reply
    • ROMANIA says:
      June 29, 2022 at 1:56 am

      Poate psd-iste, ca la Oradea e PNL!

      Reply
    • mig29 says:
      June 29, 2022 at 12:58 pm

      Darrr eu nu inteleg din articolul tau stimate Eugen Rogojan cum “a ratat Aradul” investitia stihl! Cand au venit pe la autoritatile aradene, ce nu li s-a oferit din ceea ce au cerut, ce nu le-a convenit, daca au avut mai multe optiuni si era si Aradul doar ca solutie de rezerva, etc.?! Nimic din toate acestea nu reies din articolul tau Eugene!! Restul comentariilor de pe aici sunt complet aiurea ca de obicei. Aaa, ca oradanii sunt organizati cu totul altfel la nivel de administratie locala (de pe vremea lui Bolojan) vis-a-vis de aradeni astfel incat sa atraga fonduri europene si investitii private asta este adevarat! Primarul de la Resita a recunoscut ca a luat lectii de la Bolojan si in domeniul atragerii de fonduri europene cat si in atragerea de investitii private cu valoare adaugata mare (componennte electronice)! La noi la Arad administratia locala se crede superdesteapta-peste cea din Oradea! La fel cum avem superdestepti in comentarii complet aiurea si pe langa subiect pe aici pe forum!!!!!!!

      Reply
  2. klaus says:
    June 28, 2022 at 8:34 pm

    Nu a iesit ,,lozul.. cum trebuia la Arad asa ca baietii au hotarat ca nu se poate !!

    Reply
  3. Gavrus Adrian Remus says:
    June 28, 2022 at 10:28 pm

    Domnul Cionca este chelner?
    No offence,nu știam.

    Reply
    • sef de sala says:
      June 29, 2022 at 6:47 am

      Da,dar el este doctor chelner,o functie mult mai importanta decit chelner.

      Reply
      • cinefil says:
        June 29, 2022 at 8:38 am

        Ospătar sef

        Reply
  4. Jean Valjean says:
    June 28, 2022 at 10:34 pm

    Un chelner si un agramat ne conduc si o armata de postaci care dau share la tot ce posteaza ei…tot aceiasi oameni.
    In nebunia lor ei cred ca lumea este fericita, daca te uiti la postarile lor sunt intr-o bula psihotica.

    Reply
    • Oliver says:
      June 29, 2022 at 8:23 am

      Subscriu la cele spuse de tine. Insa dupa cum vezi, masele de oameni au o cantitate de inteligenta si rationament bine determinat si nu fac nimic pentru a evolua. Prin urmare avem leaderi care sunt reprezentanti ai acelor indivizi. Abia cand te ridici peste nivelul maselor poti sa vezi problemele derivate din lipsa gandirii si a planificarii pe termen lung, pentru urmasii nostrii.

      Reply
  5. Stan says:
    June 28, 2022 at 11:40 pm

    Drumul expres face joncțiunea cu A44 prin Salonta în loc de Chisineu cris,ei creadă zone industriale și centuri ocolitoare la fiecare orășel .Nici măcar o palida imitație ca maimuța,a acțiunilor din jud Bihor nu are loc.

    Reply
    • ROMANIA says:
      June 29, 2022 at 2:01 am

      Cand unii stau 5-10 minute pe o centura ocolitoare de 10-12 km, tu preferi sa stai o ora sa traversezi un orasel pe mai putin de o jumatate din distanta! Inteligenta miscare!

      Reply
  6. Încă Sătucul Arad. says:
    June 29, 2022 at 6:58 am

    A mai venit si eurotovarasu la Ghioroc duminica sa isi etaleze prostia in afară de Doamna Rector ceailalti anagramati rau ,da ei conduc destinele cetățenilor. Da tot au gasit vreo 10 aplaudaci plătiți pe acolo sa de bine dom jita sa nu se faca de cacao
    Asta e deviză toti proști la conducere .
    Si te mai astepti sa stie ei sa negocieze un contract bun pentru Arad ,in primul rand intreaba cat le pica lor si dupa trec la afaceri marca inregistrata de jita de la Brad.
    O venit cu o plasa cu un leu si acum e mare mahar in Arad da nu ca a fost un mare afacerist cica , deviza in romanica,, nu faci nimic da furi “

    Reply
  7. asd says:
    June 29, 2022 at 8:29 am

    la noi in sat nu vrem poluare ii lasam pe alti. Zi de targ ii lunea in alte zile e liniste

    Reply
  8. Paduraru European says:
    June 29, 2022 at 9:17 am

    E de plans rau de tot!Ratam tot ca oras !!!!Vai de capul nostru !!!

    Reply
  9. BUGET says:
    June 29, 2022 at 10:43 am

    multumim din inima partidului si falcosilor !

    Reply
  10. coco says:
    June 29, 2022 at 3:26 pm

    Nu inteleg, au facut o oferta Arad-ului , nu s-au intelec cu conducerea, gen bibi? Altfel cum am ratat aceasta investitie?

    Reply
  11. Alexandrion says:
    June 29, 2022 at 4:21 pm

    Pai camera de Comert, Industrie si Agricultura din Arad ce pazeste ? Poate ne spune socrul Seculici !

    Reply
  12. yyy says:
    June 29, 2022 at 4:54 pm

    Prostilor in Arad nu vine nimeni sa faca afaceri daca nu se face prin firmele lu G. FALKA

    Reply
  13. WEST says:
    June 29, 2022 at 11:43 pm

    ULTIMUL ZVON SPUNE CA VARTA A ALES TIMISOARA ZONA SUD 90 % CONFIRMAT.

    Reply
  14. calimero says:
    June 30, 2022 at 9:31 am

    e mana faronului, nu mai puneti vina pe cionca , ca el e doar mana lunga a lui faraon. asa a plecat si vw , ETC

    Reply
  15. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Triplu eveniment cultural la Pecica
    3
    „Brazi de Poveste” la Muzeu
    4
    Casian Băla a pus punct arbitrajului la meciul 250!
    5
    FCSB vine cu echipa secundă, se știe primul 11!
    6
    UPDATE. O fată de 11 ani a dispărut, marţi, din municipiul Arad!
    7
    Şofer sub control judiciar pentru că a circulat beat şi fără permis cu o maşină neînmatriculată
    8
    Un arădean, antrenorul anului în Germania!
    9
    Moş Nicolae vine vineri în faţa Primăriei
    10
    Numărul fraudelor digitale avansate a crescut cu 180% în 2025, pe fondul utilizării masive a Inteligenţei Artificiale (raport)

    ARADON Sport local

    GALERIE FOTO
    Casian Băla a pus punct arbitrajului la meciul 250!
    După o carieră frumoasă în ligile 2 şi 3 ale fotbalului românesc, arbitrul-asistent arădean a ajuns la momentul în care şi-a pus fanionul în cui. Va rămâne, însă, angrenat în fenomen, fiind preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitri din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Arad şi, probabil, viitor observator FRF.

    Mapamond

    VIDEO
    Au fost anunțate listele scurte de propuneri pentru nominalizare la premiile Oscar din 2026
    Academia de film americană a anunțat marți listele scurte de propuneri pentru nominalizare în 12 categorii la de-a 98-a ediție a premiilor Oscar, inclusiv la categoria 'cel mai bun lungmetraj internațional', informează variety.com.

    ARADON Sport local

    Dublu medaliat la Cupa Uniunii Europene
    SLIEMA. David-Razim Ciurar, sportiv legitimat la CS Municipal Arad, a avut o prestaţie remarcabilă la Cupa Uniunii Europene de haltere, întrecere sub egida European Weightlifting Federation (EWF).

    România

    Președintele atacă la CCR legea ce impune ca minimum 40% dintre sportivii dintr-o echipă să fie români
    Preşedintele Nicuşor Dan a transmis Curţii Constituţionale o sesizare de neconstituţionalitate asupra legii care impune ca minimum 40% dintre sportivii care evoluează într-o echipă în competiţiile naţionale oficiale să fie români, motivând că actul normativ este discriminatoriu.

    ARADON Sport local

    FOTO
    Fotbaliştii CSŞ Gloria, vizitaţi de Moş Crăciun
    ARAD. Eveniment plin de emoție, bucurie și spirit de sărbătoare, zilele trecute, în Aula „Ștefan Cicio Pop” a Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad.

    Mapamond

    Zelenski anunță finalizarea documentului cu garanțiile de securitate pentru Ucraina. Rusia temperează așteptările de încheiere a războiului
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marți că există un document în care mai multe țări detaliază ce fel de garanții de securitate sunt dispuse să ofere Ucrainei după încheierea războiului cu Rusia, inclusiv o posibilă desfășurare de trupe, dar a adăugat că acest document va fi făcut public numai după ce va intra în vigoare un armistițiu, despre care Rusia a transmis însă că va fi posibil numai în condițiile încheierii unui acord de pace și a reamintit că în niciun caz nu va accepta vreo desfășurare de trupe NATO în Ucraina, relatează agenția EFE. 2

    România

    Procurorii din CSM sesizează IJ pentru a verifica dezvăluirile din documentarul Recorder în cazul șefului DNA
    Secția pentru procurori a CSM a decis sesizarea Inspecției Judiciare pentru efectuarea de verificări în raport cu aspectele privind activitatea procurorului-șef al Direcției Naționale Anticorupție, Marius Voineag, semnalate în materialul de presă difuzat de Recorder.

    Local

    O seară a excelenței și emoției
    A fost „Gala Premiilor Academice 2025” la Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad.

    România

    Judecătorul Laurențiu Beșu care a făcut dezvăluiri în documentarul Recorder a promovat interviul de la CSM și va deveni procuror
    Judecătorul Laurențiu Ionel Beșu, care a făcut dezvăluiri în documentarul Recorder, a promovat marți interviul susținut la Consiliul Superior al Magistraturii și urmează să activeze ca procuror.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.