Niciun om politic nu a dat buzna prin redacţii, să se laude că a dăruit unor oameni necăjiţi alimente sau alte cadouri.S-or fi prins şi ei că mai mult câştigi dacă nu te lauzi, deşi este an electoral, sau le-o fi fost jenă că nu au putut să ajute sute de familii, ca să merite efortul de a căra după tine reporteri şi cameramani? Sau, poate, chiar au dăruit din inimă. Oricum, noi am aflat care sunt „campionii” actelor caritabile, pentru că au venit şi ne-au spus chiar oamenii care au fost ajutaţi, reproşându-ne că nu scriem despre asta. Iată, scriem: campion absolut pare a fi masonul Gheorghe Seculici, care a ajutat circa 80 de familii nevoiaşe. Îl urmează îndeaproape deputatul Eusebiu Pistru, care a făcut acte de caritate în colegiul său şi Claudia Boghicevici, în cartierele arădene. Pe locul patru, surpriză-Ovidiu Marian, proaspăt întors în Arad după ce s-a săturat de Dâmboviţa.Pentru atribuirea locului cinci oscilăm între Flavius Măduţa şi un liberal de rând, D.Ş, care s-a enervat când i-am spus că vom scrie despre cei 20 de puradei din Kekecs care s-au bucurat de pachetele primite. Pe locul şase, deşi este deputat pe colegiul 7, Ştefan Dalca, donator şi pentru familii din colegiul 6. Repet, este un clasament făcut pe baza a ceea ce am aflat noi, pentru că persoanele în cauză au refuzat să dea declaraţii, susţinând, la unison, că nu le-a interesat capitalul electoral. Te pomeneşti că politicienii sunt şi ei oameni!
Incredibil, si politicienii sunt oameni !
ARAD. Absolut atipic, mai ales că este an electoral, din partea partidelor politice, a politicienilor arădeni, am înregistrat o discreţie totală în privinţa actelor de caritate făcute de Sfintele Paşti.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Ieşirea e programată duminică, 19 iulie 2026, şi costă 200 de lei/ persoană.
Local
Attila Harsányi, desemnat „cel mai bun actor” la Festivalul Național de Teatru din Ungaria.
Local
Alexandru Bociu a transmis, pe grupurile interne, un mesaj în care îi blamează pe șefii DSVSA Arad, anchetați de DNA.
Local
Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a făcut un rezumat al celor zece ani de când se află în fruntea instituției.
1
Advertorial
Durerea de spate este una dintre cele mai frecvente cauze pentru care oamenii lipsesc de la muncă și una dintre cele mai des întâlnite afecțiuni tratate cu automedicație. Un antiinflamator, puțin repaus, poate un plasture termic și aștepți să treacă.
Evenimente
„Iubirile pierdute ale lui Richard Brautigan”, apărută recent la Editura Tracus Arte, va fi lansată marți, 23 iunie 2026, la librăria Cărturești din AFI Mall.
Local
Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA.
Citiți principiile noastre de moderare aici!