BUCUREŞTI. Veşti bune şi mult aşteptate pentru arădeni. Magazinul Jumbo, care va lua locul lui Obi pe piaţa arădeană, se va deschide în oraş în primăvară. Vestea că retailerul grec de jucării va veni şi la noi în oraş a fost făcută publică, însă, încă din vara lui 2014. Retailerul va deschide, în 2015, trei magazine, unul la Arad, altul la Ploieşti iar al treilea la Piteşti, urmând să ajungă la o reţea de şapte magazine pe piaţa românească.
Primul magazin Jumbo din România, cu o suprafaţă de 13.000 metri pătraţi, a fost deschis în octombrie 2013 la Timişoara, în locul fostului hipermarket Real. Al doilea magazin s-a deschis la Bucureşti, în cadrul centrului comercial Arcade, urmat de un altul la Bucureşti iar mai apoi de un magazin în Oradea.
Potrivit informaţiilor furnizate de companie celor de la Mediafax, în primul trimestru al acestui an compania are în plan să inaugureze un magazin în Arad, urmat în toamnă de unul în Ploieşti şi în decembrie în Piteşti. Toate cele trei magazine vor fi deschise în spaţiile în care şi-a derulat activitatea retailerul german de bricolaj OBI, care a decis să iasă de pe piaţa românească.
La finalul lunii septembrie 2014, Jumbo avea în România 193 de angajaţi permanenţi, dar în Europa retailerul număra 70 de magazine în Grecia, Cipru, Bulgaria şi România, un magazin online şi avea peste 5.000 de angajaţi.
Caseta
Jucării şi altele
Pe lângă jucării, care reprezintă cea mai mare parte a afacerilor, magazinele oferă produse pentru îngrijirea copiilor, rechizite, produse de sezon, decoraţiuni şi produse pentru locuinţă.
Jumbo se deschide in primavara si la Arad
Compania va deschide în acest an trei magazine în România: la Arad, Ploieşti şi Piteşti
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Revenirea lui Donald Trump la Casa Albă a determinat-o pe Joan Baez să se întoarcă în studio, după cum a declarat pentru AFP legenda americană a muzicii folk, adăugând că a terminat recent de înregistrat o nouă melodie de „protest”.
Mapamond
SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.
Local
Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.
Mapamond
Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.
Mapamond
Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii.
2
Local
Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.
Mapamond
Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!