Bărbatul care a dat foc unei camionete pe strada Minervei din municipiu a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Magistrații Judecătoriei Arad au admis propunerea de arestare formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad, astfel că Daniel Mihai Cazan, cel care a dat foc autoutilitarei, își va petrece următoarele 30 de zile după gratii.
Procurorii au remis și o informare prin care detaliază întâmplările care au avut loc în data de 23 aprilie: „Biroul de Informare şi Relaţii Publice din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad este împuternicit să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele: La data de 23.04.2025, organele de cercetare penală din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad, Serviciul de Investigații Criminale, s-au sesizat din oficiu în urma unui apel la SNUAU 112 cu privire la faptul că în data de 23.04.2025, în jurul orelor 18:00, autori necunoscuți, prin incendiere, respectiv prin folosirea unei substanțe inflamabile, au stropit peretele de la stradă al unui imobilul din zona centrală a municipiului Arad și partea laterală dreapta a unei autoutilitare, în timpul în care autovehiculul se afla parcat în fața aceluiași imobil, după care a aprins acea substanță, izbucnind astfel un incendiu la autoutilitară și la fațada casei, fiind produse pagube materiale. Prin ordonanța organelor de urmărire penală din data de 23.04.2024 s-a dispus începerea urmăririi penale cu privire la faptă, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere în forma agravată. În urma demersurilor organelor de cercetare din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad, Serviciul de Investigații Criminale, autorul a fost identificat, dobândind astfel calitatea de suspect, iar ulterior de inculpat. În fapt s-a reținut că: În data de 23.04.2025, în jurul orelor 18:00, inculpatul C.D.M., prin incendiere, a degradat peretele de la stradă al unui imobil din municipiul Arad și a distrus o autoutilitară, parcată în fața aceluiași imobil, faptă de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri. Prin ordonanța organelor de urmărire penală din data de 24.04.2025 s-a luat măsura reținerii pe o durată de 24 de ore, începând cu data de 24.04.2025 ora 02:45 până în data de 25.04.2025 ora 02:45 față de suspectul C.D.M., acesta fiind depus la Centrul de reținere și arestare preventivă al IPJ Arad. La data de 24.04.2025, în cauză a fost formulată de către procuror o propunere de luare a măsurii arestului preventiv față de inculpat”.
Reamintim faptul că miercuri după amiază, pe strada Minervei din municipiu, o camionetă a fost incendiată intenționat de către un bărbat, la baza acțiunii stând, potrivit informațiilor noastre, neînțelegeri mai vechi dintre inculpat și proprietarul autoutilitarei. Flăcările au distrus partea din față a camionetei, până când pompierii au reușit să lichideze incendiul. Infracțiunea a fost surprinsă de o cameră de supraveghere montată pe o casă vecină, imaginile fiind edificatoare în ancheta Poliției.